plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
$article = $this->Article->find(1); $article['Article']['title'] = 'nový titulok'; $this->Article->save($article);Prilis nechapu logiku tohoto zapisu. Z jakeho kontextu se k vlastnosti Article pristupuje? Z metody tridy Article? Nebo z akce? Na co ukazuje promenna $this? A pokud je tento kod umisten v tride Article, proc je nutne pristupovat k vlastnosti Article a nestaci napsat rovnou
$article = $this->find(1);
? Dalsi otazka je podobna, proc ma pole vracene metodou find prvni rozmer Article? Cekal bych, ze staci zapis echo $article['title']
.
$this
je controller, Article je instance toho modelu do nej natazena nejakym $this->load... bla, bla...
, to uz si presne nepamatuju. System Cake povazuju celkove za dost nestastny a trochu me zarazi, ze rozumny ORM planuji az na verzi 2... vzhledem k tomu, ze v1.2 je v beta stavu uz peknou radku mesicu... Ale koukam, ze maj novej web Dany zapis ktory som pouzil by bol zapisany v controllery napr. v triede ArticlesController a ten vola metody triedy modelu Article. Cize v danom controllery pristupujes k metodam modelu napr. takto $this->Article->find(1)
Odpoved preco su tam tie indexy sa uz diskutovala v prvom diely.
V te aplikaci ani jedna stranka nema tu istu podobu, vse se pocita dynamicky, teda tym myslim hodnoty v tabulkach, zmeny barev pri zvyraznenach, zmeny fontu, sumare, vsetky ciselne polozky,.. ja sem to resil vsetko refresem(nastavitelny indetrval i v admin i v uzivatelske casti), coz neni ono. Nejlepsi by bylo, kdybyze se to cele chova jak desktoppova aplikace, teda veskera komunikace ze serverem na pozadi a minimum refresu alebo vubec zadne.To si myslim, ze ale neni uplne pripad PRADO a podobnych frameworku (ASP.NET, Wicket). Standardne AJAX nepouzivaji, jde jen o to, ze ukladaji stav View.
Kohana mi pripada dost neznama a mala, nema vsechno co je potreba.No neznama, stavi na CodeIgniteru a ten neznamy rozhodne neni. Kohana jde dal v cistote navrhu a objektovosti a hlavne v reakcich na namitky uzivatelu. Firma stojici za CodeIgniterem je totiz delsi dobu ignorovala -- proto Kohana vznikla. A ze nema vse co je potreba... no pro me to je vyhoda
A ze nema vse co je potreba... no pro me to je vyhoda :) Cake ma "co je potreba" ale vsechno je relativne dost zadratovane do systemu a tezko se to vymenuje nebo odstranuje. Se Zendem bys na tom byl omnoho lepe.to je pravda, kdyz ty frameworky ovladas a oni neovladaji tebe, tak je urcite lepsi si vybrat framework, ktery neni tak robustni jako napr. KOHANA a knemu pripojit co je potreba, napr. ZEND,.. Ja by sem to udelal tak isto kdybyze ty frameworky znam a muzu si takto vybrat. Jenom je tu problem ze ze zacatku nemuzu drtit tri framworky + Javascript + AJAX, to skratka nejde. Ale jinak uplne stebou suhlasim.
ja na MVC pisu magisterku, tak kdyz ji dopisu ( ;) ), tak ji pak nekam hodim.tak to je super nahoda, kdy to chystas dokoncit ? ale kdyz mas uz nejakou chopnou verzi tak mi to klidne muzes poslat na mail, nenahnevam se :)
tak to je super nahoda, kdy to chystas dokoncit ? ale kdyz mas uz nejakou chopnou verzi tak mi to klidne muzes poslat na mail, nenahnevam se :)To bude az na podzim, ted v lete to ani statnice nestihnu
Tiskni
Sdílej: