Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Co takhle icu4r? Myslim ze uz nyni toho umi nekolikrat vice, nez slavna nativni unicode podpora v Pythonu. Nevim co si vlastne pod pojmem Unicode podpora predstavujete - jestli pouze to co je nativne v Pythonu (moc toho neni), tak hodne z toho umi Ruby nativne taky.
Info pro ostatni: osobne se snazim uz nekolik mesicu dokopat k dodelani vlastnimu icu bindingu - zatim nazvaneho libunicode-ruby, ktery bude co nejlepe zaintegrovany a bude tedy pracovat primo se Stringama, atd.. Snad pristi mesic konecne vydam prvni verzi...
Akorat, ze to vase "upozorneni" bych spis nazval utokem. Bohuzel jste tentokrat trochu minul...
Zacnete s tim, ze si prectete, co to vlastne je podpora unicode. Doporucuju zacit dokumentaci ICU. To vas tak na tyden zamestna. Potom mozna pochopite nasledujici:
* Na verzi 1.0, ktera bude umet vsechno co ICU, se projekt dostane po nekolika mesicich/letech vyvoje (0.1.0 znaci hlavne to, ze z icu podporuje desetinu funkcnosti).
* Protoze ICU umi vsechno, wrapper nemusi delat temer nic, takze chyby se velice jednoduse odladi a hlavne otestuji - testuje se pouze wrapper.
* I verze 0.1.0, ktera pouziva ICU, je nekolikanasobne lepsi, nez nativni podpora unicode v Pythonu.
* Nativni podpora unicode v Pythonu z pohledu ICU vubec nic neumi - dalo by se to definovat i tak, ze po srovnani s ICU se jevi jako temer nepouzitelna.
* Hodne z toho, co Python povazuje za podporu unicodu, lze v Ruby vyresit jiz davno iconvem a pomoci regularnich vyrazu (ktere umi UTF-8).
"...jak dolepit Unicode do Ruby namísto toho, aby to bylo v jazyce..."
Hmm, zajimave je, ze UString v icu4r (a jeho konverze ze Stringu) je reseny temer stejne jako v Pythonu (pouze toho umi 10x vice). Doufam ze jste tim nechtel naznacit, ze je Unicode do Pythonu dolepene.
Take si zkuste precist Why Python Unicode Sucks, kde je naznacen problem, kvuli kteremu jsem ja volil koncept uplne integrace se Stringem, misto specialniho unicodoveho stringu. Diky tomu, ze je Ruby plne objektovy jazyk, si totiz muzu dovolit Ruby rozsirit pomoci knihovny tak, ze to bude vypadat, jako normalni soucast jazyka a nemusim pridavat dalsi syntaxy.
Kdyz se dale zkusite podivat do zdrojaku Ruby, zjistite ze vsechny nativni typy v Ruby jsou delane stejnym zpusobem jako typy, ktere vytvori externi knihovna. Tzn. ze naloadovani icu4r ma temer stejny efekt, jako kdyby se podpora unicodu pridala primo do jazyka. Mozna potom konecne pochopite k cemu je ciste objektovy jazyk, a proc ho nekdo prosazuje.
"Určitě bych se na tohle spolehnul, kdybych chtěl něco vážného dělat."
Osobne se spoleham na svoji knihovnu (ktera ma verzi 0.15) - uz mi mnoho mesicu bez problemu beha na stovce serveru.
Take si zkuste precist Why Python Unicode SucksA potom Python Unicode Doesn't Really Suck od toho sameho autora :).
Tiskni
Sdílej: