OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 152: Křečkův balónXKCD česky.
Jaderné noviny – 26. 4. 2012: Umísťování souborů na lepší místa na diskuAktuální verze jádra: 3.4-rc4. Citáty týdne: Rob Landley, Mat Mackall, Tejun Heo. Google spustil zrcadlo git.kernel.org. Rozhovor s Linusem Torvaldsem. O_HOT a O_COLD.
Zpravodaj o Víně – 14. 5. 2012: Podpora .NETu ve WineAktuální verze Wine. Vyřazení emulace 8086 z NetBSD. Google Summer of Code 2012 zahájeno. Balíčky s Mono. Změny v databázi aplikací.
Kobo DeluxeStýská se vám po děsivě obtížných arkádových střílečkách? Kobo Deluxe je možná pro vás to pravé. V principu nejde o nic nového: v raketce se pohybujete dvourozměrným vesmírem, ničíte vše, co se hýbe, a současně se snažíte vyhýbat se jiným objektům a tomu, co vystřelují. Ovšem detaily rozhodují...
Komiks xkcd 1046: SkynetXKCD česky.
HW novinky: co Intel podělal na výrobě Ivy BridgeToto téma jsme naťukli již dříve, ale dnes si můžeme ukázat konkrétní měření, která nejen odpovídají na otázku z nadpisu, ale také nastiňují řešení onoho palčivého problému. Vedle Ivy Bridge se ale také podíváme na to, jak to bude s 3,5palcovými disky a Toshibou, jenu moc divnou GeForce od Gigabyte a jeden ještě divnější monitor od AOC.
GUG.cz pořádá letos v Praze již 3. hackathon s názvem Random Hacks of Kindness. Tato akce nebude zaměřena na specifické technologie. Nezáleží tedy jakou platformu pro vývoj vašich aplikací preferujete, ale cílem bude vyvinout aplikaci, která bude pomáhat ostatním lidem.
Hackathon bude probíhat od pátku 1.6. odpoledne v kancelářích Googlu na Smíchově, kde budou představeny návrhy problémů k řešení od neziskových organizací jako například Open Society Fund, Amnesty International nebo Greenpeace. Po další dva následující dny (2. a 3.6.) se budou účastníci pokoušet realizovat aplikaci, která bude řešit vybraný problém.
Vstup je zdarma a od účastníků se předpokládá alespoň základní znalost programováni. Zájemci naleznou více informací a registraci zde https://sites.google.com/a/gug.cz/www2/rhok-2012.
Podľa servera TorrentFreak ruská firma Pirate Pay (do ktorej investoval okrem iného 100 tisíc dolárov Microsoft a ďalších 34 tisíc ruský investičný fond Bortnik) vyvinula efektívny spôsob blokovania bitorrentového trafficu. Bližie informácie o technológii niesú zatiaľ známe.
Jednou z aktivit CZ.NIC je provozování serverů detekujících pokusy o neoprávněná připojení a útoky. Zpráva za duben, která obsahuje statistiky spojené s tímto projektem, vyšla dnes na blogu sdružení a ukazuje mimo jiné země, z nichž byly útoky nejčastěji vedeny, nebo pro útočníky nejzajímavější služby.
Jiří Machálek z CZ.NIC k této aktivitě v dnešním blogpostu píše: "Servery, které pro tyto účely provozujeme, se obecně označují jako honeypoty (tedy sklenice medu) – pro útočníky se mohou zdát lákavé, ale poskytované služby jsou pouze simulované a informace o útočníkovi se zaznamenávají. Zde je vhodné podotknout, že se nejedná o cílené útoky, ale spíše o výsledky práce programů (čtěte virů), které systematicky prochází prostor IP adres a zkouší, kde budou mít štěstí. Smysl provozování honeypotů je v analýze trendů a monitorování bezpečnosti internetu." Podobné statistiky hodlá CZ.NIC zveřejňovat pravidelně s čtvrtletní periodou.Vyšlo PulseAudio 2.0. Mezi hlavní funkce patří střídání vzorkovacích frekvencí, rušení ozvěny, Virtual Surround, zlepšení kvality dekodéru A2DP nebo paravirtualizovaný sink pro Xen.
Pracuje se na novém API pro X.Org Server. To má ovladačům pomoci dostihnout co se funkčnosti týče ovladače z jiných systémů. Půjde o funkce jako přepínání ovladače/GPU za běhu serveru, hotplugging USB zařízení a další.
Na letošní 6. červen (World IPv6 Launch) připravují sdružení CZ.NIC, EURid a NIX.CZ monotematickou konferenci IPv6 Day. Ta se uskuteční v prostorách Národní technické knihovny na Praze 6 a aktivně se jí zúčastní zástupci operátorů, státní správy, akademické obce nebo například registrátorů domén. Více informací včetně registračního formuláře a kompletního programu je k dispozici na internetových stránkách akce a v dnešní tiskové zprávě. Mediálními partnery konference jsou také servery AbcLinuxu.cz a ITbiz.
V pražském brmlabu bude ve středu 23.5. první část workshopu na téma zpracování digitálního signálu.
Devatenáctková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Dle oznámení bylo ve verzi 19.0.1084.46 opraveno 20 bezpečnostních chyb. Řada z nich byla detekována pomocí nástroje AddressSanitizer. Nová řada Chrome je opět rychlejší a přináší například synchronizaci otevřených karet mezi různými zařízeními.
Vyšla verze 1.1 programu SuperPošťák, který slouží k rozesílání hromadných e-mailů. Nová verze umožňuje posílat zprávy jako prostý i formátovaný text zároveň (multipart/alternative). Část zprávy v prostém textu program v takovém případě generuje pomocí XSL šablony ze zadaného XHTML, takže uživatel zadává text jen jednou. Dále přibyla hlavička Precedence: bulk a funkce usnadňující zadávání Reply-To a From adres. K dispozici je i balíček pro Arch Linux.
Vyšlo Wine-Mono 0.0.4 neboli další verze projektu popisovaného v posledním Zpravodaji o Víně. Kromě používání nových verzí Wine/Mono podporuje míšená assemblies nebo nabízí náhradu XNA 4.0.
Kvůli rozhodnutí turecké centrální banky o zavedení nového symbolu pro tureckou liru v březnu letošního roku oznámilo Unicode Consortium novou verzi standardu Unicode (verze 6.2), která by měla vyjít ve třetí čtvrtině tohoto roku a jako jediný přírůstek mít právě znak „U+20BA TURKISH LIRA SIGN“.
Red Hat Enterprise Linux slaví 10 let. K této příležitosti najdete na redhat.com grafický přehled minulosti této distribuce.
Byla vydána pátá verze matematického softwaru Sage. Vedle stovek drobných oprav a vylepšení patří mezi významné nové vlastnosti tohoto slepence mnoha existujících knihoven a webového rozhraní především podpora OS X.
Vyšla desátá alfa verze historické RTS 0 A.D. Mezi novinkami jsou řecké frakce Athény, Makedonie a Sparta nahrazující obecnou řeckou frakci, základní výlučné technologie a civilizační fáze, možnost stavění hradeb metodou „táhni a pusť“ či léčení. Hra se dočkala vylepšeného a podrobněji nastavitelného generování grafiky, nových map i hudebních stop.
Podle serveru StatCounter, v těchto dnech se prohlížeč Google Chrome stal nejpopulárnějším prohlížečem celosvětově, když předstihl podíl kdysi suverénně dominantního prohlížeče Internet Explorer. Podle stejného serveru je v našich luzích a hájích jedničkou Firefox, následovaný Google Chrome a IE.
Zveme vás na 80. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 18. května od 18 hodin v restauraci U kormidla. Těšíme se na vás. LvB
U příležitosti vydání Fedory 17 se budou konat v ČR a SR hned tři party. Jedna bude jako již tradičně v brněnské pobočce Red Hatu (úterý 12.6.). Další se bude konat ve školícím centru Silicon Hillu na Strahově v Praze (sobota 16.6.) a třetí v Košicích (datum předběžně stanoveno na 14.6.). Všechny tři akce budou mít podobný program: přednášky o novinkách ve Fedoře 17 od vývojářů, kteří se na nich podíleli, a o tom, jak se do Fedory zapojit, doprovodnou znalostní soutěž a občerstvení. Na všech budou k dispozici DVD s Fedorou 17, samolepky a další propagační materiály. V rámci té brněnské proběhne vyhlášení výsledků soutěže RedBot. Podrobný program bude k nalezení na stránkách akcí.
Ruská společnost ROSA JSC vydala ROSA Marathon 2012, LTS distribuci Linuxu zacílenou na firemní prostředí s plánovanou podporou v délce 5 let. Marathon 2012 je první verze distribuce ROSA, která byla vyvíjena a sestavena v prostředí ABF, které je taktéž produktem společnosti ROSA. Systém je dostupný v edicích Free a Extended, přičemž jsou obě dostupné zdarma, ale jen edice Extended obsahuje i tzv. non-free software. Distribuce je založena na Mandrivě 2011, na jejíž přípravě se ROSA taktéž podílela, kterou rozšiřuje o mnohá vylepšení. V současné době se vývojáři v ROSALabs plánují zaměřit na ROSA Desktop 2012. Ve zkratce další edice ROSY, ovšem určená pro běžné uživatele. Vydána by měla být koncem tohoto roku.
V diskusi pod bugem 744193 spatřila světlo světa informace, že podpora Linuxu v době spuštění není pro chystaný Mozilla Marketplace prioritou.
V návaznosti na tento bug proběhla e-mailová komunikace mezi několika vývojáři Mozilly, v níž vedoucí vývoje Firefoxu Asa Dotzler prohlásil, že počet uživatelů Linuxu je mezi uživateli Firefoxu nadhodnocený a Mozilla stejně nedisponuje dostatkem vývojářů, kteří by na podpoře Linuxu v Marketplace pracovali. Na to Rubén Martín kontroval tím, že Mozilla přeci může požádat o pomoc vývojáře z komunity a současně varoval před ztrátou podporovatelů ze strany Linuxu a Opensource. Mozilla by prý bez jejich podpory nebyla takovou Mozillou, jakou ji známe. Mozilla Marketplace bude internetový obchod s webovými aplikacemi založených na HTML5, CSS a Javascriptu, které bude možno používat stejným způsobem jako desktopové aplikace, přičemž ke svému běhu budou používat vykreslovací jádro Firefoxu (Gecko). Jeho obdobou je v současnosti Chrome Webstore.Jeden z mála linuxových CAD programů, QCAD, se po letech vývoje dočkává verze QCAD 3, napsané v Qt 4. Podle tiskového oznámení firmy RibbonSoft bude dostupná též komunitní verze QCAD 3 licencovaná pod GNU/GPL, která tak bude tvořit protiváhu k čerstvému forku programu QCAD, LibreCADu.
Wikimedia UK, britská odnož Wikimedia Foundation, oznámila spuštění Monmouthpedie, tedy jakési Wikipedie welšského města Monmouth. Všechny zajímavé lokace a především pamětihodnosti ve městě byly označeny tabulkami, které kromě loga Wikipedie nesou i odkazy v podobě QR kódu. Informace chtiví návštěvníci se tak pomocí zařízení vybaveného čtečkou QR kódu mohou dostat ke článkům a videím popisujícím dané místo. Ty jsou dostupné v 25 jazycích a jejich počet v rámci projektu narostl přibližně o 500.
Donald Harbison, programový ředitel IBM, oznámil počátek kontribuce (přispění) kancelářského balíku Lotus Symphony do Apache OpenOffice.org. Současně oznámil i faktický konec pro Lotus Symphony. Ten bude nadále podporován jen do doby úspěšné asimilace jeho hodnotných funkcí OpenOfficem. Souhrn komponent, kterými může Lotus Symphony obohatit stávající OpenOffice.org, je dostupný na The Apache OpenOffice Wiki.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Základka H77 - nechodí přerušení od síťovek | 27 | 16.5. 23:51 |
Hardwarový terminál | 6 | 17.5. 10:32 |
Levný NAS či microserver s easy to install podporou debianu | 3 | včera 23:15 |
Rozsireni ARM CPU do PC sveta | 4 | 16.5. 14:46 |
E-MU 0204 - podpora v linuxu? | 3 | včera 00:52 |
kde koupit notebook bez windows? | 5 | včera 21:24 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL 5.1 trigger before insert - podmínka | 4 | 13.5. 11:26 |
PHP - nenacitanie pdo_mysql.so | 1 | 15.5. 09:45 |
Jak v phpmyadminu zakazat export | 9 | 17.5. 13:43 |
MYSQL zmazanie velkeho mnozstva zaznamov pre usera a zaroven ich vlozenie | 9 | včera 23:26 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Test RS232 | 1 | 13.5. 16:24 |
PHP download PDF - chybi obrazky | 5 | 15.5. 08:27 |
ioperm c++ | 7 | 15.5. 17:04 |
Perl, XML::Simple a utf8 | 7 | 16.5. 13:24 |
Jak vložit nazev do class v php | 6 | 16.5. 17:42 |
Problém s autoloadem | 13 | 17.5. 21:16 |
Problém s autoloadem | 5 | 17.5. 09:18 |
bufferování vs. okamžitý výpis [bylo: Návrh řešení] | 34 | včera 18:13 |
problém so spracovaním dát ajaxom - z PHP zlé z HTML OK | 20 | včera 23:30 |
PHP: Class not found, přestože třída je definována | 2 | včera 19:12 |
Barvy v Octave | 0 | včera 18:11 |
PHP - Převod URL | 3 | včera 23:20 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
freeBSD Host name lookup failure | 4 | 15.5. 07:30 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: