OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Několik desítek z vás jistě potěší, že již funguje vypínání nahrazování emotikonů obrázky. Toto nastavení najdete ve svém profilu.
Zároveň jsem i pro nás ostatní
napsal lepší implementaci tohoto nahrazování. Nyní se již nepoužívají
regulární výrazy, ale prochází se proud znaků a testuje posloupnost
znaků. V podstatě primitivní stavový stroj [state machine]. Tato
implementace by měla být několikrát rychlejší, nicméně se rychlost
počítá ne desítky milisekund, takže rozdíl nejspíše nezaznamenáte
.
Zprávička je krátký text, který upozorňuje naše čtenáře na zajímavou informaci, stránky či událost ve světě Linuxu, Open Source, hnutí Free Software či obecně IT. Zprávičky neslouží pro soukromou inzerci či oznámení, firemní oznámení (kromě nových verzí softwaru apod.) musí být předem schváleny provozovatelem portálu.
Formulář najdete na stránce www.abclinuxu.cz/news/EditItem?action=add. Do textového pole napište text vaší zprávičky. Z HTML značek můžete používat například A pro odkazy, formátovací značky (FONT, italické či tučné písmo) a obrázky IMG jsou zapovězeny. Doporučujeme, aby zprávička měla aspoň dvě věty a nejméně 20 slov, jinak bude příliš krátká a nebude vypadat hezky. Snažte se podat čtenářům dostatek informací, aby shledali vaši zprávičku užitečnou. Na druhou stranu nepište romány, jeden odstavec většinou bohatě stačí.
Po sepsání textu zprávičky si vyberte kategorii, do které bude zprávička zařazena. Buďte prosím přesní, přidáte tak vaší zprávičce na kvalitě. Uživatelé pak budou moci používat filtry při vyhledávání.
Vaše zprávička bude uložena do systému do neveřejné kategorie a tam bude čekat, než ji některý náš správce schválí či zamítne. Správce může upravit váš text (například jej zpřesnit či doplnit, opravit překlep či pravopisnou chybu apod.) nebo změnit kategorii. V případě zamítnutí vám bude poslán email s vysvětlením. Teprve po schválení bude zprávička zveřejněna.
V tuto chvíli má právo schvalovat zprávičky šest lidí. Pokud zprávičku zadáte během dne či večera, bude schválena (či smazána) v průběhu několika desítek minut až hodin. Pokud se chcete také stát administrátorem, napište mi. Hledáme několik dalších administrátorů, kteří mají nepřetržitý přístup na internet. Přednost mají lidé, které znám z diskusí a mohu jim věřit.
Zprávičku je možné otevřít samostatně. Každá zprávička má totiž vlastní číslo relace. Po otevření se vám opět zobrazí její text a pár dalších údajů. Například autor, kategorie a datum vytvoření. Pokud zprávička čeká na schválení, bude zde uvedena i tato informace. Zprávičku můžete vyhledat ve svém profilu.
Zprávičky je možné komentovat. Princip je stejný, jako u diskusí. Doufám, že budete udržovat vysokou kvalitu diskusí na našem portálu. Byl bych nerad, kdyby se to mělo zvrhnout směrem, jakým kráčí diskuse na serveru Živě.
V dalších verzích přibudou pokročilé služby kolem zpráviček.
Například plánuji vytvořit filtry. Takže si ve svém profilu
budete moci vybrat kategorie zpráviček, o které máte zájem.
Dále bude možné procházet historií zpráviček podle kategorie.
Například projít si všechny zprávičky patřící do kategorie
Nové verze. A konečně přijde na řadu i integrace fulltextového
vyhledávání. Pak si jednoduše budete moci zobrazit například
všechny zprávičky - bezpečnostní alerty pro sendmail .
Někdy v budoucnu asi dojde k propojení databáze zpráviček s www.root.cz. Kluci teď mají moc práce s přípravou na novou verzi jednoho jejich nejmenovaného webu, ale později si nad tím sedneme a zkusíme najít řešení.
Věřím, že tato služba bude úspěšná a přinese vám, našim čtenářům, mnoho užitečných informací. Naším cílem je poskytovat vám komplexní portfolio služeb, ať už zdarma na našem portálu, nebo placených od naší firmy (AbcLinuxu s.r.o. a AbcPalírna). Jsme tu pro vás.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: