Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 22:18
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 156: ZakomentovánoXKCD česky.
Jaderné noviny – 3. 5. 2012: Když jeden hack rozbije druhý hackAktuální verze jádra: 3.4-rc5. Citáty týdne: Jon Masters, Paul McKenney, Linus Torvalds. Užitečná dokumentace k perf. Opravování TCP spojení. Oprava neopravitelného ABI v autofs.
GIMP 2.8: V jednom okně a s celou řadou vylepšeníNa novou verzi oblíbeného open source bitmapového editoru GIMP si jeho uživatelé museli počkat opravdu dlouho. Po 3,5 letech vývoje se však nakonec dočkali a změn je tentokrát poměrně hodně a rozhodně je lze označit za přínosné vzhledem k tomu, že často řeší často zmiňované neduhy aplikace. Pojďme se proto podívat na hlavní změny, které s sebou verze 2.8 přináší.
Netcat - Švýcarský armádní nůž pro TCP/IPŘíká se mu „Swiss-army knife for TCP/IP “ – Švýcarský armádní nůž pro TCP/IP. Samozřejmě mluvím o dobře známém Netcatu. Jedná se o síťový nástroj primárně určený pro zápis a čtení z TCP nebo UDP roury (socketu). Ale jeho dnešní implementace zvládají i celou řadu jiných užitečných věcí.
Komiks xkcd 159: BoomboxXKCD česky.
HW novinky: Intel Thunderbolt míří do PC světaThunderbolt konečně přichází a my se spolu můžeme nyní podívat na první základní desky jím vybavené. Ale aby to nebyla nuda, dáme si ještě druhé velké téma: Nvidia Kepler, tedy hlavně ten skutečný Kepler s více než 7 miliardami tranzistorů v GPU.
Jean-Manuel Croset, CEO Mandriva SA, oznámil, že během několika dní bude ustavena pracovní skupina, jejímž úkolem bude vytvoření nezávislé "entity", která bude rozhodovat o budoucím směrování Mandriva Linuxu. Tato "entita" by měla pojmout jak zástupce Mandrivy SA, tak členy komunity.
Distrowatch.com informuje o vydání nové francouzské distribuce Hybryde Linux 1. Ta je založena na Ubuntu 12.04 a pyšní se neobvyklou vlastností, kterou je rychlé přepínání mezi grafickými prostředími, a to bez potřeby odhlašování účtu uživatele. K jejich přepínání slouží tzv. HyMenu a z nabídky lze zvolit E17, GNOME Shell, GNOME 3 "Fallback" mode, KDE, LXDE, Openbox, Unity, Xfce nebo FVWM. Ve výchozím stavu je podporován pouze francouzský jazyk, ostatní je třeba doinstalovat z repozitářů.
Na serveru GNU.org vyšel článek Richarda Stallmana Nesvobodné hry s DRM na GNU/Linuxu: dobro či zlo?. Reaguje tak na oznámení společnosti Valve, která se chystá vydávat svoje (nesvobodné, DRM postižené) hry i pro GNU/Linux. V závěru mj. odkazuje na zajímavou soutěž svobodných her Liberated Pixel Cup.
Jedná se o společný projekt Creative Commons, Mozilly, OpenGameArt a FSF. V první fázi (během června) si klade za cíl shromáždit dostatek materiálu pro tvorbu her (textury, grafika, zvuky, hudba) pod svobodnou licencí. V druhé fázi (v červenci) pak vytvoření samotných her postavených z tohoto materiálu.
IBM dnes oznamuje, že magnetická páska je s námi už 60 let. Pokud na svém systému nemáte /dev/st0
ani obdobné, tak vězte, že magnetické pásky například ovlivnily podobu formátu TAR, který je používán dodnes. A zrovna IBM dodává pásková řešení také až dodnes.
Vyšel perl 5.16.0. Vylepšuje rozšiřitelnost, podporu UTF a dokumentaci. Kompletní seznam změn.
Omlouváme se za zhoršenou dostupnost AbcLinuxu.cz a ostatních portálů. Občasný vysoký packet loss je zapříčiněn DDoS útokem (přes 20 Gbps) proti síti našeho serverhostingu.
Po necelých 3 rokoch od vydania Nmap 5 prichádza nová verzia Nmap 6, ktorá pokračuje v trende nasadenom predchádzajúcou verziou. Zaujme plná podpora IPv6, viaceré zlepšenia v GUI Zenmap, zvýšenie výkonu i zlepšenie kvality výsledkov. Viac v oficiálnom oznámení.
Hudba dokáže většině lidí přinést dobrou náladu. Proto je téma květnového openMagazinu audio. Existuje pro Linux zvukové studio, které milovníci hudby potřebují? Ano, květnové číslo obsahuje rozsáhlý článek o nastavení realtimového zvukového serveru. Ale nejen to. Přehrávat skladby lze v několika přehrávačích. Seznamte se s nimi. Až se sbírka rozroste, lze ji uspořádat programem, na to určeným.
Na ty, kdo si rádi hrají, čeká chytlavá hra Osmos. A ti, kdo si rádi hrají s fotografiemi, najdou v čísle návod na barevné i nebarevné triky. Jak a proč se ve firmách i školách v České republice používá open source, se dočtete v dalších článcích. Ale některé evropské organizace také podporují tento druh softwaru. Je to pro ně výhoda? Začtěte se.
Děkujeme všem, kteří kopírují, sdílejí a rozesílají e-zin všem svým známým a přátelům. Lidé z Liberixu ho vytvářejí pro vás, čtenáře a také díky vašim darům může vycházet.
Vyšla hra The Journey Down: Chapter One, která je dostupná i pro Linux. Jde o point-and-click adventuru nezávislé skupiny vývojářů SkyGoblin. Hra se prodává za 12,99 €.
Vyšla nová verze open source služby pro sdílení a synchronizaci souborů ownCloud 4. Mezi hlavní novinky patří verzování, šifrování dat, vestavěný prohlížeč ODF souborů, nové API a další - podrobnější popis novinek a vylepšení zde.
Vyšlo LLVM 3.1. Vylepšení se dotýkají podpory C++ 11 nebo architektur ARM a MIPS. Dále se můžete těšit z Python bindings nebo nástroje AddressSanitizer pro detekci chyb při práci s pamětí.
Fedora přejde na knihovnu libusbx, což je fork původní knihovny libusb. Důvodem pro fork byl zjevný nedostatek času nebo zájmu ze strany správce projektu. libusbx už teď nabízí užitečné funkce navrch.
Tři vývojáři ze společnosti Engine Yard přecházejí po dohodě mezi firmami do Red Hatu. Jde o vývojáře zabývající se rozvojem projektu JRuby. To ukazuje, že Red Hat má zájem o podporu alternativních jazyků nad OpenJDK.
Printerd je název nového projektu tiskového démona, který bude využívat PolicyKit a D-Bus. Projekt je zatím na úplném začátku, takže nejde o nic vhodného k produkčnímu nasazení. Mimo jiné aktuálně akceptuje jako vstup jen PDF dokumenty.
Letos v říjnu se v Praze uskuteční hned několik konferencí. Odehraje se zde nově vzniklá konference LinuxDays. K ní se přidá čtvrtý ročník openSUSE Conference, dvanáctý ročník SUSE Labs conference a aby to nebylo málo, přidá se i první ročník Gentoo miniconf. A to vše ve stejné dny a na stejném místě.
Kdy se to všechno odehraje? Celá akce začíná v sobotu 20. října a bude probíhat celý víkend v budově FIT ČVUT v Dejvicích. OpenSUSE Conference a SUSE Labs se po víkendu oddělí a budou pokračovat ještě v pondělí a v úterý, ale už na Masarykově koleji.
Nyní něco ke konferencím samotným.
LinuxDays je nově vzniklá konference, která si klade za cíl vyplnit místo po zrušeném LinuxExpu. S LinuxExpem Praha přišla o velkou open-source konferenci a celá republika o jedinou open-source konferenci, kde projekty mohly získat stánky a oslovit tak návštěvníky akce přímo. A návštěvníci přišli o snadný způsob, jak si promluvit s vývojáři a zapojit se. Proto se po zrušení LinuxExpa dala dohromady část open-source komunity v Čechách a vznikla nová konference.
openSUSE Conference se bude letos konat již ctvrtým rokem. Zatím se vždy odehrávala v Norimberku a letos je to poprvé v jiném městě. Jelikož SUSE má velkou pobočku v Praze, volba padla logicky na hlavní město České republiky. Loni byla openSUSE Conference poprvé spojena se SUSE Labs konferencí. SUSE Labs konference má mnohem delší tradici a jednalo se původně o konferenci pro Labs oddělení firmy SUSE (toto oddělení se zabývá kernelem, glibc a jinými hardcore věcmi) a spřátelených firem. Loni se konference poprvé otevřela veřejnosti a ohlasy na tento krok byly velmi pozitivní, proto tomu bude nejinak i tento rok.
Gentoo miniconf je pokus o první Gentoo konferenci, kde by se mohli setkat lidé z Gentoo komunity tváří v tvář a řešit spolu věci spojené s distribucí. Proč zrovna Praha? Máme aktivní českou komunitu a existuje početná německá Gentoo komunita, která to má co by kamenem dohodil. Navíc z Německa pojede spoustu lidí na openSUSE Conference, což nabízí možnosti společného cestování.
Proč vše dohromady? V open source jde hlavně o spolupráci. A když už se plánovalo několik konferencí na víceméně podobnou dobu, spolupráce se přímo nabízela. Vše v duchu open source. Vznikl dokonce i společný rozcestník se společným obrázkem, odkud se můžete dostat na stránky všech konferencí.
Na zrcadlech a torrentech jsou již k dispozici ISO obrazy distribuce Mageia 2. Poznámky k vydání čtěte zde.
Přijďte si zasprintovat na Djangu, jiném Python open-source projektu, nebo jen potkat ostatní vývojáře!
Sprint pod hlavičkou @pyvec se koná 5. 6. v sídle Sanoma Media Praha, Lomnického 7 – u metra C Pražského povstání (mapa), od 11 od 19 hod.
Budeme rádi, když nám dáte vědět, zda přijdete, případně na jakém projektu byste chtěli dělat. Ať už na stránce akce na Lanyrdu, v django-cs mailing-listu, kde se dozvíte i více informací, nebo i pod touto zprávičkou. Těšíme se na vás!
Blíží se svátek IPv6 a s ním i konference IPv6 Day. Na návštěvníky této akce čeká nejen bohatý program, ale také jedna speciální nabídka – v průběhu setkání bude možné získat se slevou 66 procent třetí vydání knihy IPv6 vysokoškolského pedagoga a publicisty Pavla Satrapy, tedy za 105 korun.
Pavel Satrapa je vysokoškolský pedagog a publicista, kterého není třeba příliš představovat. Řadu jeho článků věnovaných tématům okolo IPv6 najdete v internetových i tištěných médiích. Jeho prezentace a jejich záznamy potom třeba na webech jednotlivých ročníků konference Internet a Technologie. Pavel Satrapa se samozřejmě zúčastní i akce, která proběhne v Národní technické knihovně první červnovou středu. Z toho plyne, že pokud si knihu IPv6 na akci koupíte, můžete si ji nechat na místě rovnou i podepsat. Publikaci Pavla Satrapy, stejně jako jakoukoliv jinou publikaci z nabídky knižní edice CZ.NIC, je možné také zdarma stáhnout ze stránek knihy.nic.cz jako e-book.NASA, která společně s Rackspace stála u zrodu projektu OpenStack, se již nadále nebude podílet na dalším vývoji této "infrastructure-as-a-service" platformy. V NASA totiž došli k závěru, že vzhledem k podpoře OpenStacku ze strany společností jako Red Hat, AT&T a HP lze jejich práci považovat za dokončenou. Posléze se NASA plánuje stáhnout i z vývoje další platformy pro cloud computing jménem Nebula.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
kúpa nejakej lacnej značkovej pc skrinky. | 42 | 22.5. 11:55 |
Acer aspire one D270 | 1 | 21.5. 12:54 |
Školení VMware vSphere | 2 | 23.5. 17:06 |
Nastavení železa | 5 | 24.5. 10:39 |
Reklamace notebooku a dárek zdarma | 7 | 24.5. 16:47 |
Jak otestovat disky na serveru | 1 | včera 19:44 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Doporučte ACID kompatibilní NoSQL databázi | 26 | 23.5. 14:55 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
jednoduchý SOAP client s WS-SECURITY s klíčem (Java/Mono/..) | 0 | 19.5. 10:46 |
JavaScript a FB app problem | 1 | 19.5. 11:34 |
Oblibena aplikace pro dokumentovani PHP/MySQL webu? | 2 | 20.5. 02:30 |
PHP, Python, C++, .. - ako pristupovat ku korenovej triede? | 8 | 23.5. 23:49 |
Citace v e-mailech, konvence a RFC 3676 | 7 | 24.5. 21:07 |
python,cx_freeze,UnicodeEncodeError - podruhé | 0 | 23.5. 20:28 |
Poradna skupiny Apple hardware | Reakcí | Poslední |
Hudba z iPhonu do iTunes | 2 | 23.5. 21:22 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeNas | 3 | 20.5. 21:12 |
archlinux gnupg a gnupg2 jsou v konfliktu , pacman nelze upgradovat | 1 | 22.5. 17:52 |
AIX - Superblock is dirty | 8 | včera 11:45 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.