Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Několik desítek z vás jistě potěší, že již funguje vypínání nahrazování emotikonů obrázky. Toto nastavení najdete ve svém profilu.
Zároveň jsem i pro nás ostatní
napsal lepší implementaci tohoto nahrazování. Nyní se již nepoužívají
regulární výrazy, ale prochází se proud znaků a testuje posloupnost
znaků. V podstatě primitivní stavový stroj [state machine]. Tato
implementace by měla být několikrát rychlejší, nicméně se rychlost
počítá ne desítky milisekund, takže rozdíl nejspíše nezaznamenáte
.
Zprávička je krátký text, který upozorňuje naše čtenáře na zajímavou informaci, stránky či událost ve světě Linuxu, Open Source, hnutí Free Software či obecně IT. Zprávičky neslouží pro soukromou inzerci či oznámení, firemní oznámení (kromě nových verzí softwaru apod.) musí být předem schváleny provozovatelem portálu.
Formulář najdete na stránce www.abclinuxu.cz/news/EditItem?action=add. Do textového pole napište text vaší zprávičky. Z HTML značek můžete používat například A pro odkazy, formátovací značky (FONT, italické či tučné písmo) a obrázky IMG jsou zapovězeny. Doporučujeme, aby zprávička měla aspoň dvě věty a nejméně 20 slov, jinak bude příliš krátká a nebude vypadat hezky. Snažte se podat čtenářům dostatek informací, aby shledali vaši zprávičku užitečnou. Na druhou stranu nepište romány, jeden odstavec většinou bohatě stačí.
Po sepsání textu zprávičky si vyberte kategorii, do které bude zprávička zařazena. Buďte prosím přesní, přidáte tak vaší zprávičce na kvalitě. Uživatelé pak budou moci používat filtry při vyhledávání.
Vaše zprávička bude uložena do systému do neveřejné kategorie a tam bude čekat, než ji některý náš správce schválí či zamítne. Správce může upravit váš text (například jej zpřesnit či doplnit, opravit překlep či pravopisnou chybu apod.) nebo změnit kategorii. V případě zamítnutí vám bude poslán email s vysvětlením. Teprve po schválení bude zprávička zveřejněna.
V tuto chvíli má právo schvalovat zprávičky šest lidí. Pokud zprávičku zadáte během dne či večera, bude schválena (či smazána) v průběhu několika desítek minut až hodin. Pokud se chcete také stát administrátorem, napište mi. Hledáme několik dalších administrátorů, kteří mají nepřetržitý přístup na internet. Přednost mají lidé, které znám z diskusí a mohu jim věřit.
Zprávičku je možné otevřít samostatně. Každá zprávička má totiž vlastní číslo relace. Po otevření se vám opět zobrazí její text a pár dalších údajů. Například autor, kategorie a datum vytvoření. Pokud zprávička čeká na schválení, bude zde uvedena i tato informace. Zprávičku můžete vyhledat ve svém profilu.
Zprávičky je možné komentovat. Princip je stejný, jako u diskusí. Doufám, že budete udržovat vysokou kvalitu diskusí na našem portálu. Byl bych nerad, kdyby se to mělo zvrhnout směrem, jakým kráčí diskuse na serveru Živě.
V dalších verzích přibudou pokročilé služby kolem zpráviček.
Například plánuji vytvořit filtry. Takže si ve svém profilu
budete moci vybrat kategorie zpráviček, o které máte zájem.
Dále bude možné procházet historií zpráviček podle kategorie.
Například projít si všechny zprávičky patřící do kategorie
Nové verze. A konečně přijde na řadu i integrace fulltextového
vyhledávání. Pak si jednoduše budete moci zobrazit například
všechny zprávičky - bezpečnostní alerty pro sendmail .
Někdy v budoucnu asi dojde k propojení databáze zpráviček s www.root.cz. Kluci teď mají moc práce s přípravou na novou verzi jednoho jejich nejmenovaného webu, ale později si nad tím sedneme a zkusíme najít řešení.
Věřím, že tato služba bude úspěšná a přinese vám, našim čtenářům, mnoho užitečných informací. Naším cílem je poskytovat vám komplexní portfolio služeb, ať už zdarma na našem portálu, nebo placených od naší firmy (AbcLinuxu s.r.o. a AbcPalírna). Jsme tu pro vás.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: