Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nezlobte se na mě ale ten kdo si myslí že terminál nikdy potřebovat nebude by si měl položit otázku zda chce nadále linux používat.Já si tuhle otázku položil .. ano chci a pokud možno bez terminálu. Nevidím v tom žádný rozpor, stačí si vybrat distro, které mi jde v tomhle na ruku a já ho našel
ano chci a pokud možno bez termináluProstě preferuji grafická klikátka a teprve tehdy, když selžou, sahám do příkazové řádky. Mezi možností a nutností ji použít je velice podstatný rozdíl.
Začátečník se dozví, že je Mandriva pro začátečníky a pokročilý už ji snad dávno zná a ví o čem je, ne ? V tom bych žádnou antireklamu neviděl, pokročilý ví, do čeho jde, pokud se Mandrivu rozhodne použít.Začátečník se dozví, že tohle je něco jako neplnohodnotný systém pro začátečníky (protože pro začátečníky) a pokročilý si pomyslí, že je to blbost.
PS: Z části věty "jako systém pro začínající uživatele" rozhodně automaticky nevyplývá, že systém je nevhodný pro uživatele pokročilé. Nerad bych tu řešil češtinu, myslím, že pro čtenáře s průměrným IQ jsou rozporované věty jasné a srozumitelné.Systém pro začínající uživatele není systém pro pokročilé uživatele - to z toho zcela jasně vyplývá. Existují učebnice pro začátečníky a existují učebnice pro pokročilé. Existují návody pro začátečníky a existují návody pro pokročilé. Pokud ze zmiňované věty podle vás vyplývá obojí, že systém je jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, je tato věta vůbec úplně zbytečná. Tuto češtinu na rozdíl od pravopisných chyb a překlepů řešit budu, protože když autor nenapíše to, co napsat chce, tak je to stylistická a vlastně i věcná chyba. Mandriva není "distribuce Linuxu pro začátečníky", Mandriva je distribuce Linuxu vhodná i pro začátečníky - v tom je dost velký rozdíl. jak logický, tak marketingový. Proto jsem mluvil a antireklamě.
Jistě, tak jak jsi to precizoval, je to zcela nenapadnutelné, ale nebavíme se tu o diplomové práci, ale o článku na ABC ;)Ano, bavíme se o článku v poměrně prestižním českém linuxovém médiu, které by si mohlo dělat nároky na kvalitu, tj. přiměřenou věcnou a pojmovou přesnost, a zároveň čtenářskou přívětivost. Pokud se totiž dostanete ke smyslu nějaké věty teprve po přísném logickém rozboru a zahrnutí několika předpokladů (že totiž údajně z výrazu "pro začátečníky" ještě nevyplývá, že ne také pro pokročilé), tak to rozhodně čtenářsky přívětivé není. Kromě toho, že to prostě je antireklama pro distribuci Mandriva, která se tu prezentuje jako "začátečnická distribuce".
Začátečník se dozví, že tohle je něco jako neplnohodnotný systém pro začátečníky (protože pro začátečníky)Tady je vidět, že už dávno začátečník nejsi, protože nevíš, co mu šrotuje v hlavě ;) Začátečník naopak zajásá, že je tady něco, čeho se nemusí děsit. Obavy, že mu někdo podsouvá něco neplnohodnotného, jsou podle mého názoru liché.
Hmm, my se prostě neshodnem. ;) Ve větě "jako systém pro začínající uživatele" není nic o tom, že by nebyla i pro jiné uživatele, to by musela znít např. "jako systém výhradně pro začínající uživatele". Prostě je řečeno A a zároveň není popřeno B.Takže něco elementární stylistické logiky: existují např. kursy pro A) začátečníky B) pokročilé C) začátečníky i pokročilé Pokud chci sdělit C, tak nebudu sdělovat A ani B, protože ani z A a ani z B automaticky nevyplývá C. A sdělím-li A nebo B, které zároveň má zahrnovat i C, pak je sdělení naprosto zbytečné, co víc, matoucí (= čtenářsky nepřívětivé). Tím více se to týká označování linuxových distribucí, kde je dělení na "začátečnické" a "pro pokročilé" ještě více relativní, netýká se totiž vlastních funkcí apod., ale jen a pouze uživatelské přívětivosti, na kterou mohou mít různě založení začátečníci různý názor. To je asi tak, jako kdybyste charakterizoval v automobilové recenzi např. Mercedes E 320 s automatickou převodovkou jako auto pro začátečníky (jen protože se v něm bude i začátečníkům jezdit velmi pohodlně). To zní blbě, že... stejně je to s Mandrivou popisovanou jako distribucí "pro začátečníky".
pppd --help
tak by jste měl vystačit s informacemi, který uvidítě. Přiznám se, sám jsem nikdy nenastavoval internet přes telefon a asi zpočátku bych taky sáhnul po kppp, pak teprve bych začal experimentovat přes terminál.
A myslíte si že grafické udělátko vám poskytne stejné možnosti nastavení jako samotný program v konzoli?. Nebo že vyřeší všechny problémy na který narazíte?.No to by teda sakra mělo! ;)
"Operační systém Mandriva Linux je v linuxové komunitě znám především jako systém pro začínající uživatele a pro ty, kteří nemají moc času na ruční konfiguraci systému." Nevím, proč si pořád někdo myslí, že vrcholem pokročilosti uživatele je práce bez X, ruční konfigurace, lynx a mutt...Kde jsi v citované větě vyčetl věci, které tu píšeš?
Domnívám se, že z té věty plyne, že začínající uživatel je ten, který by všechno chtěl naklikat.To z té věty neplyne. Je tam psáno "systém pro začínající uživatele a pro ty, kteří nemají moc času na ruční konfiguraci systému". Kdyby tam bylo tedy pro ty..., pak by možná mohlo platit, co píšeš dále.
Pouze mě mrzí, že jsou některé distribuce onálepkovány jako začátečnické a pro pokročilé nevhodné.Ale tento článek k tomu nepřispívá. Sice distribuci hodnotí jako vhodnou pro začátečníky, ale nikde tam není psáno, že by byla nevhodná pro jiné uživatele (tedy třeba ty pokročilé).
Názory, že se uživatel vyvíjí stylem (Ubuntu, Madriva, SuSE...) -> (Debian...) -> (ArchLinux, Gentoo, Slackware...) -> LFS -> vlastní jádro a nástroje, se tu vůbec objevují poměrně často.To bude tím, že to tak často skutečně je. Nevypovídá to však vůbec nic o nevhodnosti těch distribucí, se kterými lidé často začínají, pro pokročilé uživatele -- naopak to však vypovídá o tom, že ty tzv. složitější nejsou příliš vhodné pro začátečníky.
která už sama o sobě má větší podporu HW díky začlenění proprietárních ovladačů pro grafické karty a některé typy modemů. České vydání navíc obsahuje místo standardních jednovrstvých DVD média dvouvrstvá, tj. cca 8 GB prostoru, což umožňuje na nosiče umístit mnohem více dat.
trosku me stve ze porad lide povazuji za zazrak ovladac na nvidii ktery je primo v distru. ptam se tedy: je zazrak ze je to v temer kazde slusne distro? treba i v DEBIANU, kde dejme tomu, by to clovek necekal? v komercnich distro je to OSTUDA kdyby to tam nebylo! a k DVD9: hmm a krome toho vam to docela zneprijemnuje a prodrazuje tvorbu kopii. pokud uvazujeme bezne pouziti: tedy nainstaluji, nastavim repozirare rpm do netu... je to rozhodne hloupost a zpomaluje to zbytecne rozjezd. naopak male cd s nejnutnejsim a zbytek se automaticky taha rovnou ze site...a navic automaticky aktualizovany... JOOO to by bylo neco! Podle vasich kriterii je tedy debian jeste lepsi... je na 3xDVD5 nebo je libo 21+2CD! mno myslim ze si taky stahnete jen netinstall 160MB, ne?
Tiskni
Sdílej: