Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Ondřej Tůma připravuje se svým týmem první pravidelný linuxový magazín, který každý měsíc nabídne svým čtenářům 64 - 80 stran informací ze světa Linuxu u nás i ve světě. Časopis je z více než 85 % připravován v Čechách a právě ABC Linuxu a potažmo v menší míře i ROOT.cz se stávají významnými partnery časopisu, jak autorskými tak mediálními.
Linux + nabídne 11x v roce čtení v pravidelných rubrikách Linux do kanceláře, Hry, Grafika, Zvuk, Programování, představení distribucí, hlavní tématické články a další. Pro první chvíle vám společnost Software Media s.r.o., která je vydavatelem časopisu, nabízí před vydáním prvního čísla předplatné ve velmi výhodné ceně 1405 Kč. Za tuto cenu dostane předplatitel roční předplatné 11 čísel (o prázdninách vychází Linux + jen 1x), ale zaplatí pouze za 9. Předplatné zajišťuje jako u všech časopisů Software Media s.r.o. společnost Send na www.send.cz.
K prvnímu číslu jsme vám připravili malou anketu, z vašich odpovědí vylosujeme 3 účastníky, kteří získají předplatné tohoto časopisu.
E-mailové adresy budou použity pouze pro kontaktování výherců.
Společnost Software Media, s.r.o. se na český trh uvedla začátkem tohoto roku s cílem poskytnout to, co na českém trhu dosud chybělo - kvalitní školení, workshopy a prezentace, stejně jako specializované časopisy a magazíny, zaměřené do světa informačních technologií, primárně pak GNU/Linuxu.
Software Media, s.r.o. není v oblasti informačních technologií žádným nováčkem. Už více než šest let působí v Polsku pod názvem Software Wydavnicztvo, z.o.o., jako přední vydavatelství a nakladatelství zaměřené právě do oblasti informačních technologií. Za tuto dobu si získalo mnoho příznivců z řad laické i odborné veřejnosti a to jak díky zcela unikátním titulům, jež uvedlo na trh, tak i díky řadě velmi profesionálních školení, která tato společnost pořádá v zemích EU.
Do České Republiky přináší řadu novinek, které, jak všichni doufají, přispějí k popularizaci GNU/Linuxu, či například FreeBSD a v neposlední řadě také ke zvýšení povědomí o bezpečnosti linuxových systémů.
Právě na tato témata se totiž specializují časopisy a školení, které Software Media, s.r.o. v České Republice prezentuje.
V tuto chvíli posledním připravovaným titulem nakladatelství Software Media, s.r.o. je časopis Linux+. Ten si získal velkou přízeň čtenářů v zahraničí a stal se bezesporu nejprodávanějším časopisem svého druhu. Jedná se o podařený měsíčník ze světa GNU/Linuxu, který je vždy obohacen dvěma doprovodnými CD. Jeho vydání se u nás plánuje na září tohoto roku. Bližší informace naleznete opět na stránkách společnosti - http://www.softwaremedia.cz.
Vydavatelská činnost však není jedinou oblastí, na níž se společnost Software Media, s.r.o. specializuje. Významnou měrou totiž přispívá i k popularizaci jednotlivých témat formou ucelených přednáškových cyklů, workshopů a konferencí. Na letošní rok jich je naplánováno už několik. Více se dozvíte na stránkách http://www.softwaremedia.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: