Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
V Evropské unii se již nějakou dobu projednává, zda bude podle evropského práva možné patentovat algoritmy a počítačové programy. V současné době se evropské vlády chystají podepsat návrh směrnice pro neomezenou patentovatelnost a neomezenou vynutitelnost patentovaných algoritmů a "počítačově realizovaných" obchodních postupů. Rozhodnutí Rady ministrů z 18. května 2004 bez jakéhokoliv vysvětlení a bez demokratické legitimity zamítlo předchozí vyvážené rozhodnutí Evropského parlamentu a poradních orgánů EU. Rozhodující většina byla zajištěna klamavou generalizací a s pomocí pochybných diplomatických manévrů během rozhodujícího zasedání.
Z výše uvedených důvodů iniciovalo Sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu (FFII) akci "Odeslání naléhavé výzvy národním vládám a parlamentům" (http://kwiki.ffii.org/ LtrConsSend0406En). CZLUG si dovoluje touto tiskovou zprávou informovat o aktivitě FFII a oznámit, že s touto akcí FFII sympatizuje, neboť softwarové patenty jsou velkou hrozbou pro otevřený software. CZLUG proto vyzývá k přečtení textu "Naléhavé výzvy" (http://swpat.ffii .org/xatra/cons0406/index.cs.html) a k aplikování postupu na stránkách věnovaných odeslání "Naléhavé výzvy" (http://kwiki.ffii.org/ LtrConsRecvCz0406Cs).
Za CZLUG
Marcel Kolaja
člen výboru CZLUGu
Sdružení pro svobodnou informační infrastrukturu (FFII) je nezisková organizace registrovaná v Mnichově, jejímž posláním je šíření osvěty v oblasti zpracování dat. FFII podporuje rozvoj veřejných informačních statků založených na autorském právu, svobodné soutěži a otevřených standardech. Více než 400 členů, 1 000 společností a 60 000 příznivců pověřilo FFII k zastupování jejich hlasu ve veřejných politických otázkách spojenými s duševním vlastnictví v oblasti zpracování dat.
České sdružení uživatelů operačního systému Linux (CZLUG) je zájmové sdružení uživatelů Linuxu zejména z České republiky. Další informace, jako jsou stanovy, přihláška za člena a podobně, jsou dostupné na adrese http://www.linux.cz/czlug/.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: