Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »LinuxEXPRES 8/2005 je k dispozici na stáncích po celé ČR i SR, dále v internetových obchodech shop.qcm.cz, Mareček.kup.to, Linuxsoft.cz a Stinet.sk.
Jako v každém čísle se i tentokrát seznámíte s novinkami ze světa jádra, KDE, GNOME, Debianu, Mandriva Linuxu, OpenOffice.org, SUSE či Mozilly. Na jedné z prvních stránek se opět setkáte s Tipem LinuxEXPRESU, který se týká vytváření obsahů a rejstříků v OpenOffice.org Writeru.
Lubomír Čevela shrnul v propracovaném článku historii, principy a současnost softwarových patentů. V návaznosti sleduje podobný článek od Bohdana Milara otázku třetí generace GNU GPL - nejznámější z licencí světa svobodného softwaru.
V rubrice Distribuce uvízl trochu netradiční pokus o live systém - Symphony OS, stejně jako další z témat, kterým je Dropline GNOME a webový prohlížeč Epiphany v rubrice Software. Nechceme zapomenout ani na LyX, grafický manažer GAG či kouzla s ImageMagickem.
Rozsáhlá a propracovaná příloha obsahuje recenze jedenácti notebooků různých výkonnostních a cenových úrovní. Doplňující tabulky a výsledky benchmarků naleznete na webovém sídle časopisu www.LinuxEXPRES.cz. Dalšími testy prošly EDGE a GPRS karty, které zapůjčili mobilní operátoři.
Nechybí ani pokračování seriálu o BASHi, méně známých programovacích jazycích (tentokrát o Haskellu) nebo o hrách v Linuxu, stejně jako tradiční recenze knižních titulů.
Na našem webovém sídle www.LinuxEXPRES.cz nabízíme ke stažení deset ukázkových stran tohoto čísla ve formátu PDF.
QCM se zaměřuje na dodávky IT projektů založených na open-source technologiích s důrazem na bezpečnost a výslednou hodnotu pro zákazníka. Od roku 2001 QCM aktivně šíří a podporuje operační systém Mandrakelinux, nově Mandriva Linux. Ve spolupráci s firmou Mandrakesoft S.A., tvůrcem této distribuce, ho dokázala v České republice a na Slovensku masově rozšířit a zpopularizovat. Mandrakelinux také získal mnoho ocenění. Za zmínku stojí Křišťálový disk z Invexu 2003 a jeho zvolení nejpopulárnější českou linuxovou distribucí roku 2003, 2004 a 2005.
Firma QCM zajišťuje instalaci a provoz firemních serverů a stanic především na platformě Linux. Kontaktní osoba pro další informace:
Milan Woff, obchodní ředitel QCM, s.r.o.
milan.woff@qcm.cz
tel.: +420 538 702 700
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: