Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Používaní open-source software a hledání open-source alternativ všeho možného není pro čtenáře AbcLinuxu.cz nic nenormálního. Většina čtenářů open-source software běžně používá a samozřejmě ví, jaký je rozdíl mezi open-source softwarem a proprietárním softwarem nebo mezi open-source softwarem a svobodným softwarem. Jak ale svobodný a open-source software přiblížit ostatním? Mnoho počítačových geeků a nerdů to neumí. Většinou řeší, zda je Linux operační systém nebo jenom jádro operačního systému. Zda se má psát Linux nebo GNU/Linux. Zdůrazňují, že některé open-source produkty jsou svobodnější než jiné, že většina svobodných operačních systémů vlastně vůbec není svobodná. Samozřejmě jsou tyto rozdíly důležité, ale zdůrazňovat je začínajícím uživatelům je obvykle kontraproduktivní.
Sam Muirhead, osmadvacetiletý novozélandský filmař žijící v Berlíně, by rád přispěl k propagaci open-source svým projektem Year of Open Source. Na jeho dosavadní tvorbu se lze podívat na serveru Vimeo. Nejedná se přitom o žádného odborníka na open-source. Právě naopak. Doteď byl hrdým vlastníkem MacBook Pro a pracoval pouze s proprietárním softwarem. Rád by ale strávil rok jinak.
Povede-li se mu pomocí Indiegogo získat 20 000 USD, bude se celý rok snažit používat pouze open-source software. Rád by používal také open-source hardware. Bude hledat open-source alternativy všeho možného v běžném životě. Existuje open-source oblečení? Open-source doprava? Open-source jídlo? Open-source poskytovatel elektřiny? Open-source kadeřnictví? Open-source vzdělávání? Open-source boty? Open-source kartáček na zuby? Open-source antikoncepce? Open-source služby? Open-source nábytek? Open-source budovy? Pokud ano, lze je vytvářej svépomocí? Ve stejné kvalitě? Pokud ne, přibližují se alespoň některé z nich filozofii open-source?
Sam Muirhead bude na stránkách projektu Year of Open Source zveřejňovat nejenom své osobní zkušenosti, ale také názory a doporučení odborníků. Své místo zde budou mít i čtenáři. Minimálně jednou týdně bude na stránkách projektu zveřejněno nové video.
V rámci projektu je plánováno také vydání open-source kalendáře ve speciální plavkové edici. Kalendář bude obsahovat dvanáct ručně kreslených ilustrací hrdinů a hrdinek open-source světa. Autorkou je Judith Carnaby. Své místo v kalendáři již mají jisté Linus Torvalds, Richard Stallman, Marcin Jakubowski a Mitchell Baker.
Už samotné představení projektu prospělo k propagaci open-source projektů a myšlenek. Povede-li se projektu získat zmíněných 20 000 USD, bude to jistě důvod k oslavě nejenom pro autora projektu ale pro všechny příznivce open-source.
Všem přispěvatelům je slíbený recept na open-source sušenky (ve verzi copyleft i copyright).
K sušenkám se hodí open-source kola. Nemáte-li rádi kolu, zkuste open-source pivo.
Open-source Cola, aneb OpenCola, je kolový nealkoholický nápoj s open-source recepturou. Její licence je GNU GPL. Kdokoli tak může nápoj vyrábět a prodávat bez licenčních poplatků. Samozřejmě může nápoj také vylepšovat. Musí ale dodržovat podmínky GNU GPL licence. V současné době je k dispozici verze 1.1.3. V srpnu 2004 již bylo prodáno 150 000 plechovek vyrobených firmou OpenCola Company v Torontu.
Open-source pivo, aneb Free Beer, je značka piva, jehož receptura také funguje na principu open-source. Jeho recept je publikován pod licencí Creative Commons. Myšlenka piva s open sourcovým receptem pochází od studentů informačních technologií na univerzitě v Kodani spolu s uměleckou společností Superflex. Studenti uvařili prvních sto litrů tmavého piva ve verzi 1.0 ve školní kavárně v roce 2001, v současné době je k dispozici verze 3.0.
Se svobodným pivem se význam věty - “free” as in “free speech,” not as in “free beer” - z definice svobodného software poněkud posouvá.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V podobném duchu se nesou i Doležalovy články ve Světě Namodro. V článku Kdo je blbej? Jiří X. Doležal nebo Linux? z 9. 1. 2001 JXD žádá linuxovou komunitu o vysvětlení základních principů (k čemu jsou jednotlivé adresáře, jak se instalují programy). Přesněji řečeno nežádá, ale vydírá. Pokud mu někdo zodpoví jeho dotazy, napíše článek vychvalující Linux. V opačném případě bude vychvalovat Windows. Skvělá ukázka novinářské etiky.Mimochodem JXD ještě před tím chtěl být fitnessákem (tam se mu zdál trénink v posilovně příliš drsný) a ještě předtím skinheadem. Všechny tyto pokusy: linuxák, fitnesák, skin ovšem probíhaly vždy stejně, JXD vstupuje do komunity s nadšením, oslovuje lidi, získává informace, posléze je usvědčen z blbosti, začíná trolovat a následně je vyobcován a už jen hází špínu...
Mnoho počítačových geeků a nerdů to neumí.Mnoho geeků a nerdů to hlavně nemá zapotřebí :).
co víc si přát? :)Nějaké reálné výsledky místo keců? :)
-1
Já se docela těšim až bude k dispozici open source metal Několik zvukových stop (kytara, bicí, zpěv,..všechno zvlášť), MIDI, akordy, prostě všechno (a v co nejvyšší kvalitě). Nějaká komprese dynamiky nám pak bude ukradená a nemůžeme nadávat na studio, protože si všechno hezky namícháme sami aby to znělo přesně podle našeho gusta
Výborně
Přesně tak, +1 pro Devina
Před asi dvěma lety jsem viděl jedno video co mě moc zaujalo - PC s GNU/Linuxem + elektrická kytara + bicí. Vůbec to video nemůžu dohledat, ale dost mě to zaujalo - kytara měla "klapky" co přimáčkly struny na správnym akordu a relé (s prodlouženou packou) pak brnklo o určitou strunu, znělo to...no, hodně rychlý metalový brnkání A k tomu byly ještě bicí a snad ještě jeden nástroj, bylo to naprosto bez chyby a jestli se nepletu, tak se to řídilo čistě jen přes MIDI. Kdyby to video někdo měl / věděl kde o tom něco dohledat, tak bych se za informace nezlobil
P.S.: Kdybych si to chtěl postavit, tak se neptám a už stavim