Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V Evropské unii se již nějakou dobu projednává, zda bude podle evropského práva možné patentovat algoritmy a počítačové programy. V současné době se evropské vlády chystají podepsat návrh směrnice pro neomezenou patentovatelnost a neomezenou vynutitelnost patentovaných algoritmů a "počítačově realizovaných" obchodních postupů. Rozhodnutí Rady ministrů z 18. května 2004 bez jakéhokoliv vysvětlení a bez demokratické legitimity zamítlo předchozí vyvážené rozhodnutí Evropského parlamentu a poradních orgánů EU. Rozhodující většina byla zajištěna klamavou generalizací a s pomocí pochybných diplomatických manévrů během rozhodujícího zasedání.
Z výše uvedených důvodů iniciovalo Sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu (FFII) akci "Odeslání naléhavé výzvy národním vládám a parlamentům" (http://kwiki.ffii.org/ LtrConsSend0406En). CZLUG si dovoluje touto tiskovou zprávou informovat o aktivitě FFII a oznámit, že s touto akcí FFII sympatizuje, neboť softwarové patenty jsou velkou hrozbou pro otevřený software. CZLUG proto vyzývá k přečtení textu "Naléhavé výzvy" (http://swpat.ffii .org/xatra/cons0406/index.cs.html) a k aplikování postupu na stránkách věnovaných odeslání "Naléhavé výzvy" (http://kwiki.ffii.org/ LtrConsRecvCz0406Cs).
Za CZLUG
Marcel Kolaja
člen výboru CZLUGu
Sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu (FFII) je nezisková organizace registrovaná v Mnichově, jejímž posláním je šíření osvěty v oblasti zpracování dat. FFII podporuje rozvoj veřejných informačních statků založených na autorském právu, svobodné soutěži a otevřených standardech. Více než 400 členů, 1 000 společností a 60 000 příznivců pověřilo FFII k zastupování jejich hlasu ve veřejných politických otázkách spojenými s duševním vlastnictví v oblasti zpracování dat.
České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) je zájmové sdružení uživatelů Linuxu zejména z České republiky. Další informace, jako jsou stanovy, přihláška za člena a podobně, jsou dostupné na adrese http://www.linux.cz/czlug/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: