abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 45
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 879 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Damn Small Linux

    31. 10. 2003 | Jindřich Skupa | Recenze | 12638×

    Minidistribuce postavená na Knoppixu 3.1. Menší než 50 MB, bootovatelná z CD. Obsahuje knoppixové jádro 2.4.20-xfs, jako okenní manažer používá oblíbený Fluxbox na XFree verze 4.2.1.

    Velikost distribuce je relativně malá (ale jsou i menší). Jak řekl autor: "Protože mít funkční linuxový desktop na bootovatelné 50 MB CD vizitce je tak skvělé, že by byla škoda to neudělat." (Because having a working Linux desktop on a 50 mb bootable business card CD is just too cool not to do.)

    Boot

    Po vložení CD (vizitka o velikosti 50MB), začne DAMN bootovat. Objeví se před vámi řádka LILO, pokud stisknete F2, vyletí na vás, stejně jako v Knoppixu, tabulka možných parametrů pro spuštění. Ty ale kvůli ořezanosti nefungují na sto procent (například výběr okenního manažeru). Jakmile stisknete Enter nebo přidáte nějaké volby a odsouhlasíte zadání, přeskočí systém do detekce hardwaru. DAMN obsahuje podporu pro USB a PCMCIA. Detekce se mu daří celkem úspěšně, na mém stroji nenašel jen zvukovou a wifi kartu. A to jen proto, že pro ně není v žádném standardním kernelu podpora (drivery se vždy musí stáhnout a kompilovat dodatečně), takže to není chyba samotné distribuce. Jediné, co mu mám za zlé, je, že na mém notebooku nerozpoznal APM, takže jsem neměl přehled o stavu baterií a systém nešel uspat.

    Upravení /etc/fstab a vytvoření swapu a místa pro práci z paměťových prostředků je samozřejmostí. Ještě před startem X serveru se vás zeptá, zda chcete zapnout framebuffer nebo vám stačí jen VESA mód. S VESA módem jsem měl trochu problém, protože obraz chytil červenou barvu a zdeformoval se -- a to i v textové konzoli. Pokud jste vybrali správně, naskočí systém rovnou do grafického režimu, který využívá zmíněný fluxbox.

    Začnu tedy popisem a seznamem programů, které DAMN obsahuje (těch nejvýznamnějších). Jako první přijdou na řadu nástroje pro zvuk, grafiku a internet.

    Multimédia

    Na přehrávání hudby jsou tu pro příkazovou řádku programy: (notoricky známý) mpg123 (0.2.10) a mp3-decoder (0.59q), pro uživatele X je v nabídce XMMS (1.2.7-1.1). Na "kreslení" je tu jen Xpaint (2.6.2-2), o kterém si myslím, že v takhle malé distribuci stačí (Gimp by se sem nevešel). Pro prohlížení obrázků máme Xzgv (0.7-14), který využívá i náhledy, takže se vyrovná větším grafickým prohlížečům, například z KDE.

    Jediné, co mne na multimediální výbavě mrzí, je absence MPlayeru.

    Pro surfování je tu hned několik prohlížečů: grafický Dillo (který má neuvěřitelných 300kB, v. 0.7.3) a textový Links Hacker (podporující SSL, rámy, cookies a authetifikaci, v. 030709r) -- v grafickém režimu zobrazuje i obrázky.

    Desktop Damn Small Linuxu

    Kancelář

    Pro psaní textů je ve výbavě program FLWriter, který je při své velikosti opravdu všestranný nástroj na psaní čehokoli, co nepotřebuje mnoho efektů. Pro úpravu a tvorbu tabulek máte k dispozici Abs (0.906). Pro psaní zdrojových kódů či jednodušších textů je v nabídce Nedit (5.3), který se hodí spíše pro obyčejné psaní nebo programování (podporuje zvýraznění syntaxe) a mini klon editoru Emacs - Zile (1.6.1-2).

    Tento prcek obsahuje i prohlížeč souborů PDF Xpdf (1.01-3), který se hodí hlavně na prohlížení elektronických knih, manuálů a podobně. Ve Small Linuxu naleznete samozřejmě i editor nVi (1.79-20).

    Komunikace

    DAMN obsahuje i kvalitního e-mailového klienta Sylpheed (0.9.3) pro X-ka. Na druhé straně postrádá nějakou alternativu pro textový režim (nebo jsem ji alespoň nenašel) - např. mutt. Pro komunikaci v reálném čase je tu vedle tinyIRC (1.1-7) i Naim (0.11.5.7), který je postavený na AOL messangeru a podporuje IRC, ICQ, AIM a Lily.

    Práce se soubory

    Pokud se vám nelíbí manipulace se soubory v příkazovém řádku, tak je tu pro vás emelFM (0.9.2-5 ) - velice podobný LinuxCommanderu, který vám usnadní pohyb po disku. Osobně mám raději Midnight Commander, ale ten postrádá většina minidistribucí.

    Programování

    DAMN neobsahuje kompilátory GCC, takže není možné za chodu dodávat nové aplikace ze zdrojových kódů. GCC však témeř nahrazuje interpret PERLu (5.8.0-15), pomocí kterého napíšete, až na malé výjimky, totéž co v céčku a možná i rychleji.

    Sítě

    "Síťáky" potěší SSH/SCP klient i s démonem pro tuto službu. Ani malý web server Monkey (0.6.3), který se dá ovládat (zapnout/vypnout/restartovat) přes položku v menu fluxboxu, nechybí. Pokud chcete sdílet vzdálenou plochu, tak pro vás DAMN obsahuje VNCviewer (3.3.7) a rdesktop (1.2.0).

    Konektivita je podporována snad všemi běžnými prostředky (modem, ADSL, LAN a WLAN). Pokud např. váš notebook obsahuje wifi kartu, neměli byste mít problém a budete se moci v klidu připojit k jakékoli blízké síti. Ovladače jsou však jen pro karty postavené na chipsetu Prism. Pro ostatní karty podpora chybí, patrně kvůli jejich malé rozšířenosti a zároveň kvůli nedostatku místa. Pro automatickou konfiguraci sítě distribuce obsahuje DHCP klienta, který například u Brutuswaru chybí.

    Shrnutí

    Damn Small Linux je malá, ale relativně všestranná distribuce. Má slušnou podporu hardware a velice kvalitní a úsporné programové vybavení. Můžete ji mít vždy při sobě pro jakoukoliv příležitost. Stačí jen nabootovat a hned můžete fungovat kdekoliv a kdykoliv. Pro svou komplexnost lze použít i pro ukázku vlastností a schopností OS GNU/Linux.

           

    Hodnocení: 44 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    31.10.2003 19:12 Frank
    Rozbalit Rozbalit vše hm nevim
    Stahnul, smahnul, zkusil, smaznul a vratil se ke slackware-live a linux-bootable-toolbox. Tato minidistribuce me ani nezklamala, ale ani neprekvapila.
    31.10.2003 22:32 Aloner | skóre: 24 | blog: Aloner | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše hm nevim
    Presne tak ! Take jsem ji stahnul, zkusil a zase vymazal (z CD-RW). At se na mne nikdo nezlobi, ale tato mini-distribuce je stejny shit jako cely Knoppix ze ktereho vychazi, tzn. stejne zprasena autodetekce hardwaru...

    Zlaty Slackware-Live, Slackware, Debian, Gentoo-Live, Gentoo a Vector Linux ! :-)
    1.11.2003 00:30 social | skóre: 20 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše re : hm nevim
    Me osobne neprijde damn spatnej ale taky ani dokonalej. Dostacujici na to co se od nej ceka.
    1.11.2003 10:28 Aloner | skóre: 24 | blog: Aloner | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše re : hm nevim
    V dobe, kdy jsem mel velky pocitac (desktop), jsem Knoppix pouzival a byl jsem s nim velmi spokojen. Jelikoz jsem podrobne nezkoumal postup pri autodetekci HW, neprisel jsem na "divoky" zpusob jak se v teto Live distribuci detekuje HW. Jenze ted mam jen notebook a "kvalita" detekce HW u Knoppixu se projevila ve sve nahote :-( Vse je reseno systemem skriptu, ktere se uporne snazi o autodetekci veskereho HW. Jakmile nemate uplne idealni HW, budete sledovat na obrazovce spousty "veselych" error-hlasek, jak skript neni schopen pruzne reagovat na jinou HW-konfiguraci. Kdyz srovnam zpusob detekovani HW u Knoppixe a napr. u Slackware-Live, nelze nazvat Knoppixovym zpusob jako prasarnu :-( Nehlede na to, ze spoluprace s autorem Slackware-Live je skvela!

    Abych to shrnul: Knoppix je velmi dobra live distribuce, ale zpusob detekce HW je velmi "divoky", coz nelze (z meho pohledu) omluvit.
    3.11.2003 10:18 David Pravec
    Rozbalit Rozbalit vše re : hm nevim - ale ja vim, ze
    Knoppix ma ze vsech live dister naprsto a neprekonatelne NEJLEPSI detekci hardware.... Skripty KK jsou misty opravdu divoke, ale zadne reseni, ktere by fungovalo naprosto vsude automaticky, neexistuje. Z tech, co funguji 'vetsinou' je Knoppix vyrazne nejlepsi a kdyz nahodou je problem, je mozne pomoci prikazove radky nastavit manualne, co a jak. Na nekterych pocitacich jsem zazil, ze bylo nutno pridat boot parametry vga=normal nebo noscsi, pripadne nekdy (dokud nebyla podpora) alsa=emu10k1. Jinak vsude knoppix krasne funguje... v tech ostatnich live distrech mi casto nenabehla grafika, chybelo vim, frozen-bubble, nebo jine dulezite programy - a vetsina softu byla asi tak pul roku stara. Kdyby live-distribuce meli sveho krale, je to prave KNOPPIX. btw.. pisu o knoppixu, damn small se mi mezitim stahnul, jeste nevim, jestli je to stejne i u nej :)
    3.11.2003 14:41 Frank
    Rozbalit Rozbalit vše re : hm nevim - ale ja vim, ze
    No mne se prave stalo, ze na jednom stroji knoppix nenajel ani po zkouseni vselijakych cheatu pri startu, zatimco jine live distra byly bez problemu (slack-live apod.). Jinak co si budem povidat, live distra jsou dobra jen na hrani , zachranu dat prip. predvedeni moznosti linuxu. Kazdy ma sve naroky a casem narazi na hranice, ktere resi jedine instalace linuxu na hdd (kdyz pominu ltsp).
    3.11.2003 20:24 Aloner | skóre: 24 | blog: Aloner | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše re : hm nevim - ale ja vim, ze
    Je videt, ze jste Knoppix nezkousel na ruznych hardwarovych konfiguracich :-) I kdyz pomoci boot-parametru zakazete VSECHNO (ano opravdu vsechno!), Knoppix dale provadi autodetekci :-( Dokonce i kdyz pouzijete option FAILSAFE nebo EXPERT.

    Od kvalitni distribuce (klasicke/Live) ocekavam, ze kdyz zakazu detekci veskereho HW, hodi mne distribuce do konsole a je ciste na me, co si zprovoznim (napr. pomoci modprobe). Asi proto miluju distribuci Gentoo ;-)

    Knoppixu fandim, ale vzhledem "nestandardni" detekci HW, ma u mne tato distribuce velky "vroubek" :-)
    1.11.2003 20:02 JoHnY
    Rozbalit Rozbalit vše nic moc
    neni to zadny zazrak zustanu u stareho brutuswaru 2.1 s windowmakerem a mozilou 1.0
    2.11.2003 11:47 Vladimir Kotala | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Na jukebox skvely !
    Pouzivam uz asi rok DSL na MP3 jukebox postaveny ze stare K6 s integrovanou zvukovkou - malinkaty pristroj s uzasne malym a presto funkcnim Linuxem a hafem MP3. DSL mam ale nainstalovany na HDD a jeste jsem ho trochu probral a treba autodetekce me moc nebere :-). Takze ho vlastne pouzivam na neco uplne jineho, ale pro zacatek to byla skvele osekana distribuce, ktera umela mpg123.
    3.11.2003 09:05 Penguin_007 | skóre: 2 | Duchcov
    Rozbalit Rozbalit vše Na jukebox skvely !
    Poradíte mi, jak takovouhle minidistribuci instaluji na HDD? A to do nějaký special partice vedle Mandrake a W2000Pro? Nemá to instalátor, taxi tročku nevím rady. Zkoušel jsem takhle přesvědčit MoviX, ale zatím jsem nezvítězil. Prostě si chci udělat extrémně rychlou distribuci, která bude "jen" na přehrávání multimédií... Díky
    Amatéři si konkurují, profesionálové spolupracují; můj web
    3.11.2003 09:36 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Na jukebox skvely !
    Nejsem si jisty, jen strilim, ale u Knopixu to je knx-hdinstall .. neni to tu stejne?
    4.11.2003 10:12 Vladimir Kotala | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Na jukebox skvely !
    No uplne easy to nebylo. Hodne pomuze dokumentace Knoppix Wiki (ale ne jen ta o HDD instalaci, ale o i ta pridavani vlastnich programu do ISO). Ve strucnosti se da rict, ze je treba namountovat iso image jako loop device, stahnout tusim cloop-utils, kterym je to pak spakovane (MoviX muze pouzivat neco jineho, prip. nemusi byt ani pakovany), tim se to rozpakuje a pak jde normalne pracovat s obsahem ISO jako s diskem. Pokud se pak vse podari jak ma, system umi bezet z RO disku, coz je bomba (vypnuti PC vypinacem je cool :-)).
    7.9.2004 12:22 vend | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše MC

    DAMN Slall Linux má Midnight Commander, ikdyž dost ořezaný. Např.: když dáš F4 tak se otevře na editaci vi :o

    Jinak jsem s ním spokojen; občas se hodí.

    Taky jsem už narazil na hardwere, kde Knoppix nefunguje. U mě to byla stará ISA zvukovka.

    26.5.2006 21:15 SirWolf | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Kde sehnat CD vizitku?
    Dokázal by mi někdo poradit, kde v Brně sehnat prázdnou CD vizitku (bez potisku)? V normal obchodech koupím CD, DVD, 6cm CD a podobně, ale tyhle 50MB CDvizitky jsem ještě nikde nepotkal a dost mě láká možnost dát si na ni DAMN.
    Jabber: SirWolf@njs.netlab.cz
    22.7.2006 21:47 SirWolf | skóre: 6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kde sehnat CD vizitku?
    Odpovídám si sám. CD vizitky se mi podařilo objednat bez problémů (i v množství 5ks) v Kelbl s.r.o., Křenová 26 Brno. Dorazily na prodejnu po třech dnech a já si je jen vyzvedl a zaplatil.
    Jabber: SirWolf@njs.netlab.cz

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.