Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Stále větší oblibě se těší doprovodný program veletrhu, během kterého si na své přijdou jak fandové Linuxu, tak ti, kteří se chtějí seznámit se základními principy jeho použití. I letos bude tento program probíhat ve dvou sálech a je opravdu „nabitý“ zajímavostmi. Program bude probíhat po celou dobu trvání veletrhu (20. - 22.března 2003), první dva dny dokonce paralelně ve dvou sálech.
Ve čtvrtek 20. března zahajuje LinuxExpo částí „Linux Business Day“, určenou zejména firmám a podnikatelům, kteří chtějí předností open source využít pro své podnikání. Během tohoto dne se představí společnosti Trask solutions (Nová verze LMS eDoceo), Imagic (Publikační systémy na internetu), Insight Strategy (Projekt Bee), Aktis (Relační databáze Firebird), SGI, SuSE, Coma, Borland, IBM a PCS Software. Jako část projektu Evropské unie - ACTeN (www.acten.net) proběhne také kulatý stůl o technologii ADSL za účasti zahraničních hostů. Podvečerní hodiny budou patřit prezenatci nejlepších multimediálních projektů za rok 2002.
V pátek se brány veletrhu otevřou veřejnosti, a tomu bude odpovídat i zajímavá skladba doprovodného programu. Mgr. Martin Grombiřík pohovoří o projektu Lindoš - Linux do škol, a uplatnění Linuxu a Open source ve vzdělávání. Jeden z konkrétních příkladů přiblíží Petr Fořt - LINUX na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou. Leoš Literák z firmy AbcLinuxu zase promluví o různých možnostech praktického nasazení Linuxu. Na veletrh zavítá také vedoucí projektu lokalizace kancelářského balíku OpenOffice.org, Pavel Janík. Prezentace jednotlivých společností a produktů budou pokračovat i tento den - REKONix (Stadrin - bezpečnostní technologie pro linuxové systémy), NetSystem (RAV Antivirus), INFIMA (Produkty GTA řady FIREWARE), Cleverance (Aplikační server jBoss) a další. Internetové části se zhostí Economia On-line.
Ani v sobotu nepřijdou návštěvníci zkrátka: na výstavě se objeví zástupci svobodného připojení k internetu CZFree, pořadatelé konference Open Weekend, společnost Trustica, server Linuxzone.cz a další.
Přesný časový harmonogram naleznou návštěvníci na internetu (www.linuxexpo.cz) a v katalogu veletrhu. Uváděný program může být změněn nebo doplněn. I letos je možné na dny pro veřejnost vstupenku zdarma všem, kdo se na těchto stránkách zaregistrují.
Veletrh LinuxExpo se uskuteční ve Veletržním paláci v Praze ve dnech 20. - 22. března 2003. Jeho generálním partnerem je společnost IBM, hlavními partnery pak firmy Aktis, Internet BillBoard a SuSE. Paralelně s výstavou LinuxExpo proběhne i InternetExpo, veletrh zaměřený na vše, co souvisí s technickým zázemím a obsahem tohoto moderního média. Veletrh pořádá společnost Exponet s.r.o. (http://exponet.praha.cz , info@exponet.praha.cz)
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: