Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tentokrát se mi do rukou dostalo opravdu velmi zajímavé čtení. Jedná se
o poměrně známou knihu (v originále Apache Server 2 Bible), která se
dočkala českého překladu a vyšla v nakladatelství Computer Press.
Není to tak dlouho, co jsem někde četl, že "kompletní příručky" bývají neúplným výčtem různých vlastností a funkcí opsaných z dokumentace. Ačkoli kniha tuto podmínku možná splňuje (vzhledem k rozsahu nejsem schopen posoudit, jestli v ní něco chybí - já nic nenašel), tak rozhodně přidává mnohé navíc a je velmi pěkně zpracována.
Je asi každému jasné, že kniha o serveru s tak širokými možnostmi nastavení a způsoby nasazení nebude žádná beletrie na dobrou noc. A opravdu není. Stránky bez ukázkových skriptů, názorných obrázků nebo alespoň jednoho řádku z konfiguračního souboru abyste pohledali. Prostě je to příručka, jak má být. Když něco potřebujete, ve velmi detailně zpracovaném rejstříku to snadno najdete, přečtete si nezbytnou dávku teorie (kterou autor sice neplýtval, ale zase jsem nikdy neměl pocit, že bych nepochopil k čemu a hlavně proč se popisovaná vlastnost používá) a hned se můžete dát do nastavení potřebné části.
Na více než 700 stranách se vyskytuje tolik informací, že nemá smysl tu probírat jednotlivé kapitoly (samotný rejstřík ma 15 stran). Prostě na cokoli si vzpomenete o serveru Apache, to také velmi pravděpodobně najdete. Pokud mi to stále někdo nevěří, tak tedy jen velmi stručně. Kniha je rozdělena na šest částí, dohromady 23 kapitol plus čtyři přílohy.
O přiloženém CD se zmíním trochu více. Obsahuje všechen v knize
popisovaný software (apache, apache-ssl, openssl, php, mysql, perl,
mod_perl, perl-modules, jakarta-tomcat) a to vždy v několika verzích.
Jednak jsou zde verze jak pro Windows, tak zdrojové soubory pro kompilaci
na unixových systémech, ale také jsou na CD umístěny verze z doby vydání
originálu knihy (více než 2 roky) a verze z doby českého překladu
(07/2004). Ani jedny samozřejmě nejsou aktuální, takže si je stejně budete
muset stáhnout z internetu (ale to už tak bývá ). Dále jsou na CD
ukázkové skripty z knihy, ale co je asi nejzajímavější je, že obsahuje
celou knihu v PDF. Bohužel je ale toto PDF pouze v anglickém originále
(ačkoli se v knize tvrdí něco jiného).
Perlička na závěr. Na úvodních stránkách anglického originálu (Apache Server 2 Bible od nakladatelství Hungry Minds) jsem našel následující větičku:
Trademarks: Bible and Hungry Minds are trademarks or registered trademarks of Hungry Minds, Inc.
Tak nevím.
Název | Apache Server 2 - kompletní příručka administrátora |
Autoři | Mohammed J. Kabir |
Vydal | Computer Press |
ISBN | 80-251-0319-6 |
Datum vydání | 2004 |
Počet stran | 722 |
Příloha | CD |
Doporučená cena | 690 Kč / 1030 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: