Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Historie
Myšlenka konference LinuXchange vznikla před dvěma lety jako reakce na můj příspěvek v konferenci linux(zavinac)linux.cz. Stěžoval jsem si v něm, že je většina akcí pořádána ve velkých městech, jako je Praha, a tak je pro většinu zájemců z mého okolí nedostupná.
Po odeslání příspěvku začala druhý den přicházet lavina e-mailů. Psali mi zájemci o přednášky, ale také lektoři. Jediným dotazem jsem tak získal základní seznam lektorů i účastníků. Přesto jsem se neodvažoval tuto akci uspořádat a v tom smyslu jsem hledal lidi, kteří by konferenci spolupořádali. Potom přišel e-mail s výzvou. Vzpomínám si jen, že se jednalo o staršího pana učitele, jenž mi usnadnil rozhodnutí. Dovolím si uvedený mail ocitovat:
"Dobrý den, psal jste, že nemáte žádnou akci ve vašem okolí. Myslím, že po vašem příspěvku již máte dostatek lektorů i účastníků, se kterými byste mohl akci pořádat. Pokud si budou lidé stále stěžovat, věci nepůjdou kupředu. Doufám, že se vám vaše akce podaří."
Linuxchange 2003 proběhl bez větších problémů a i přesto, že se jednalo o první ročník, byl příznivě hodnocen na http://www.abclinuxu.cz. Tímto se ze mne stal organizátor akce LinuXchange 2003.
Nový ročník
Po ukončení LinuXchange jsem měl dobrý pocit - vše se zdařilo, až na pár maličkostí. Po několika měsících mi začaly přicházet e-maily s dotazy na nový ročník. Zároveň se objevily prosby o přesun do lépe dostupných končin. Mezitím (začátek léta) v Olomouci proběhlo posezení uživatelů svobodného a open-source software nazvané Open Party Olomouc, kterou organizoval GeBu. Vzhledem k odhadovanému počtu účastníků nového ročníku LinuXchange není možné akci pořádat v režii jediného člověka, a tak došlo ke spolupráci. Olomouc se tak stala hostujícím městem nového ročníku.
Zaměření konference
LinuXchange 2004 je další ročník setkání uživatelů svobodného a open-source software. Vítána je široká veřejnost i odborníci. Linux už není pouze pro odborníky a uzavřené skupiny z univerzit. Začíná se stávat plnohodnotnou platformou pro široké vrstvy uživatelů, kteří s ním mohou na konferenci získat své první pozitivní zkušenosti, nebo prohloubit dosavadní znalosti.
Call for Papers (Hledání přednášejících)
Přijďte se podělit se svými zkušenostmi nebo se pochlubit svými produkty. Rádi bychom pozvali i firemní školitele a také hledáme sponzory. Zveme také všechny, kdo mají zkušenosti z komunitních sítí. Přijďte a pomozte rozšířit povědomí o těchto sítích. Všechny nabídky k přednáškám budou posouzeny a v případě schválení pořadateli zařazeny do programu konference.
Každá vaše přednáška, kterou na konferenci přednesete, bude přínosem. Po čase se i díky vašim informacím a radám stane ze začínajícího uživatele uživatel znalý výhod svobodných a open-source programů. Přijďte sdílet své znalosti, a tak vzdělávat další generaci uživatelů.
Přihlášky
Přihlášky, návrhy přednášek a nabídky spolupráce posílejte na info(zavinac)linuxchange.org.Harmonogram
do 15. října 2004 - konec přijímání přihlášek přednášejících
do 20. října 2004 - ukončení přijímání nabídek komerční spolupráce a sponzoringu
do 22. října 2004 - zveřejnění programu
do 15. listopadu 2004 - ukončení registrace učastníků
20. - 21. listopadu 2004 - konání akce
http://www.linuxchange.org
info(zavinac)linuxchange.org
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: