Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pouzivat navic jeste QT4 pro text-mode programy je jeste vice spatne.Jakto?
Spravne by se melo pouzit treba glib a kod by mel byt C99 ci GNU99.Řekl kdo?
Toto by profesionální programátor nikdy neřekl.
I v konzolových aplikacích je potřeba spousta věcí jako networking, XML processing, regexp, threads,a dalsí a další, pro které má QT výbornou podporu (multiplatformově).
Navíc, objektové programování je jasná cesta ve většině jazyků. Proto dnes prosazovat čisté cécko zda se být prochu mimo.
A proč ne raději glib?
Protože je to článek o QT, ne? Taky se v diskuzi pod článkem o gtk+ budete ptát, proč nepoužít raději GLib? POkdu tomu rozumíte, tak sem rovnou napište důvody k upřednostnění GLib a pokud jenom z nudy machrujete, tak jsem na vás ztratil čas (což mě mrzí. ale neomlouvám se).
On tu nějaký článek o Gtk+ je?
hmm, tak to vela stastia, az budes chciet nakodit konzolovy renderer napr. html+css, alebo nejaku corba aplikaciu verim, ze ti vtedy nejaka ta "spatnost" da dostatocny dovod, preco napisat 10x viac kodu, a umerne viac dokumentacie a chyb :)
XInitThreads(); app=new QApplication(0,NULL);
, vyhodí to sice varování QApplication: invalid Display* argument,
ale pak normálně funguje. Má na to qt4 nějaké čisté řešení?Dík, Venca
ide to este jednoduchsie -- ako vravis, cesta je cez klasicke QDialog::show() miesto exec() + treba nastavit, nech sa aplikacia neukonci po zavreti posledneho okna, tusim to je v QApplication triede alebo nejakych global flagoch.
Řešením je použít glib a vůbec se Qt nezabývat... (mimochodem, na tom vidíte, že gtk+/glib je líp navržena, než celá slavná Qt, prostě nikoho nenutí používat X-y...)
Ha. Vieš na čom je najlepšie vidieť, že gtk+/glib je lepšie navrhnutá než celá slávna Qt? Na tom, že ma dlhší názov. 9-2=7, takže gtk+/glib musí byť 7 krát lepšie navrhnutá.
To je argument jak prase...
že gtk+/glib je líp navrženaje argument ještě lepší
Ano, to totiž argument je. Glib můžu použít v konzolové aplikaci na systému bez X11 + gtk+...
A před tím snad nebylo rozumně licencováno? (GPL)
hm, myslel som ze qt gui bezi aj na platformach, ktore Xka vobec nepoznaju... hm, co sa tu dnes nedozviem :)
QApplication: Invalid Display* argument
A je nějaké rozumné odůvodnění předchozí hlášky v případě, že argc = 0, argv = NULL? Nějakou diskuzi jsem našel, ale nic rozumného z ní nevyplynulo. V GTK lze použít gtk_init(NULL, NULL); v Qt se zbavuju otravné hlášky:
int argc = 1; char *argv[1]; QApplication app(argc, argv);
Jak to řešit "čistě"?
Už vím, předpokládal jsem, že volám:
QApplication ( int & argc, char ** argv )
Ale z app(0, NULL); usoudil kompilátor, že chci volat:
QApplication ( Display * dpy, HANDLE visual = 0, HANDLE colormap = 0 )
Viz ./gui/kernel/qapplication.cpp:
if (! dpy) qWarning("QApplication: Invalid Display* argument");
Huráá, super, díky!! Podařilo se mi to očůrat takhle:
int argc=0; app=new QApplication(argc,(char**)NULL);
Tím se vybere ten správný overload a varování se nezobrazí.
Minule som sa pokúšal urobiť aplikáciu schopnú vyrenderovať HTML stránku a exportovať ju do PDF. Je možné používať QPainter aj bez GUI? Neviem prečo, ale keď som nemal zobrazené žiadne okno aplikácia vždy havarovala. Pritom nepotrebujem QPainter použiť na vykresľovanie okna, ale iba na vykreslenie do súboru ...
A ešte jedna drobnosť, neviem či poznáte knižnice ako Turbo Vision. Bolo by krásne ak by niektoré GUI prvky (základné) fungovali aj v konzole (niečo ako ncurses s tým, že by aplikácia nebežiaca v X zobrazila jednoduché rozhranie skladajúce sa z ASCII znakov). Žiaľ Qt je zamerané len na klasické okná :(
Potreba X11 se da "obejit" pouzitim Xvnc nebo Xvfb. Dalsi zpusob je opatchovat Qt jak to dela napr. http://code.google.com/p/wkhtmltopdf/
Tiskni
Sdílej: