Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Pokud sledujete dění v oblasti webových prohlížečů, určitě jste zaznamenali, že byla zveřejněna nová verze aplikace Mozilla Firebird 0.6. Od dnešního dne mají možnost využít plně lokalizovanou aplikaci také čeští uživatelé. Kódové označení Firebird znamená v překladu Ohnivý pták a proto je česká lokalizace této aplikace nazvána Pták Ohnivák.
Aplikace Mozilla Firebird je následníkem prohlížeče Phoenix, jehož uživatelské rozhraní bylo napsáno v jazyce XUL. Tento jazyk sloužící pro popis uživatelského rozhraní ve spolupráci s jazykem JavaScript se vyznačuje možností běhu na více platformách, snadného rozšíření a návazností na další programovací jazyky.
Nová verze má řadu stejných vlastností jako aktuální verze Mozilla 1.4b, takže můžete kromě velké řady různých témat vzhledu využít i rozšíření v podobě zásuvných modulů, rychlejší běh na slabších počítačích a další.
Protože Mozilla Firebird není zatím připraven na tak snadný způsob instalace jazykové lokalizace jako klasická verze prohlížeče Mozilla, je pro uživatele připraven ke stažení celý lokalizovaný balíček, který je možné mít nainstalovaný souběžně s klasickou verzí aplikace Mozilla.
Pokud jste tedy dosud čekali na prohlížeč, který je rychlý, dodržuje platné standardy webových stránek a je plně lokalizován, právě jste se dočkali.
Oba balíčky naleznete na serveru CZilla.cz na URL:
http://ftp.czilla.cz/mozilla/F0.6/MozillaFirebird-0.6-i686-pc-linux-gnu-csCZ.tar.gz (verze pro Linux, cca 10MB)
http://ftp.czilla.cz/mozilla/F0.6/MozillaFirebird-0.6-win32-csCZ-installer.exe (verze pro Windows, cca 7 MB)
Uživatelé operačního systému Linux si stažený balíček mohou rozbalit pomocí příkazu "tar zvxf Mozilla*gz" do libovolného adresáře a potom již stačí spustit samotnou aplikaci pomocí příkazu ./MozillaFirebird v daném adresáři.
Uživatelé operačního systému Windows se nemusí děsit, pro ně stačí umět klikat :) a průvodce instalací zařídí vše podstatné včetně možnosti následné odinstalace.
Server www.CZilla.cz kromě souborů s lokalizací také poskytuje informace, které s celou sadou aplikaci Mozilla souvisí. Najdete zde návod na používání, často kladené otázky, tipy a triky, tzv. Mozcestník, celou řadu užitečných rozšíření atd. Pro uživatele je také k dispozici forum http://forum.czilla.cz/, kde mohou o aplikaci diskutovat s ostatními.
Jednou z posledních aktivit je snaha sestavit seznam webových stránek, které různým způsobem ztěžují či znemožňují uživatelům aplikace Mozilla jejich prohlížení a přimět tak jejich "webmastery" k respektování skutečnosti, že webové stránky se dají napsat tak, že po dodržení uznávaných standardů vypadají správně ve všech prohlížečích.
Za tým serveru CZilla.cz
Radek Vybíral, Martin Hassman
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: