Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V nakladatelství Computer Press vyšlo již třetí vydání dnes již legendární knihy Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS autorů Libora Dostálka a Aleny Kabelové. Povězme si tedy něco o tomto vpravdě povedeném dílku. Jelikož trh informačních technologií se stále vyvíjí, prošla svým vývojem i tato kniha. Oproti minulým vydáním bylo dáno i na čtenáře a jejich přání a díky nim přibyly některé kapitoly a jiné byly rozšířeny. Záběr této knihy je opravdu široký. Podívejme se, z jakých kapitol se kniha skládá:
Všimněte si řazení kapitol - je poněkud překvapující a trochu i nelogické. V první kapitole se člověk dozví o směrovačích Cisco, ale až v šesté se dozví, jak fungují IP adresy a v sedmé, jak funguje samotné směrování paketů. Kniha tak čtenáře stále nutí listovat. Kniha dále obsahuje několik nepříjemných tiskových chyb. Alespoň některé z nich si uveďme. Já osobně jsem v textu našel tyto: chybnou direktivu GENERTE namísto GENERATE v konfiguraci DNS (str. 348), nebo ns.euent.cz namísto ns.eunet.cz (str. 370).
Zaměřme se na tuto knihu z hlediska uživatele operačního systému Linux - jak také jinak, když tento článek vychází na serveru zabývajícím se touto tématikou.
Je nutné zdůraznit, že kniha v drtivé většině případů demonstruje
fakta na OS Microsoft Windows. Zajímavé je, že mnohdy se v textu objeví
věta: "není implementováno u klienta firmy Microsoft". Jedinou
výjimkou je DNS resolver Bind, který je zde popsán v Linuxové variantě.
Je to zřejmé. Tento resolver je ve světě drtivě nejpoužívanější a má
de facto monopol. Popis protokolů je však obecný a poplatný všem na trhu
dostupným variantám. Neodpustím si štiplavou poznámku k textu uvedénu
na str. 183: "někdy je třeba po zapnutí IP forwardingu systém
restartovat". Toto naštěstí v případě Linuxu neplatí
První kapitola uvádí čtenáře do problematiky síťových protokolů. Začíná popisem modelu ISO OSI a následně TCP/IP. Probírá strukturu datagramů a odlišnosti jednotlivých protokolů. Následuje problematika přenosu dat synchronně i asynchronně, dále i paketový přenos dat. Kapitola končí popisem virtuálního okruhu.
Kniha pokračuje popisem nejčastěji používaných směrovačů CISCO, jejich nastavením a konfigurací. Další kapitola popisuje síťové monitory, bohužel jen z hlediska MS Windows. Následující kapitola popisuje síťovou i linkovou vrstvu. Tato část knihy jde jako jedna z mála do hloubky a je opravdu kvalitní. Postupně se zabývá komunikací přes sériovou linku, modem, místní síť i síť GSM. Následují bezdrátové sítě a mnohé další varianty.
Kapitola o IP popisuje IP datagram, pokračuje popisem ICMP, IGMP, fragmentace a následně protokolu ARP a RARP. Kapitola sedmá popisuje směrovací protokoly LSP a RVP, IGP a EGP a dále i několik speciálních problémů, které se při směrování mohou vyskytnout. Kapitolu věnovanou IPv6 bych nazval opravdu odfláknutou. Autoři v ní nejdou naprosto do hloubky a celkově se mi tato část knihy nelíbila. Další kapitoly nám poví o TCP a UDP protokolech, jejich rozdílech a o tom, jak fungují. Celý zbytek knihy se již zabývá protokolem DNS.
Co říci na závěr? Kniha pokrývá svojí problematikou opravdu široký
prostor. Díky tomu, že počet stran není neomezený, mnohdy nejde do
hloubky a zůstává na povrchu věci. Berte jí proto víc jako začátek
vašeho zkoumání báječného světa sítí, než jako učební materiál. Jako
učební materiál vám mnohem lépe poslouží vysokoškolská skripta
Kniha ve velké většině ukazuje problematiku na obrázcích a diagramech,
použitý operační systém pro výklad je většinou Microsoft Windows. Mnoho
kapitol ale pokrývá problematiku standardizovanou, tudíž její platnost
je stejná i pod OS Linux.
Oproti minulým dílům se s knihou již nedistribuuje CD s programy. Jestliže máte i o tyto zájem, podívejte se na tuto adresu: Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS
Autoři: | RNDr. Libor Dostálek, Ing. Alena Kabelová |
Nakladatelství: | Computer Press |
Cena: | 499,- Kč / 719,- Sk |
Datum vydání: | 2002 |
Počet stran: | 542 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: