Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Internetové bankovnictví ve verzi 3.2 má za sebou téměř rok a půl provozu, ve kterém měli uživatelé možnost využít a vyzkoušet jeho funkce také na platformě GNU/Linux. Raiffeisenbank provoz i-bankingu na Linuxu dodnes nezmiňuje v žádných reklamních materiálech. Důvod je zřejmě ponechat i-banking na Linuxu dozrát, ověřit jeho možnosti a zajistit pro něj podporu ve formě helpdesku na bezplatné lince.
Internetové bankovnictví společnosti Raiffeisenbank a.s. je ve verzi 3.2
funkční od 9.prosince 2002 - informace k migraci naleznete
zde. Oproti
verzi předchozí došlo k výraznému posunu celého řešení s ohledem na vyšší
mobilitu, zjednodušení ovládání, implementaci nových funkčností a odpoutání
se od tria MS Windows / MSIE / MS Java Virtual Machine. Nerad bych, aby
se tento článek nesl v duchu agitace či propagace bankovního ústavu.
Přejděme tedy ke kernelu věci a podíváme se i-bankingu RB na zoubek .
Původní tlustý klient ve formě java appletu byl nahrazen klientem tenkým, kterým je nyní samotný webový prohlížeč. I-banking se však od Javy tak úplně nedistancoval - zůstaly java applety, které nadále řeší práci s javovským modálním file dialogem a operují se souborem podpisového certifikátu. Certifikát je soubor s příponou .p12, který vám souborový manažer (např. Konqueror) identifikuje jako "Balík certifikátů PKCS#12" . Tento soubor je vlastně formou elektronického podpisu a je zabezpečen vámi zvoleným heslem. Umístění certifikátu je volitelné - /mnt/floppy, mnt/removable, /home/user a tak dále. Veškerá zadaná data se přenáší ve formě XML zabezpečeným SSL kanálem - protokolem Secure Socket Layer 3.0 o šířce šifrování 128bit.
V nové verzi je možné použít pro práci s java applety jinou implementaci Virtual Machine než jen MS JVM. Pro práci v Linuxu je doporučen java plugin ze Sun Microsystems JRE, ale lze použít i Blackdown Javu, která je oblíbená zejména mezi uživateli distribuce Debian GNU/Linux. Z javovského balíku je potřeba zmíněný java plugin, který je nutno prolinkovat s prohlížečem. Stačí udělat symlink z adresáře pluginů prohlížeče na java plugin umístěný v adřesáři /plugins nainstalovaného Java Runtime Environment. Příklad :
ln -s /usr/bin/j2re-verze/plugin/i386/ns610/libjavaplugin_oji.so
/usr/lib/mozilla-verze/plugins/libjavaplugin_oji.so
Práce s applety vyžaduje vytvořit v domovském adresáři uživatele soubor
.java.policy
, který povoluje práci s java applety na internetu.
Soubor má tento obsah :
grant {
permission java.security.AllPermission;
permission java.io.FilePermission "<<ALL FILES>>", "read, write";
};
Tento kód povoluje spuštění veškerých java appletů. Jiný kód, např. konkretizace grant pro samotnou URL, již neumožňuje korektní chod aplikace a je tedy nutno vystačit s tímto kódem. Na druhou stranu je to dostupná informace - tudíž je možné se velmi dobře bránit negativům z ní plynoucích. Ideální bezpečnostní pravidlo je umístit tento soubor do home pouze tehdy, když uživatel pracuje na internetu s aplikací a nehrozí tedy, že by byla navíc otevřená stránka s jiným potenciálně nebezpečným appletem. Guru si jistě snadno naprogramují nějaký shell skript, nebo sáhnou po některém z programovacích jazyků jakými je Perl či Python a tuto rutinu si jednoduše automatizují.
Veškeré java applety v i-bankingu jsou podepsány dodavatelem internetového bankovnictví - firmou BSC Praha a podpis ověřen společností VeriSign.
Internet banking běží plně funkčně na prohlížečích s jádrem Mozilly.
To znamená, že pokud používáte Mozillu, Phoenix, Firebird či Galeon, máte
možnost využívat všech funkcí aplikace tak jako uživatel s MSIE. Není
problém ovládat váš účet také přes Operu nebo Konqueror, což umožňuje
velmi málo bankovních ústavů na našem trhu. Textové klienty bohužel nelze
pro práci s aplikací použít ani na pasivní náhled, jediné co v nich
zjistíte, je Váš zůstatek
Co se browserů s jádrem Gecko týče, stačí pokud máte v preferencích
povolenu Javu globálně a JavaScript pro Navigatora. Zda je správně
prolinkován java plugin s browserem, zjistíte pomocí about:plugins
.
V Mozille si také můžete zapnout nástroj Java Console, který Vám bude
ukazovat, kdy je použit java plugin a jaký applet je inciován - prostě
tak můžete mít velmi dobrý přehled nad tím, co se děje uvnitř.
Konqueror má trochu jiný přístup ke zpracování java appletů. V jeho
nastavení povolíte Javu globálně a nadefinujete si cestu k souboru java
z vaší instalace Java Runtime Environment. Stále je potřeba mít na mysli,
že v domovském adresáři musí být umístěn výše zmíněný soubor .java.policy.
V Opeře funguje i-banking až od posledních verzí, kdy se transparentně
změnil přístup ke zpracování java appletů. Před verzí 6.1 se používal
standardně Java Plugin jako v Mozille. V nových verzích se již používají
knihovny z jre/lib/i386
. V preferencích, sekce Multimedia si nastavíte
cestu k tomuto adresáři a povolíte Javu. Následně si můžete tlačítkem pro
kontrolu cesty k Javě ověřit, zda je vše OK. Opět platí .java.policy
.
Demoverzi i-bankingu si můžete ve Vašem Linuxu vyzkoušet na této adrese. Ne všechny vlastnosti jsou plně funkční a odpovídající verzi ostré, ale pro ukázku je to dostačující. Obecné info ke službě i-bankingu naleznete na stránkách www.rb.cz v sekci "Přímé bankovnictví" kategorie Internetové bankonvictví. Oficiální článek o provozu aplikace na GNU/Linuxu je umístěn zde.
Osobně vidím v internetovém bankovnictví RB řadu výhod pro své i obecné uživatelské potřeby. Mezi nimi zejména vysokou mobilitu bankovní aplikace či možnost exportu měsíčních výpisů do XML souborů a následné hry a hříčky s těmito soubory (XML transformace, export do PDF...). V době, kdy mnoho bankovních ústavů ještě stále nechce o Linuxu slyšet, kdy je většina aplikací internetového bankovnictví optimalizována pro svět modrého "e" a nejrozšířenějšího operačního systému Windows společnosti Microsoft, je tu ověřená alternativa od Raiffeisenbank. Alternativa, která není sice dokonalá, ale která se nebrání světu linuxové komunity a minimálně se snaží vyjít mu vstříc.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: