Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
No já bych řekl, že pro českého uživatele není Nimblex lepší téměř v ničem. Filosofie Nimblexu je stejná. Jako Slax se snaží vměstnat základní distribuci pod 200 MB (aby se vešla na mini CD). Vychází také ze Slackware a software je distribuován v lzm modulech, které jsou dokonce ve většině případů se Slaxem kompatibilní.
Mě Nimblex moc nenadchnul. Zdá se mi, že to je jen trochu pozměněný Slax. Ta myšlenka si vytvořit vlastní "custom" distribuci je sice možná dobrá, ale toho lze dosáhnout celkem jednoduše i po instalaci přidáním dodatečných modulů. Tomáš Matějíček taky myslím něco podobného chystá. Jediné, co je možná lepší, je přehledné seřazení modulů do sekcí. Na stránkách http://www.nimblex.net lze poměrně jednoduše vyhledat moduly. Já jsem dokonce jeden takový použil i pro Slax. Je to modul openoffice.org-3.0.0-mini.lzm, což je modul osekaný o nápovědu a jiné drobnosti, což se pro potřeby mini distribucí hodí. Oficiálních modulů pro Slax je málo, ostatní moduly si musí uživatel dost krkolomně a nepřehledně vyhledávat ve fóru na slax.org, a nebo hledat v jiných zdrojích.
Myslím, že uživatelé mají rádi software, které je ve výchozím systému (spousta softwaru v 200 MB).
Není tam software v divném rodu? Jako to software?
Dobré je taky Puppe Linux,je to maličká věc vejde se na klíčenku,má vše co je třeba k práci a je rychlá.Prostředí je příjemné a že nemá češtinu mne netrápí,při prvním spuštění nastavíte czkverz a je to pak píše i česky.Má vše co člověk potřebuje hry nehraju tak co víc si přát.
Mohl by jsi na to prosimte poslat link? Na googlu to nejak nemuzu najit..
Dik
Tiskni
Sdílej: