Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »z ktoreho roka je tento rozhovor?
Programmers at Work je kniha 19 rozhovorů s významnými programátory, kteří svou prací a myšlenkami tvarovali podobu dnešních operačních systémů a mnoha dalších aplikací. Ačkoliv vyšla již v roce 1986, rozhovory jsou z velké míry nadčasové a stále velmi zajímavé.
ano to som si vsimol, len ci to nieje nejako este hodne skorsie datovane....
btw. zistoval niekdo v akom stave je ten jeho projekt teraz? chlapik vypada ako totalny hipik ale ma zaujimave nazory ...
"A nahradí ho co?
Řeknu vám to, ale asi mi nebudete věřit. Podívejte se, momentálně je vaše komunikace s počítačem omezená do prostoru obrazovky. Co kdyby ale počítač měnil vaše vnímání věcí? Neměnil by skutečný, fyzický svět – v podstatě by kolem vás vytvářel trojrozměrné objekty. Ve skutečnosti by neexistovaly, ale lidé by je viděli a tenhle vjem by mohli sdílet. Běžný lidský život bude časem obsahovat počítačem generované obrazy. Na téhle technologii pracujeme. A bohužel vám nemůžu říct nic podrobnějšího. Vím, že to zní šíleně, ale stane se to.
Počítač bude vytvářet objekty, které ve skutečnosti nebudou existovat? Perceptuální modelování?
Já vím, zní to zmateně. Řekněme, že jde o řízené halucinace. (Ve skutečnosti to nebude nic ani zdaleka tak výstředního. Bude to celkem jednoduchá věc.) Co vám můžu prozradit je, že nejspíš budete mít speciální brýle, které vám s vytvářením obrazů pomůžou. A tyhle obrazy budou lidé sdílet a budou navzájem mluvit rádiovým spojením."
Jen bych chtel doplnit, ze to o cem mluvi se naziva augmented reality a vice se o tom da zjistit treba zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Augmented_reality
To jsou teda zaiímavé článečky. Takové aktuální... Ještě bych prosil rozhovor s Lvem Nikolajevičem Korloljovem. To byl geek. Lomonosova cena, Leninův řád., řád Velké říjnové revoluce a řád Velké vlastenecké války. A jeho OS předběhnul dobu. Ještě dneska je to ke stažení http://sourceforge.net/projects/besm6 ,
1 Megaflop výkon. Procesor 10 MHz.
Tiskni
Sdílej: