Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
eBanka patří k průkopníkům elektronického bankovnictví v naší republice. Jako první spustila přímé bankovnictví a dlouho neměla konkurenci. Snad i kvůli pověstnému kladnému přístupu k zákazníkům už několik let funguje pod Linuxem. Nejdříve pod Netscapem a zhruba od milníku 11 i pod Mozillou.
V tomto článku nenajdete rozhovor s představiteli banky. Tisková mluvčí paní Petroncová nejdříve požádala o zaslání otázek, následně však odmítla na ně odpovědět. Na další emaily již nereagovala.
Z hlediska funkčnosti patří eBanka stále ke špičce. Přes internet můžete kompletně ovládat svůj účet. Pro většinu klientů může být založení účtu poslední návštěvou pobočky banky. Z pohodlí domova (či práce) můžete zadávat platby, prohlížet historii pohybů na účtě nebo si třeba opětovně vytisknout výpis z účtu.
Ke svému účtu se dostanete po zadání autentifikačního čísla. To vám vygeneruje buď elektronický klič v podobě kalkulačky nebo jej zašle bankovní aplikace v podobě šifrované sms na váš mobil. Druhá varianta je zdarma, za první je nutné platit relativně vysoký měsíční pronájem (89 Kč). Mobilní klíč původně fungoval jen v síti Paegas, o několik let později se přidal i Eurotel a dnes je možné jej používat i v síti Českého Mobilu.
Po přihlášení máte k dispozici výběr z následujícího menu:
Jak sami vidíte, eBanka obsahuje obrovskou spoustu funkcí. Přes web můžete nastavit prakticky cokoliv a pobočku musíte navštívit jen kvůli podpisu smlouvy. Ovládání je velice pohodlné a zvyknete si na něj velice rychle. Pozitivně hodnotím možnost nastavování filtrů na pohyby na účtě či zasílání sms při splnění vámi zadané podmínky (příchozí platba vyšší než určitá částka, použití platební karty, pokles disponibilního zůstatku pod stanovenou mez apod.). Na druhou stranu je tato služba zpoplatněna (v základním programu 3,90 Kč) a tak se budete muset rozhodnout, které informace mají pro vás tuto cenu.
Relativně příjemnou funkcí je i Inteligentní revolvingový terminovaný vklad, který dokáže udržovat na vašem mizerně úročeném účtě stabilní zůstatek (úrok na terminovaném vkladě není o moc lepší). Slovo Inteligentní v jeho názvu je však přehnané, jedná se o obyčejný rozhodovací proces založený na porovnání zůstatku s prahem. Pokud je v den otočky zůstatek větší, rozdíl se uloží na terminovaný vklad, v opačném případě se vyberou prostředky z terminovaného vkladu. Když mluvím s despektem o jeho inteligenci, mám na mysli to, že algoritmus vůbec nebere v úvahu inkasa či trvalé platební příkazy. Takže prah musíte nastavit dostatečně vysoko, jinak po provedení těchto pravidelných platem se dostanete do mínusu. Podobnou službu dnes poskytuje většina bank, proto jsem (marně) čekal něco navíc.
Pro nás uživatele Linuxu je důležité, že si můžete vybrat v nastavení mezi menu v JavaScriptu a v Javě. První jmenované je naštěstí naprogramováno tak, že funguje i na jiných prohlížečích, než je Internet Explorer. To však neznamená, že můžete použít libovolný prohlížeč. Například Konqueror spadne ještě před přihlášením.
Ale ne vše je na eBance tak pozitivní, jako funkčnost jejího internetového rozhraní. Po zakoupení eBanky Českou pojišťovnou následoval prudký nárůst poplatků, takže dnes je podle testu MF Dnes eBanka druhou nejdražší bankou vůbec. Mnozí zákazníci, zvláště ti dlouholetí, si stěžují na zhoršení komunikace s bankovními úředníky. Viz tato diskuse. Změny k horšímu nastaly i v oblasti rychlosti načítání stránek. Není se co divit, když místo standardního popisu vzhledu skrze kaskádovité styly je použita takhle nechutně dlouhá definice:
<td VALIGN="TOP" BGCOLOR="#FFFFFF">
<font face="Arial CE,Helvetica CE,Arial,Helvetica"
size="-2" color="#000000">
Pro ilustraci: výpis posledních padesáti pohybů zabíral přes 70 KB. Odstraněním tagu FONT velikost dat klesla na polovinu. Dalším zjednodušením tagu TD jsem se dostal na 22 KB. Nechápu, proč eBanka nepodporuje kaskádové styly. Proč mám stahovat tolik duplicitních údajů? Původní implementace používala JavaScript obsahující tabulku s údaji, ze kterého se vygenerovala tabulka pohybů. Mimo úsporu při přenosu dat měla tato implementace ještě jednu výhodu: data se dala zkopírovat ze zdroje HTML dokumentu a pak uložit jako CSV soubor, který šel otevřít v libovolném tabulkovém procesoru.
Co říci závěrem? eBanka má nejlepší elektronické bankovnictví, které po dlouhou dobu jako jediné fungovalo pod Linuxem. Na druhou stranu patří k nejdražším bankám v naší republice.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: