Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
$article = $this->Article->find(1); $article['Article']['title'] = 'nový titulok'; $this->Article->save($article);Prilis nechapu logiku tohoto zapisu. Z jakeho kontextu se k vlastnosti Article pristupuje? Z metody tridy Article? Nebo z akce? Na co ukazuje promenna $this? A pokud je tento kod umisten v tride Article, proc je nutne pristupovat k vlastnosti Article a nestaci napsat rovnou
$article = $this->find(1);
? Dalsi otazka je podobna, proc ma pole vracene metodou find prvni rozmer Article? Cekal bych, ze staci zapis echo $article['title']
.
$this
je controller, Article je instance toho modelu do nej natazena nejakym $this->load... bla, bla...
, to uz si presne nepamatuju. System Cake povazuju celkove za dost nestastny a trochu me zarazi, ze rozumny ORM planuji az na verzi 2... vzhledem k tomu, ze v1.2 je v beta stavu uz peknou radku mesicu... Ale koukam, ze maj novej web Dany zapis ktory som pouzil by bol zapisany v controllery napr. v triede ArticlesController a ten vola metody triedy modelu Article. Cize v danom controllery pristupujes k metodam modelu napr. takto $this->Article->find(1)
Odpoved preco su tam tie indexy sa uz diskutovala v prvom diely.
V te aplikaci ani jedna stranka nema tu istu podobu, vse se pocita dynamicky, teda tym myslim hodnoty v tabulkach, zmeny barev pri zvyraznenach, zmeny fontu, sumare, vsetky ciselne polozky,.. ja sem to resil vsetko refresem(nastavitelny indetrval i v admin i v uzivatelske casti), coz neni ono. Nejlepsi by bylo, kdybyze se to cele chova jak desktoppova aplikace, teda veskera komunikace ze serverem na pozadi a minimum refresu alebo vubec zadne.To si myslim, ze ale neni uplne pripad PRADO a podobnych frameworku (ASP.NET, Wicket). Standardne AJAX nepouzivaji, jde jen o to, ze ukladaji stav View.
Kohana mi pripada dost neznama a mala, nema vsechno co je potreba.No neznama, stavi na CodeIgniteru a ten neznamy rozhodne neni. Kohana jde dal v cistote navrhu a objektovosti a hlavne v reakcich na namitky uzivatelu. Firma stojici za CodeIgniterem je totiz delsi dobu ignorovala -- proto Kohana vznikla. A ze nema vse co je potreba... no pro me to je vyhoda
A ze nema vse co je potreba... no pro me to je vyhoda :) Cake ma "co je potreba" ale vsechno je relativne dost zadratovane do systemu a tezko se to vymenuje nebo odstranuje. Se Zendem bys na tom byl omnoho lepe.to je pravda, kdyz ty frameworky ovladas a oni neovladaji tebe, tak je urcite lepsi si vybrat framework, ktery neni tak robustni jako napr. KOHANA a knemu pripojit co je potreba, napr. ZEND,.. Ja by sem to udelal tak isto kdybyze ty frameworky znam a muzu si takto vybrat. Jenom je tu problem ze ze zacatku nemuzu drtit tri framworky + Javascript + AJAX, to skratka nejde. Ale jinak uplne stebou suhlasim.
ja na MVC pisu magisterku, tak kdyz ji dopisu ( ;) ), tak ji pak nekam hodim.tak to je super nahoda, kdy to chystas dokoncit ? ale kdyz mas uz nejakou chopnou verzi tak mi to klidne muzes poslat na mail, nenahnevam se :)
tak to je super nahoda, kdy to chystas dokoncit ? ale kdyz mas uz nejakou chopnou verzi tak mi to klidne muzes poslat na mail, nenahnevam se :)To bude az na podzim, ted v lete to ani statnice nestihnu
Tiskni
Sdílej: