Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Pokud sledujete dění v oblasti webových prohlížečů, určitě jste zaznamenali, že byla zveřejněna nová verze aplikace Mozilla Firebird 0.6. Od dnešního dne mají možnost využít plně lokalizovanou aplikaci také čeští uživatelé. Kódové označení Firebird znamená v překladu Ohnivý pták a proto je česká lokalizace této aplikace nazvána Pták Ohnivák.
Aplikace Mozilla Firebird je následníkem prohlížeče Phoenix, jehož uživatelské rozhraní bylo napsáno v jazyce XUL. Tento jazyk sloužící pro popis uživatelského rozhraní ve spolupráci s jazykem JavaScript se vyznačuje možností běhu na více platformách, snadného rozšíření a návazností na další programovací jazyky.
Nová verze má řadu stejných vlastností jako aktuální verze Mozilla 1.4b, takže můžete kromě velké řady různých témat vzhledu využít i rozšíření v podobě zásuvných modulů, rychlejší běh na slabších počítačích a další.
Protože Mozilla Firebird není zatím připraven na tak snadný způsob instalace jazykové lokalizace jako klasická verze prohlížeče Mozilla, je pro uživatele připraven ke stažení celý lokalizovaný balíček, který je možné mít nainstalovaný souběžně s klasickou verzí aplikace Mozilla.
Pokud jste tedy dosud čekali na prohlížeč, který je rychlý, dodržuje platné standardy webových stránek a je plně lokalizován, právě jste se dočkali.
Oba balíčky naleznete na serveru CZilla.cz na URL:
http://ftp.czilla.cz/mozilla/F0.6/MozillaFirebird-0.6-i686-pc-linux-gnu-csCZ.tar.gz (verze pro Linux, cca 10MB)
http://ftp.czilla.cz/mozilla/F0.6/MozillaFirebird-0.6-win32-csCZ-installer.exe (verze pro Windows, cca 7 MB)
Uživatelé operačního systému Linux si stažený balíček mohou rozbalit pomocí příkazu "tar zvxf Mozilla*gz" do libovolného adresáře a potom již stačí spustit samotnou aplikaci pomocí příkazu ./MozillaFirebird v daném adresáři.
Uživatelé operačního systému Windows se nemusí děsit, pro ně stačí umět klikat :) a průvodce instalací zařídí vše podstatné včetně možnosti následné odinstalace.
Server www.CZilla.cz kromě souborů s lokalizací také poskytuje informace, které s celou sadou aplikaci Mozilla souvisí. Najdete zde návod na používání, často kladené otázky, tipy a triky, tzv. Mozcestník, celou řadu užitečných rozšíření atd. Pro uživatele je také k dispozici forum http://forum.czilla.cz/, kde mohou o aplikaci diskutovat s ostatními.
Jednou z posledních aktivit je snaha sestavit seznam webových stránek, které různým způsobem ztěžují či znemožňují uživatelům aplikace Mozilla jejich prohlížení a přimět tak jejich "webmastery" k respektování skutečnosti, že webové stránky se dají napsat tak, že po dodržení uznávaných standardů vypadají správně ve všech prohlížečích.
Za tým serveru CZilla.cz
Radek Vybíral, Martin Hassman
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: