Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vše dorazilo v pořádku (do ČR přes DPD), a tak jsem se pustil do testování.
Předem zmiňuji, že cílem této recenze nejsou benchmarky, ale spíš subjektivní dojem a samožřejmě funkčnost pod Linuxem. Benchmarky a více informací lze najít třeba zde.
Notebook je vybaven poslední generací procesorů Intelu. Notebook je konfigurovatelný a prodejce nabízí několik typů procesorů, RAM, disků apod.
Moje konfigurace je vybavena procesorem i7-4700MQ. Je to čtyřjádrový procesor s HT pro 8 vláken a základní frekvencí 2,4 GHz (Turbo Boost do 3,4 GHz). Hawkforce dále nabízí procesory 4800MQ a 4900MQ.
Z volitelných komponent můj notebook obsahuje ještě 16 GB DDR3 RAM @ 1600 MHz, 120 GB mSATA SSD značky Mushkin – v systému se hlásí jako MKNSSDAT120GB-V (MLC, SATA III, s řadičem SandForce) a WiFi modul Intel Advanced-N 6235.
Prodejce nabízí mnoho konfigurací pevných disků. Notebook obsahuje dva sloty mSATA a k tomu ještě klasický 2.5" slot, takže v nabídce jsou i klasické magnetické HDD a 2.5" SSD.
Nabídka bezdrátových modulů je také široká s několika moduly od Intelu a také moduly Bigfoot Killer.
Z nevolitelných komponent notebook obsahuje displej ChiMei Innolux N133HSE-EA1, který má na této úhlopříčce výborné rozlišení 1920x1080, je matný a také se jedná o IPS panel, což zaručuje výborné pozorovací úhly a podání barev.
Dále je přítomna grafika nVidia GTX 765M s 2GB vlastní paměti. Pomocí technologie Optimus se přepíná mezi integrovanou grafikou v procesoru, Intel HD 4600 a dedikovanou grafikou.
Notebook jsem koupil bez OS. Na výběr je několik verzí Windows.
Notebook mi dorazil s britskou klávesnicí a výsledná cena byla 1077 euro včetně dopravy, v přepočtu asi 28 tisíc korun. V ceně je zahrnuta dvouletá záruka (prodejce hradí náklady na dopravu). Kromě toho za příplatek nabízí Hawkforce ještě tzv. TechCheck – prodejce si notebook jednou za rok vyzvedne, vyčistí a zkontroluje, pak vrátí nazpět – můj notebook je bez TechChecku.
K notebooku jsem dostal samozřejmě nabíječku (OEM Chicony, 120W) s klasickým konektorem, dva napájecí kabely (s britskou a evropskou koncovkou), baterii (61 Wh) a DVD s ovladači pro Windows.
Notebook je plastový s rozměry 330 x 227 x 32 mm a váží něco pod 2 kilogramy. Designově je velice jednoduchý a účelný, s jemným pogumovaným povrchem. Vnitřní povrch je ze stříbřitě šedého plastu.
I přes plastovou konstrukci je notebook velice bytelný a robustní a zanechává dobrý dojem. Vše je tvrdý plast – nic se neohýbá a základ je velice stabilní s minimem mezer.
Panty displeje jsou pevné a nehrozí žádné poškození, ale při silných vibracích se displej trochu kýve. Otisky prstů také nejsou problém díky matné povrchové úpravě.
Klávesnice je do notebooku vsazena tak, že se displej při zavření víka nedotýká tlačítek, takže není třeba mít obavy z pozdějších otisků tlačítek na displeji (toto byl problém na mém MacBooku).
Přístup ke komponentám je velice snadný. Stačí odšroubovat spodní kryt (tři šroubky) a hned se dostanete ke dvěma mSATA slotům, 2.5" SATA slotu, dvěma paměťovým modulům, wireless modulu, CPU a GPU. Snadno takto můžete vyčistit větráček nebo vyměnit teplovodivou pastu. K baterii je přístup i bez odšroubování krytu, stačí ji odemknout a pak odpojit. To umožňuje mít s sebou náhradní baterii a v případě potřeby vyměnit (pokud se dá notebook na chvíli připojit na nabíječku, v opačném případě se dá hibernovat).
Výbava porty dostačuje. Na notebooku najdete 3 porty USB 3.0, přičemž jeden z nich podporuje specifikaci USB-Power-Plus (5V, 900 mA). Tyto porty jsou na pravé straně notebooku a jejich vzdálenosti jsou dostatečné k tomu, aby šly připojit všechny tři naráz.
Na pravé straně kromě USB portů najdeme HDMI (1.4, takže podporuje vysoké
rozlišení, má i podporu HDCP), D-Sub port (ten mi přijde relativně zbytečný,
raději bych uvítal DisplayPort), gigabitový Ethernet (hlásí se jako Realtek
Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
Controller
), napájecí konektor a zámek Kensington.
Na levé straně pak najdeme dva jacky (výstup a vstup pro mikrofon) a jeden USB 2.0 konektor. Ten se hodí třeba pro připojení myši.
Zepředu je dostupný 9-in-1 slot pro paměťové karty (MMC/RSMMC/MS/MS Pro/MS Duo/
SD/Mini-SD/SDHC/SDXC). Ve výstupu lspci se hlásí jako Unassigned class [ff00]:
Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5287 (rev 01)
a funguje bez problému.
Co se týče bezdrátové konektivity, moje konfigurace má Intel Advanced-N 6235
s Bluetooth (bezdrátové připojení funguje pomocí NetworkManageru, Bluetooth
přes bluez). Pro funkčnost WiFi stačilo nainstalovat nesvobodný firwmare
z non-free repozitáře a použít modul iwlwifi.
W230ST má chicletovou klávesnici s černými plastovými tlačítky. Ta je relativně nízkoprofilová, ale píše se na ní velice dobře (píšu z ní tuto recenzi). V mém případě má britské popisky.
Tlačítka jsou dostatečně velká s třímilimetrovými mezerami, což zaručuje pohodlné psaní (nehrozí přehmaty). Rozložení je kompletní včetně kláves jako Insert, Delete, End, Home, Page up a Page down. Díky tomu je klávesnice komfortnější, než třeba na mém MacBooku.
Odezva z klávesnice je dostatečná, přitom je i tichá. Má i podsvícení, které má dvě úrovně plus vypnuto.
Touchpad (Synaptics) bohužel nezanechá tak dobrý dojem jako klávesnice, pohybuje se spíš v průměru až nadprůměru (na kvalitu Macbook trackpadu nedosahuje). Podporuje gesta, je přesný, má dvě vlastní tlačítka, ale je celkem malý a pohyb na něm není z nejplynulejších.
Nakonec je tu ještě integrovaná 2.0MP webkamera průměrné kvality. Funguje
s výchozím libv4l (testováno na mplayer tv://
) a kvalitou nepřekvapí, ale
ani neurazí.
Notebook má standardní HD audio řešení v čipsetu Intel. Díky tomu zvuk funguje bez dalšího nastavování. Jako výchozí výstup se používají zabudované repráčky Onkyo. Jedná se spíš o nouzové řešení, protože basy a středy v podstatě neexistují a to dělá repráčky v podstatě nepoužitelnými (stejně jako u většiny notebooků).
Vedle webkamery je přítomen zabudovaný mikrofon, který je relativně slušný a dost citlivý. Mikrofon v mých Sennheiserech PC-330 je nicméně o dost lepší (čistší zvuk).
Při běžné práci je notebook většinou velice tichý, skoro nejde slyšet. Větráček se občas roztočí a hlučnost jde nahoru, to ale většinou trvá jen pár sekund.
Při hraní je ale notebook dost hlučný – je dobré používat sluchátka. Přesné hodnoty nemám jak změřit, nicméně ostatní zdroje zmiňují kolem 31 dB(A) při běžné práci, 4O+ dB(A) při roztočení větráčku a kolem 50 dB(A) při hraní.
Pomocí kombinace Fn+1 se dá zapnout větráček na plné otáčky a stejnou kombinací pak vypnout, což je vcelku užitečné (pro rychlé ochlazení).
Notebook má kvalitní matný IPS displej Innolux s Full HD rozlišením. Na této úhlopříčce (13.3") to znamená vysokou jemnost – hustota pixelů je 166 ppi. Podání barev je výborné a stejně tak i podsvětlení. Rozložení podsvětlení je perfektní a podání černé je výborné.
Matná úprava displeje znamená redukci odlesků na minimum. Pozorovací úhly jsou také velmi dobré, nedochází ke změně barev ani z extrémních úhlů.
Při prohlížení internetu (s videi na YouTube) a IRC se zapnutou Wifi dosahovala výdrž asi 3 hodiny 20 minut (40% podsvícení displeje, podsvícení klávesnice vypnuto), v idle módu s vypnutou wifi výdrž stoupla něco málo nad 4 hodiny.
Toto je vzhledem k použitému hardwaru očekávaný výsledek. Výdrž by se dala zvýšit větší baterií a snížením voltáže CPU. Vzhledem ke snadné výměně baterie ale není problém mít náhradní a v případě potřeby vyměnit. Další zvýšení výdrže by měl přinést BIOS mod, který je zmíněn níže.
Je dost možné, že se v dohledné době dočkáme baterie vyšší kapacity, protože 61 Wh je i ve své kategorii relativně málo. To by mohlo výdrž o dost zvýšit (v případě rozšířené devítičlánkové baterie klidně na 5 hodin práce).
Opětovné dobití baterie (skoro od nuly) trvá asi 2 hodiny 20 minut (při běžné práci), přičemž nejdéle trvá dobít posledních 10, resp. 5 %.
Vzhledem k velikosti a komponentám jdou teploty W230ST celkem vysoko.
Normální teploty procesoru (když se na notebooku nic nedělá) se pohybují kolem 40 až 45 stupňů C, při práci vylezou na 55-60 stupňů, ale ne výš. Při zátěži jdou až do 85-95 stupňů a podle některých zdrojů při opravdu extrémním vytížení až do 99 stupňů (ale to se mi nikdy nestalo – možná to bude i tím, že mám trochu jiné CPU). Bezpečná hranice daná Intelem je 99 stupňů, ale procesor by asi vydržel i více.
Kvůli teplotám CPU neudrží dlouhodobě plnou frekvenci Turbo Boost, ale to ani není cílem.
Podle internetových zdrojů snížení voltáže procesoru o 100 mV pomůže teplotě dolů až o 10 stupňů bez negativního vlivu na výkon a s pozitivním vlivem na výdrž baterie. Bohužel pod Linuxem se momentálně nedá snižovat voltáž procesorů Haswell. Nicméně maximálně během pár měsíců by měl vyjít Prema BIOS mod pro W230ST, který přidá více možností přímo do BIOSu a pak by měla jít voltáž měnit přímo odtud. Modifikovaný BIOS by měl pomoct i správě napájení a výdrži.
Teplota dedikované grafiky se vždy drží v bezpečných mezích 45-85 stupňů (i při extrémní zátěži).
Klávesou F2 se dá přepnout do BIOSu. Pro instalaci Linuxu není třeba nic upravovat. Volba bootu z USB v BIOSu není, ale z USB notebook bootuje bez problému – stačí mít flash disk v USBčku a samo se to načte.
Je možné povolit i UEFI boot, ten jsem nechal zakázaný. GPT+UEFI instalace by ale měla být v novém Debianu podporována bez problému.
Na notebook jsem nainstaloval Debian z posledního weekly buildu. Pro instalaci jsem použil image soubor DVD1, který jsem nahrál na flash disk pomocí nástroje dd. Při instalaci je nutné použít textový instalátor. Grafický instalátor nabootuje do černé obrazovky (toto je nejspíš ten samý problém, který nastane při prvním startu Xek v nainstalovaném systému).
Po instalaci je nutné nabootovat do single user módu. X server normálně nenastartuje, protože se z nějakého důvodu načítá modul nouveau. Proto je potřeba v single-user módu udělat:
echo blacklist nouveau > /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf
S touto úpravou nastartuje X server normálně. Je ale dobré ještě zůstat v single user
módu a upravit soubor /etc/default/grub
, aby GRUB_CMDLINE_LINUX
vypadal takto:
GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_backlight=vendor"
Poté už je třeba jen spustit update-grub
.
Tato úprava je důležitá pro ovládání podsvícení displeje. Bez tohoto se bude
dát ovládat pouze změnami hodnot /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness
.
Po těchto malých úpravách systém funguje v podstatě plně – při instalaci se ale nesmí zapomenout na výběr úkolu „Laptop“ pro funkci věcí jako suspend/hibernate.
Ke zprovoznění grafiky Optimus je nutné nainstalovat kernel 3.11 z distribuce experimental. Kernel 3.10, který je v době psaní článku v Debianu testing výchozí, obsahuje regresi (od verze 3.8) znemožňující použití modulu bbswitch pro přepínání grafik. Stačí si přidat repozitář a pustit:
sudo apt-get -t experimental install linux-image-3.11-trunk-amd64 linux-headers-3.11-trunk-amd64
Samozřejmě je potřeba předem si přidat experimental branch do sources.list
.
Poté už je třeba jen nainstalovat Bumblebee:
sudo apt-get install bumblebee-nvidia
a přidat daemon Bumblebee do výchozích služeb:
sudo update-rc.d bumblebeed defaults
Bylo by dobré zmínit, že bumblebee-nvidia nainstaluje i proprietární ovladač nVidia, který je v době psaní článku v Debianu ve verzi z řady 304, a tudíž nepodporuje karty řady 700. Řešením je opět použití distribuce experimental a instalace driveru řady 325 z distribuce experimental před instalací Bumblebee:
sudo apt-get -t exprimental install nvidia-driver nvidia-settings
Pro jistotu je dobré nastavit Mesa libGL jako výchozí:
sudo update-alternatives --set glx /usr/lib/mesa-diverted
Po restatu do nového kernelu by pak měla grafika fungovat jak má – pro spouštění náročných aplikací stačí použít něco jako:
primusrun příkaz
Pro funkci 32 bit 3D aplikací pod nVidií je třeba také nainstalovat 32 bit knihovny:
sudo dpkg --add-architecture i386 # jen při první instalaci 32 bit knihoven sudo apt-get -t experimental install libgl1-nvidia-glx:i386 # 325 sudo apt-get install primus-libs:i386
Další zádrhely nejsou – možná ještě:
sudo apt-get install firmware-iwlwifi
pro funkčnost WiFi. Pro instalaci firmwaru je nutné přidat sekci non-free oficiálního
repozitáře Debianu do sources.list
.
Vše testováno pomocí příkazu primusrun
s vblank_mode=0
.
Nízké detaily, bez teselace, bez AA, 1920x1080: 47.7 FPS
Ultra detaily, „moderate“ teselace, 4xAA, 1920x1080: 14.4 FPS
Ultra detaily, „moderate“ teselace, 4xAA, 1366x768: 39.2 FPS
Ultra detaily, „moderate“ teselace, bez AA, 1366x768: 43.5 FPS
Vysoké detaily (auto), 1920x1080: 56.6 FPS
Vysoké detaily (auto), 1280x800: 118.22 FPS
Nejnižší detaily, bez AF, bez AA, 1920x1080: 139.06 FPS
Nejvyšší detaily, 16xAF, 8xAA, 1920x1080: 83.63 FPS
Jak jde vidět, tak výkon s Bumblebee není úplně ideální, nicméně na většinu her stačí bez problému. Kromě toho extra nároky jsou v podstatě konstantní - nezávislé na nastavení hry kromě rozlišení. Plánuju co nejdřív zkusit řešení s RandR 1.4 providers s nejnovějšími drivery a xserverem 1.13, které by mělo přinést daleko vyšší výkon, ale bohužel bez přepínání – Debian má teď v testingu a unstable pouze xserver 1.12, přičemž novější je sice v distribuci experimental, ale nemá evdev input driver.
Doufejme, že nVidia přijde brzy s optimálnějším řešení Optimusu na Linuxu.
Clevo W230ST je kvalitní herní, popř. pracovní notebook s výbornou podporou pod Linuxem, ale s pár chybami.
Hlavním nedostatkem notebooku je chlazení CPU. Opravdové problémy sice nemá, ale při extrémní zátěži už je to na hraně. I přes to ale oblast kolem klávesnice zůstává chladná, takže to neomezuje při práci.
Umístění portů také mohlo být lepší – spousta věcí je na pravé straně.
Výdrž na baterii je průměrná – výdrže ultrabooků nedosahuje, ale ve své kategorii to ani není cílem. Kromě toho se jistě brzy objeví baterie s vyšší kapacitou.
Na druhou stranu má notebook výborný displej a ve své kategorii velmi vysoký výkon, ve kterém nemá konkurenci, kromě toho velice solidní šasi a kvalitní klávesnici. Snadný přístup k vnitřním komponentám je také dobrá věc.
Cílovou skupinou tohoto notebooku budou kromě hráčů také lidé, co potřebují mít svůj počítač často s sebou a nechtějí se omezovat ve výkonu, popř. uživatelé, co chtějí používat svůj notebook také jako desktopový počítač.
A pak tu je samozřejmě cena, která je v dané kategorii více než slušná.
Zpracování: 9/10
Výkon: 10/10
Výdrž: 7/10
Chlazení: 7/10
Kompatibilita s Linuxem: 9/10
celkem: 8/10
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Díky za povedenou recenzi. Ale ta výdrž baterie se mi fakt nezdá - funguje PCIe ASPM? Zkoušels jsi si hrát s powertopem, laptop-mode-tools nebo něčím? To taková malá bestie při nečinnosti bez wifi žere 15W?
Na stav ASPM se podívej v dmesg, kdyžtak se dá forcnout parametrem kernelu pcie_aspm=force. U mě klesla spotřeba minimálně o třetinu.. (v lspci mi to taky u něčeho píše disabled)
q66@debian: /home/q66$ dmesg|grep ASPM [ 0.166881] ACPI FADT declares the system doesn't support PCIe ASPM, so disable it [ 0.498739] r8169 0000:04:00.1: can't disable ASPM; OS doesn't have ASPM control [ 1.164706] iwlwifi 0000:03:00.0: can't disable ASPM; OS doesn't have ASPM controltohle mi hlásí dmesg. Notebook APSM určitě podporuje, takže to bude chyba BIOSu - force parametr by to měl spravit - díky za tip myslím ale, že nový bios by měl povolit APSM i bez pcie_aspm=force.
FN+Backspace PgUp/PgDn/Home/End je FN+sipky Insert je FN+Enter
- to je vtip, že(?)
(To, že lze různými hmaty emulovat tyto klávesy, ještě neznamená, že tam tyto klávesy jsou .)
$ # stáhnout si ethernet driver ze stránek realteku (je na stránce softwaru pro 10/100/1000 pro pcie) $ cd r8168-8.037.00 (nebo novější verze, toto je nejnovější v době psaní komentáře) $ sudo ./autorun.shpak jen počkat a mělo by to fungovat. poznámka: je dost možné, že toto je už opraveno nebo to bude brzy opraveno v modulu r8169