Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Tentokrát se mi do rukou dostalo opravdu velmi zajímavé čtení. Jedná se
o poměrně známou knihu (v originále Apache Server 2 Bible), která se
dočkala českého překladu a vyšla v nakladatelství Computer Press.
Není to tak dlouho, co jsem někde četl, že "kompletní příručky" bývají neúplným výčtem různých vlastností a funkcí opsaných z dokumentace. Ačkoli kniha tuto podmínku možná splňuje (vzhledem k rozsahu nejsem schopen posoudit, jestli v ní něco chybí - já nic nenašel), tak rozhodně přidává mnohé navíc a je velmi pěkně zpracována.
Je asi každému jasné, že kniha o serveru s tak širokými možnostmi nastavení a způsoby nasazení nebude žádná beletrie na dobrou noc. A opravdu není. Stránky bez ukázkových skriptů, názorných obrázků nebo alespoň jednoho řádku z konfiguračního souboru abyste pohledali. Prostě je to příručka, jak má být. Když něco potřebujete, ve velmi detailně zpracovaném rejstříku to snadno najdete, přečtete si nezbytnou dávku teorie (kterou autor sice neplýtval, ale zase jsem nikdy neměl pocit, že bych nepochopil k čemu a hlavně proč se popisovaná vlastnost používá) a hned se můžete dát do nastavení potřebné části.
Na více než 700 stranách se vyskytuje tolik informací, že nemá smysl tu probírat jednotlivé kapitoly (samotný rejstřík ma 15 stran). Prostě na cokoli si vzpomenete o serveru Apache, to také velmi pravděpodobně najdete. Pokud mi to stále někdo nevěří, tak tedy jen velmi stručně. Kniha je rozdělena na šest částí, dohromady 23 kapitol plus čtyři přílohy.
O přiloženém CD se zmíním trochu více. Obsahuje všechen v knize
popisovaný software (apache, apache-ssl, openssl, php, mysql, perl,
mod_perl, perl-modules, jakarta-tomcat) a to vždy v několika verzích.
Jednak jsou zde verze jak pro Windows, tak zdrojové soubory pro kompilaci
na unixových systémech, ale také jsou na CD umístěny verze z doby vydání
originálu knihy (více než 2 roky) a verze z doby českého překladu
(07/2004). Ani jedny samozřejmě nejsou aktuální, takže si je stejně budete
muset stáhnout z internetu (ale to už tak bývá ). Dále jsou na CD
ukázkové skripty z knihy, ale co je asi nejzajímavější je, že obsahuje
celou knihu v PDF. Bohužel je ale toto PDF pouze v anglickém originále
(ačkoli se v knize tvrdí něco jiného).
Perlička na závěr. Na úvodních stránkách anglického originálu (Apache Server 2 Bible od nakladatelství Hungry Minds) jsem našel následující větičku:
Trademarks: Bible and Hungry Minds are trademarks or registered trademarks of Hungry Minds, Inc.
Tak nevím.
Název | Apache Server 2 - kompletní příručka administrátora |
Autoři | Mohammed J. Kabir |
Vydal | Computer Press |
ISBN | 80-251-0319-6 |
Datum vydání | 2004 |
Počet stran | 722 |
Příloha | CD |
Doporučená cena | 690 Kč / 1030 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: