Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 06:30
V článku se seznámíme s tím, co je to Tor a jak pracuje. Naučíme se nainstalovat klienta, nastavit tzv. node, exit point a zkonfigurovat skrytou službu (hidden service).
Zkontrolujte si, jestli je používání Toru ve vaší zemi (pořád ještě) legální. Například na Slovensku se nad provozovateli Tor nodů stahují mračna. Pokud by to prošlo, bylo by Slovensko pravděpodobně první zemí na světě s takovým zákonem.
Tor (The Onion Router) je síť (a zárověň název softwaru – klienta) určená pro ochranu před analýzou a filtrováním provozu ze strany vašeho poskytovatele (organizace, vlády…). Má více funkcí – anonymní a téměř necenzurovatelný přístup k Internetu a možnost provozu služby, u které nikdo nemůže zjistit, kde se fyzicky nalézá, ani ji zcenzurovat.
Základní myšlenkou je provoz sítě tzv. nodů (někdy též nazývaných relays), což jsou povětšinou počítače dobrovolníků rozmístěné různě po světě, přes které je směrován provoz. V době psaní tohoto článku jich je aktivních asi 1600 (a přibývají) a sítí je směrováno asi 400 Mbps trafficu.
Pokud chce Alice komunikovat s Bobem, vybere si tři nody v síti (v některých případech jich může být více; čtyři nebo pět).
Alice vezme data pro Boba, nalepí na ně lísteček s adresou Boba a zašifruje je veřejným klíčem počítače 3. Na získaný balíček nalepí lísteček s adresou počítače 3 a celé to zašifruje veřejným klíčem počítače 2. Na tento balíček nalepí lísteček s adresou počítače 2 a celé to zašifruje veřejným klíčem počítače 1 a odešle počítači 1. The Onion Router se to jmenuje, protože výsledný balíček má slupky jako cibule.
Počítač 1 dostane balíček, rozšifruje jej svým soukromým klíčem, vypadne na něj jiný balíček a na něm je nalepena adresa počítače 2. Tak jej předá počítači 2. Ten jej rozšifruje svým soukromým klíčem a vidí, že získal další balíček, s adresou počítače 3. Počítač 3 udělá to samé a balíček pošle Bobovi.
Tím je zaručeno, že každý nod ví pouze od koho balíček dostal a komu ho má předat dál, ale nemůže zjistit, komu ve skutečnosti balíček patří, ani kdo ho odeslal.
Pokud se Bob nenachází v síti Tor, ale někde v Internetu, Alice si jako poslední počítač v řetězci vybere nějaký z takzvaných exit nodů. To jsou nody, kterým když přijde balíček, po jehož rozšifrování na ně vypadne cedulka s adresou někde v Internetu, rozšifrovaný balíček na tuto adresu pošlou (a případnou odpověď potom pošlou zpět).
Nyní přejdeme k té praktičtější části.
Ve většině linuxových distribucí vám stačí nainstalovat balíček tor
. Po instalaci by se měl samovolně spustit démon a v logu (obvykle /var/log/tor/log
) začnou naskakovat hlášky:
[notice] No current certificate known for authority ides; launching request. [notice] No current certificate known for authority gabelmoo; launching request. [notice] No current certificate known for authority dannenberg; launching request. [notice] I learned some more directory information, but not enough to build a circuit: We have no network-status consensus. [notice] I learned some more directory information, but not enough to build a circuit: We have only 0/1595 usable descriptors. [notice] I learned some more directory information, but not enough to build a circuit: We have only 96/1594 usable descriptors.
Přičemž za chvíli (v manuálu se udává až 20 minut, ale záleží na kvalitě připojení, mně to na megabitovém kabelu trvalo asi půl minuty) se konečně objeví
[notice] We now have enough directory information to build circuits. [notice] Tor has successfully opened a circuit. Looks like client functionality is working.
Na localhost:9050 (lze změnit v konfiguračním souboru /etc/tor/torrc
) se nyní otevřela SOCKS proxy. Můžeme si ji například ve Firefoxu nastavit a zkusit načíst nějakou stránku typu WhatIsMyIP. Po chvíli čekání by se měla zobrazit IP adresa nějakého cizího počítače.
Ovšem naše radost nebude trvat dlouho. Tor nám totiž v logu pravděpodobně vynadá.
[warn] Your application (using socks4 to port 80) is giving Tor only an IP address. Applications that do DNS resolves themselves may leak information. Consider using Socks4A (e.g. via privoxy or socat) instead. For more information, please see http://wiki.noreply.org/noreply/TheOnionRouter/TorFAQ#SOCKSAndDNS.
Problém je v tom, že Firefox si doménové jméno přeloží proti lokálnímu překladači a nastavené SOCKS proxy pošle jenom IP adresu. Problém: Pokud útočník poslouchá naše DNS dotazy, může tím zjistit, kam se připojujete (a například někteří operátoři podvrhnout falešnou odpověď). Vyřešit se to dá tím, že si ve své aplikaci zvolíte, aby používala SOCKS 4a, ve které se proxy předávají pouze doménová jména. Jenže některé populární webové prohlížeče verzi 4a nepodporují. Takže je potřeba mezi Tor a prohlížeč vložit něco, co se bude pro prohlížeč chovat jako „normální“ HTTP proxy a pro Tor jako klient SOCKS 4a. My použijeme Privoxy.
Po její instalaci vložíme do konfiguračního souboru (/etc/privoxy/config
) jediný řádek.
forward-socks4a / 127.0.0.1:9050 .
Prohlížeč nyní překonfigurujeme na HTTP proxy na portu 8118 a varování by se již neměla zobrazovat.
Skryté služby jsou služby dostupné pouze v síti Tor, u nichž nikdo není schopen určit, na kterém počítači vlastně běží. Můžete je použít, pokud chcete například publikovat názory nekompatibilní s aktuální politickou situací. Vyznačují se adresou ve tvaru několiknáhodnýchznaků.onion
, například kpvz7ki2v5agwt35.onion (pokud vám běží Tor, můžete si kliknout). Pro přístup na ně budete potřebovat přístup ke klientu Tor a váš prohlížeč se nesmí pokoušet překládat adresy lokálně (protože se mu to nepodaří – TLD .onion na kořenových jmenných serverech pochopitelně neexistuje). Linkovaná stránka je něco jako rozcestník v síti Tor.
Pokud by všichni síť jen využívali, neměl by kdo platit konektivitu… Pokud tedy máte počítač s rozumnou linkou a chcete k provozu sítě přispět, můžete z něj udělat node nebo exit point.
Provoz nodu je velmi jednoduchý. V konfiguračním souboru stačí odkomentovat několik řádek a restartovat Tor.
# jak se chceme v síti jmenovat Nickname JendaH # adresa našeho počítače Address gomora.hrach.eu # kolik pásma chceme obětovat průměrně RelayBandwidthRate 50 KBytes # a ve špičce RelayBandwidthBurst 70 KBytes # kdyby měl někdo potřebu nás kontaktovat ContactInfo Random Person <nobody AT example dot com> # na jakém portu budeme poslouchat ORPort 9001 # jen pokud jsme za maškarádou a máme přesměrovaný port, # tak sem dáme adresu a port, pod kterou jsme dosažitelní zvenku ORListenAddress 12.34.56.78:9001 # nechceme exit (viz dále) ExitPolicy reject *:*
Za několik hodin by se váš server měl objevit v síti. To uvidíte například na stránce TorStatus. Pokud se neobjeví, mrkněte do logu, určitě je tam nějaká chybová hláška.
Pokud chcete umožnit přístup ze sítě Tor k Internetu, můžete ze svého počítače udělat exit node. Můžete povolit jen určité adresy a/nebo porty. Ve výchozím nastavení jsou pochopitelně často zneužívané porty (25/SMTP) zakázány, nicméně je stejně vhodné trochu utáhnout opasek. Například takto (platí, že první pravidlo vyhrává):
ExitPolicy accept *:22,accept *:80,accept *:443,accept *:5222,reject *:*
Nicméně počítejte s tím, že přes váš server poteče ven všelijaký humus, například Wikipedia vám znemožní upravovat články (nájezdy spammerů) a mohou vám chodit abuse maily. Nějaké materiály k nahlédnutí:
A dostáváme se k poslednímu bodu – provozu vlastní skryté služby. Předpokládám, že vám na localhostu běží (například) webserver s obsahem, který chcete přes síť Tor poskytovat. Pochopitelně takto můžete poskytovat i třeba IRC, Jabber nebo SSH.
V konfiguračním souboru najděte, upravte a odkomentujte tyto řádky:
# kam se uloží klíč a název služby, adresář musí být zapisovatelný HiddenServiceDir /var/log/tor/moje_sluzba/ # port, na kterém chceme propagovat službu do sítě a skutečná adresa služby # může být i na jiném počítači HiddenServicePort 80 127.0.0.1:80
Restartujeme Tor. Ve zvoleném adresáři se objevily dva soubory – hostname
a private_key
. Raději si je zazálohujeme – pokud budeme chtít spustit službu se stejnou adresou na jiném počítači, stačí je do zvoleného adresáře nakopírovat.
V souboru hostname
je název služby. Ten zkusíme zadat do prohlížeče (v případě, že jsme nastavovali webserver) a pokud se zobrazí kýžená stránka, hurá!
Pro obsluhu Toru byla stvořena celá řada klikátek. Pro Linux je asi nejznámější a nejpovedenější TorK, pro Windows dokonce existuje takzvaný Browser Bundle, což je snadno instalovatelná portable verze Firefoxu spojená s Torem a určená pro instalaci na flash disk. Ale o tom možná někdy příště…
Osobně doufám, že Tor nebude v příštích letech potřeba stále více, ale sám tomu moc nevěřím…:-/
Čo sa týka prostriedkoch na prelomenie - presne tak ako dnes nemôže len tak hocikto odpočúvať telefóny.Zařízení pro odposlech telefonní linky sestává se ze dvou krokodýlků, dvou jehel a trochy EuroEkocínu™. Man in the middle na GSM fón je trochu dražší (tisíce Schwindlingů), ale taky ho může udělat i normální smrtelník. A ohledně kryptografie – jediná možnost, jak udělat, aby vlády mohly a firmy ne je, aby jen vlády měly kvantové počítače.
Those who would give up Essential Liberty to purchase a little Temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.!
Treba však povedať aj druhú stranu - ak to zneužíva mafia na trestnú činnosť, tak ide o problém a je asi správne tor zakázať. Novinári si potom musia nájsť iný spôsob ako utajiť svoje zdroje.Dofam ze jste se se svymi nazory prestehoval do jeskyne. Nemate pravo pouzivat kuchynske noze (je to zbran mnohokrat pouzita pro trestnou cinnost), auta (vyuzivana pro trestnou cinnost), ... a vlastne meli by vam i ruce zakazat (i ty lze pouzit na trestnou cinnost) a nebo rovnou vam zakazat pouzivat mozek, ten muze za trestnou cinnost Uvedomte si ze ruce, noze, auta, tor, ... jsou jen nevinne nastroje. Daji se pouzit jak dobrym tak spatnym skutkum. A je hodne spatne, kdyz je svoboda omezovana na zaklade prohlaseni, ze dany nastroj pouziva mafie. A neni to prave mafie, ktera chce mit kontrolu nad lidmi?
Treba však povedať aj druhú stranu - ak to zneužíva mafia na trestnú činnosť, tak ide o problém a je asi správne tor zakázať.Treba však povedať aj druhú stranu - ak to zneužíva mafia na trestnú činnosť, tak ide o problém a je asi správne Internet zakázať.
Samotná idea Toru je hezká, ale ve chvíli, kdy se přes něj šíří DP, tak si nemyslím, že to za to stojí.tím to myslel, jestli nám stojí za to provoz (exit)nodu, ne legalitu provozu sítě.
Navic mam pocit, ze je to uz promlceny :)Držení je taky trestné!
Na druhou stranu ten soudní proces, ve kterém jsou souzeni tvurci a protagonisti detskeho porna v jedne osobe, bych chtel videt.http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/britsti-isp-cenzuruji-web-kvuli-pornografii#12
Šňůru na prádlo:-O
Match user torproxy AllowTcpForwarding yes Banner /path/to/torproxy-info ForceCommand /falseshell PermitOpen 127.0.0.1:9050
Field Data Dependency External Address 92.243.26.236 Browser <--- to je adresa exit nodu Internal Host unknown Java Internal Address unknown Java DNS Server (Java) unknown Java DNS Server (HTTP) unknown Browser DNS Server (FTP) unknown Browser DNS Server (Word) unknown Office DNS Server (iTunes) unknown iTunes DNS Server (Quicktime) unknown Quicktime External NAT (FTP) unknown Browser External NAT (Java) unknown Java External NAT (Flash) unknown Flash External NAT (Word) unknown Office External NAT (iTunes) unknown iTunes External NAT (Quicktime)unknown QuicktimeNormálně zkonfigurovaný Firefox.
torify
.
iptables -A OUTPUT -p tcp -d 127.0.0.1 --dport 1080 -m owner --uid-owner 1031 -j ACCEPT iptables -A OUTPUT -m owner --uid-owner 1031 -j drop-and-log-itIdea je povolit pripojeni pouze na socks proxy, ktery jde pres tor. Kamkoliv jinam nema pristup. Problem muze pak mozna byt uz jen v tom, ze pokud pouzity browser nebo neco pod timu uzivatelem komunikuje pres localhost nejak samo se sebou (a neni to schopno rozdychat ze i tuhle komunikaci mu zakazu), muselo by se misto povoleni portu 1080 na localhost povolit vse od 1024 nahoru a pripadne explicitne zakazat v tehle oblasti porty na kterych uz mi neco bezi.
Firefox (zakázaná Java a cookies, nainstalovaný Gnash, stroj má normální přístup do Internetu) → Privoxy (maže Referery a blokuje reklamy a sledovací objekty) → kešující HTTP proxy organizace.
Všechny žádosti prohlížeče o uložení souboru nebo doinstalování modulu jsem zamítl a jediné, co našel, je adresa vnější HTTP proxy.
Já bych tu službu zas tak nedémonizoval.
Naivne vsak doufam, ze spravedlnost funguje jak ma, tzn. ja nemusim prokazovat svoji nevinu (…)Takže pokud se po tobě bude jedenáct měsíců vozit banda právníků a nakonec tě osvobodí, budeš to brát jako vítězství?
a automatické otváranie externých aplikáciíFirefox to u všech souborů defaultně dělá tak, že ho uloží někam do /tmp a potom na něj pustí externí aplikaci – aplikace si tak ten soubor nestahuje sama. Pravda, pokud je to třeba ODT, které má vložené obrázek načítaný z Internetu, tak by se takto skutečné IP mohla profláknout.
ktorí TOR nevyužívajú, ale zneužívajújak? :) zni to zajimave :)
Haha, veď je beletria (i keď čierna). 3/4 z polskej sekcie a 1/2 z anglickej sekcie sú rozprávky 18 ročných tínedžerov. A zvyšok môže slúžiť pre policajné vyšetrovanie.
Inak je to argument ako hovado, na svete existuje množstvo krajín, ktoré jemne povedané ignorujú požiadavky orgánov činných v trestnom konaní krajín EÚ. Čiže môže nejaký zlý, zlý politik argumentovať vytvorením whitelistu pre prístup európanov do internetových zákutí banánových republík? (viz napr. diskusia na webtrhu)
Und der dritte punkt, keď sa s takým odkazom dokážu vyrovnať na stránke niekoľkotisíc násobne populárnejšej ako je abclinuxu, konkrétne wikipedia, nemá zmysel baviť sa o nejakej negatívnej reklame pre TOR. By ma skutočne zaujímalo koľko ľudí na MV SR, ktoré pripravuje návrh zákazu TORu, by bolo schopných prečítať a porozumieť tomu textu na wiki (pán Rafaj to robil kvôli svojmu páničkovi, nie kvôli zlýl zlým pedofilom)
Střízlivá a podložená tvrzení nejsou potřeba, stačí hysterické výkřiky a nálepky.Obcas je to tvrzeni o extremistech natolik evidentni, ze ho neni treba specificky podkladat. U Delnicke strany se staci podivat do volebniho programu aby bylo jasne, ze chce obcanum sebrat mnohem vic svobod, nez soucasne strany: DS: Dělnická strana požaduje znovuobnovení svrchovanosti České republiky, vystoupení z Evropské unie. Tedy znacne omezeni svobody pohybu z cele EU (resp. schengenskeho prostoru) na CR, o mnoha dalsich svobodach nemluve. DS: Požadujeme zavedení určování národnosti obyvatel republiky a jejího potvrzení do rodných a křestních listů Tedy omezeni svobody zvolit si narodnost (tedy pravo v soucasne dobe zarucene ustavou). DS: Prosazujeme formou zákona zavedení a stanovení pravidel pro používání češtiny jako státního jazyka České republiky. Zasah do svobody lidi v pouzivani jejich jazyka. DS: Pohlavní deviace postavit mimo zákon Evidentni zasahovani do soukromi svobodnych a dospelych lidi. DS: Požadujeme přijetí zákona o ochraně života od samého početí až do přirozené smrti. Zasah do svobody zeny rozhodovat o svem tele. DS: Absolutní zákaz všech drog, které se v tomto evropském prostředí za škodlivé drogy považují. Tvrdé tresty pro jejich distributory a uživatele. Odmítáme legalizaci tzv. měkkých drog a trváme na důsledném potírání obchodu s drogami. Tedy zase zasahovani do soukromi svobodnych a dospelych lidi. Je tedy evidentni, ze zakladni programove prvky DS jsou fasisticke a chteji zasadne omezit svobodu obcanu. Tohle nezachrani ani sebelepsi technologicky program.
Pokud přestane poslanec prosazovat program za který byl zvolen ve 100procentech je podplacený jako například ti z ČSSD co podpřili vládu OSD a zneužívá svého postavení a sabotuje demokraciiAni bych se nedivil, kdyby podil volicu CSSD, kteri souhlasili s vladou ODS, byl i vetsi, nez podil poslancu CSSD, kteri tu vladu podporili. Preci jenom mezi volicema nejsou jen krajni privrzenci dane strany, ale i lide na hranici, kteri danou stranu volili jen jako mensi zlo. Proto je dobre, aby vedeni strany nemelo jistotu, ze vsechny kroky (i ty nejkontroverznejsi) ktere chce prosadit prosadi i vsichni jejich poslanci.
Vyhláška nikdy namůže být v rozporu se zákonem, myslím, že zde se jen zbytečně opakuje v programu existující stav.Vyhlaska samozrejme muze byt v rozporu se zakonem. Je spousta veci, ktere muze omezit pouze zakon, ale uz ne mestska vyhlaska. Nebo take vyhlaska, ktera je primo v rozporu s textem zakona. Meststi zastupitele jsou malokdy odbornici na pravo a tak se klidne muze stat, ze schvali vyhlasku, jejiz text je v rozporu s nejakym zakonem.
Drogy, mě jako NEuživatele obtěžují a to následovně:
Gangy a pouliční kriminalita (viz. Václavské náměstí a Karlovo n. v noci) průměrný feťák tvrdého musí nakrást denně za 2000 aby měl na dávkuCoz je dusledek jejich kriminalizace. To ti rekne kazdy ekonom. Bez represe by drogy staly par korun. Pokud je pozitivni vyssi cena pro nizsi pocet prilezitostnych experimentatoru, je mozne je zdrazit spotrebni dani.
Zdravotní náklady, které jim hradíme.U velke casti drog jsou zdravotni dusledky mene vyrazne nez u alkoholu ci cigaret. Viz publikovane vysledky v odbornych lekarskych casopisech.
Obecná propagace drog a rizika pro naše děti.A kdyby nekdo drogy jenom propagoval, napr. vypravel detem jak to je prima, to by jsi take zakazal?
Je jasné, že pod pojmem drogy nemyslím trávuNicmene program DS ji tam jasne mysli a chce ji zakazovat stejne jako tvrde drogy.
A nyní ty přídavky:
Vystoupení z EU neomezí žádné svobody. V Schengenském prostoru je i Švýcarsko. Bezcelní pohyb zboží lze zajistit např. členstvím v Evropském společenství volného obchodu (EFTA), v němž jsou státy, které nechtěly vstoupit do EU.Tak si prostuduj (*), na zaklade jakych smluv ma treba Svycarsko ten bezcelni pohyb zbozi a clenstvi v schengenskem prostoru. V podstate jde o to, ze Svycarsko musi prejimat relevantni legislativu EU, aniz by do ni mohlo zasahovat. Kdyby novou legislativu neprijali, tak by jim EU mohla vypovedet vsechny stavajici smlouvy vcetne bezcelniho pohybu zbozi. Je otazka, co je vetsi omezeni suverenity - plnopravne clenstvi s moznosti zasahovat do tvorby pravidel, nebo pozice, kdy vsechna pravidla de facto (z ekonomickych duvodu) musim prejimat, aniz bych do nich mohl zasahnout. (*) Treba tady http://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland_and_the_European_Union
Úchylky škodlivé společnosti stojí již dnes mimo zákon.Nejsou uchylky skodlive spolecnosti, je jenom jednani skodlive spolecnosti. A to je postavene mimo zakon. Nicmene pred padesati lety bylo bezne postavene mimo zakon i jednani, ktere spolecnosti nikterak neskodilo. A DS evidentne to chce vratit.
Výhodou takového stavu je, že v případě příliš nevýhodného smluvního uspořádání lze partnerství s EU velmi rychle ukončit, což třeba Česko v současnosti nemůže. Vliv Česka na evropské předpisy je okrajový, formálně nepatrně větší než u Švýcarska, počáteční podmínky vstupu do EU byly navíc dosti nevýhodné (přechodná období, omezení výroby cukru, kvóty na vinice a další). Přínos vystoupení z EU by byl větší, pokud by Česko nebylo jediné, které by takto učinilo.
Úchylkou škodlivou společnosti je právě jednání škodlivé společnosti. Nejde jen o úchylky pohlavně zaměřené.
Vliv Česka na evropské předpisy je okrajovýcoje to za lez? vliv CR je podstatne vetsi, nez by odpovidalo propste demokracii hlas cecha ma vetsi vahu nez hlas nemce - ja bych chapal, kdyby se to nelibilo nemcum
v ČR je to 12 měsícůTýdnů ;).
No, zjevně je Vám blízký fašismus (tedy hnutí nadřazující zájmy celku nad zájmy jednotlivce). DS jsou navíc ještě i nacistiFašismus je třeba definovat jinak, např. jako stavovské uspořádání společnosti rozšířené o autoritativní vládu. Nadřazování zájmů celku nad zájmy jednotlivce se v některých oblastech lisdkého života objevuje ve všech politických systémech.. Smůla jen, že stát tak odfláknul důkazy, že je nezakázali na první pokus.
Úřední stanovování národnosti už jsme tady jednou měli... zavedeme zase nošení Davidových hvězd na veřejnosti, a separaci dle národnosti? To je přesně to k čemu vede "stanovování národnosti".Úřední stanovení národnosti někteří chápou pomalu jako zločin proti lidskosti, na druhou stranu jde o nutný úkon, pokud má být na národnostní menšiny brán ohled. Při pohledu na tab. 2 na str. 2 kap. 2 publikace o národnostním složení obyvatelstva vypracované ČSÚ na základě sčítání lidu z roku 2001 vidíme, že se k cikánské národnosti přihlásilo 11746 obyvatel. Jakékoli speciální integrační programy (např. zde) na podporu této menšiny jsou s ohledem na tuto statistiku neoprávněné.
Ad 5) většinou se hranice pro umělé přerušení těhotenství definuje jako stav před začátkem aktivity CNS, v ČR je to 12 měsíců (nebavíme se o zdravotních důvodech)Těch 12 měsíců je překlep nebo vtip? O tom, že „potrat“ tři měsíce po porodu je vražda, tu snad nikdo nepochybuje.
Úchylky škodlivé společnosti stojí již dnes mimo zákon.Nie, pokiaľ sa daný jednotlivec dokáže ovládať (tj. nie je psychycky chorý v blázinci) a nepraktikuje svoju úchylku, z pohľadu zákona je čistý. Minority report je stále len budúcnosťou.
Vyhlášky jsou v současnosti zákonům podřízeny. Aby uvedený návrh mohl fungovat, bylo by třeba změnit ústavu. Pokud by zákony byly vytvořeny dobře, nebylo by potřeba zavádět takové nesystematické opatření.
Nie vždy je to možné. Ak je v zákone stanovená napríklad povinnosť policajtov vytvárať nesfalšovateľný audio-video záznam zo zásahu, vyhláška môže stanoviť normy technických prostriedkov a postupy, ktoré zabezpečia nesfalšovateľný audio-video záznam.
Zároveň môže príslušný úrad/ministerstvo reagovať na vonkajšie zmeny, modernizáciu v intenciách zákona (napr. nahradenie prelomenej šifry novšou)
Nie, pokiaľ sa daný jednotlivec dokáže ovládať (tj. nie je psychycky chorý v blázinci) a nepraktikuje svoju úchylku, z pohľadu zákona je čistý. Minority report je stále len budúcnosťouÚchylka, která se navenek neprojevuje, škodí nanejvýš samotnému jedinci (např. stresem). Společnosti nikoli, proto není třeba takového člověka nijak postihovat.
Nie vždy je to možné. Ak je v zákone stanovená napríklad povinnosť policajtov vytvárať nesfalšovateľný audio-video záznam zo zásahu, vyhláška môže stanoviť normy technických prostriedkov a postupy, ktoré zabezpečia nesfalšovateľný audio-video záznam.To je přesně ono. Vyhláška zákon doplňuje a popisuje jeho naplnění. Stojí tedy pod zákonem, nikoli nad ním, proto nelze třeba obecní vyhláškou zavádět jízdu vlevo a na červený světelný signál.
K tomu googleniu len toľko, že "profláknuté" exit nody majú problém s googlom. Ale dá sa to obísť použitím stránok, ktoré používajú "vyhľadavacie api" od google, napr. Blackle a pod. Alebo začať používať Yahoo a Seznam.
Ak má však človek obavy, postačí aj prispieť aj ako relay nod, kedy preposielate dáta len v rámci siete. K vám šifrovane od vás šifrovane. Keďže bežná komunikácia TORu ide cez 3 nody (vstupný, stredný, exit), takže posilnite aj anonymné surfovanie Čiňanov a Iráncov po nete aj onionový darknet.
A pomôcť môžete aj, čo však kvôli potrebný znalostiam nie je pre každého, ako poskytovateľ (kvalitnej) hidden service (taký hosting dosahujúci úrovne freedom hostingu by nemusel byť od veci... lenže to už si treba uvedomiť čo si chcete pustiť na server...)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.