Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Před pár týdny, v době uvedení rodiny procesorů Intel Ivy Bridge na trh, se objevil první náznak toho, co by mohlo být v nepořádku s nízkým OC potenciálem a vysokými provozními teplotami těchto 22nm CPU oproti dosavadní 32nm generaci Sandy Bridge. Některé servery se jaly sejmout ze svých testovacích vzorků heatspreader, aby následně zjistily, že čip zde není k této tepelné rozptylce „přivařen“ jako dosud, ale je s ní v kontaktu přes jakousi „bílou sračku“ (to berte jako terminus technicus pro nekvalitní teplovodivou pastu bílé barvy, která je extrémně levná, ale také extrémně nekvalitní co do převodu tepla). Intel zde zkrátka šetřil kde neměl a krutě se mu to v recenzích vymstilo. Pak už se jen čekalo na potvrzení, zdali toto náhodou není problém jen několika prvních sérií Engineering Sample procesorů putujících do redakcí, resp. zdali se to týká i prodejních balení.
Bohužel týká. Další servery již pitvaly běžné prodejní vzorky a bílá pasta je i zde. Kolegové z japonského PC Watch Impress provedli kontrolní přeměření s teplovodivými pastami, kde na špici figurovala léty prověřená superpasta Coollaboratory Liquid Pro. I přesto, že její nanesení mezi die a heatspredader svého Ivy Bridge neskutečně zprasili a schopnosti této superpasty tak minimálně z jisté části poškodili, ukázaly jim výsledky testů obrovský skok směrem dolů a nahoru. Dolů v teplotách a nahoru ve frekvencích.
Posuďte sami z grafu. Vlevo pak máte Ivy Bridge po sejmutí heatspreaderu a vpravo s nanesenou Coollaboratorkou. Každopádně po opravě tohoto „deffective by design“ úletu Intelu již není problém dosahovat se vzduchovým chlazením třeba i na 5,5GHz takt.
Samozřejmě výše uvedené můžete prakticky ignorovat u neodemčených procesorů rodiny Ivy Bridge a zcela ignorovat u mobilních čipů, které heatspreader nemají. Výše popsané je problémem hlavně u těch dražších procesorů s K v názvu – ty totiž mají odemčený násobič a jsou určeny pro overclocking.
Momentálně nejsou dostupné žádné zprávy, jestli Intel nechá toto plavat, nebo vymění tu nekvalitní teplovodivou pastu za lepší, nebo se dokonce vrátí k dosavadní metodě přichytávání heatspreaderu k CPU. Osobně bych to viděl na druhou jmenovanou variantu, protože samotný princip použití teplovodivé pasty není chybný – jak ostatně prokázalo japonské měření s Coollaboratory Liquid Pro. Troufl bych si říci, že používání konkrétně této pasty, místo oné dosavadní, by CPU neprodražilo o více než dolar či dva. A to rozhodně stojí za úvahu.
Alespoň to lze vyvozovat z nejnovější tiskové zprávy japonské Toshiby. Pokud čtete Hardwarové novinky pravidelně, tak víte, že aby mohla společnost Western Digital koupit od Hitachi její harddiskovou divizi, byla (do)nucena Evropskou komisí nejen po jistou dobu nadále zachovat značku HDD Hitachi na trhu, ale hlavně oddělit své výrobní kapacity a předat nemalou část svého know-how jinému výrobci, aby tak na trhu zůstal zachován počet minimálně tří výrobců desktopových disků – neboť poté, co WD pohltí divizi od Hitachi a Seagate spolkne tu Samsungovu, měli bychom zde nechutný duopol. A tak Western Digital upekl dohodu s Toshibou.
Dohoda je to logická, protože Toshiba sama vyrábí 2,5 a 1,8palcové disky pro různé použití a kdysi jí koupená harddisková firma Fujitsu vyráběla 3,5palcové HDD (myslím, že končili někde v řádu jednotek GB, tedy před nástupem technologie GMR, ta kterou její autoři dostali před 4 lety Nobelovu cenu za fyziku). Western Digital tak upekl s Toshibou dohodu, dle které jí předal část výrobních kapacit (dvě výrobní továrny na Filipínách a jeden smluvní podnik v Číně) a patentů či licencí na technologie, aby tak Toshiba mohla nezávisle vyrábět 3,5palcové pevné disky.
Z tiskové zprávy Toshiby pak plyne, že uvedení jejích 3,5palcových HDD není jen papírový předpoklad, ale mělo by k němu skutečně dojít. Jak se budou jmenovat, jestli v tom je/není nějaká finta a kdy přijdou, to pochopitelně zpráva nezmiňuje. Hlavním sdělením je to, že proces pečení s WD dospěl do svého závěru, byrokratická mrcha s iniciálami EK má tímto být uspokojena (a na rovinu, zde jsem jednoznačně rád, že takto zakročila) a proces se konečně pohne dál.
Nic z výše uvedeného ale podle všeho nebude mít vliv na současné stále vysoké a už spíše neklesající ceny 3,5palcových HDD na trhu.
Zatímco standardní snahou výrobců je moci nabídnout grafickou kartu s co nejméně ventilátory a po větším počtu sahat jen v případě, že to přinese tišší chod, společnost Gigabyte nyní rozjela experiment zcela opačný. Tento výrobce je u svých grafik znám řešeními využívajícími hned trojici pomaloběžných ventilátorů na chladičích relativně klasické konstrukce.
Gigabyte GeForce GTX 680 SuperOverClock WindForce 5X je něco zcela jiného. O chlazení obrovského bloku hliníkových žeber protkaných heatpipe se stará pětice atypicky umístěných 40mm ventilátorků typu „komár“. Dá se sice předpokládat, že jejich společná síla ve spolupráci s velkým žebrováním je taková, že „komáří rychlosti“ otáček nebude potřeba, ale i tak sklízí tento koncept předběžně spíše kritiku.
Pětice silných 8mm heatpipe přitom odvádí teplo z velké vapor-chamber na GPU. Konstrukce samotné pasivní části působí impozantně, byť rozteč žeber je poměrně malá. Tak se nechme překvapit, jak si toto řešení povede v testech, vždy je zde možnost malé ventilátorky nahradit velkými v klasickém umístění. Řešení nabídnuté Gigabytem ale v této podobě umožňuje umístit do PC více karet těsně vedle sebe. Na druhou stranu je zde potřeba počítat buď s hodně cedníkovou bočnicí, nebo raději vůbec žádnou .
Přívlastkek tohoto nadpisu by měl znít „aneb Kterak se jednomu výrobci podařilo osekat spotřebu LCD“. Nový, již před časem ohlášený, model AOC e2251Fwu je totiž nefalšovaná šílenost.
Výrobci se podařilo očesat spotřebu celého monitoru natolik, že si vystačí s jediným USB kabelem, po kterém do něj putuje jak napájení, tak vlastní datový signál. Monitor přitom nijak nevybočuje z většiny parametrů běžných v levné třídě: rozlišení 1920×1080, TN panel, Led podsvícení. Snad jen ten maximální jas omezený na 150 cd/m² je důkazem, že se muselo šetřit s energií opravdu hodně, obvykle býváme aspoň na dvojnásobku.
Zorné úhly displeje jsou obvyklých 170/160° bez uvedení kontrastu (počítejme tedy spíše 5:1), výchozí kontrast pak činí 1 000:1. Typická odezva se vejde do 5 ms.
Co rozhodně od tohoto monitoru nečekejme, je jakkoli slušné podání obrazu (jednoznačně zde bude úsporná 6bit elektronika) či obsáhlé možnosti nastavení. Stejně tak nízká hodnota maximálního jasu jej zcela distancuje z možnosti používání za denního světla. Spotřeba se dle AOC vejde do 10 W, co to v reálu znamená pro USB konektory počítače, to těžko říci. Tloušťka samotného monitoru je 10,6 milimetru, cena se pohybuje kolem v přepočtu 3 900 Kč.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jenom že tu podporu negarantuje výrobce.Ano. Všechen hardware (USB ethernet, USB SATA/IDE), co jsem za poslední měsíce koupil, měl na krabici napsanou verzi kernelu, od které je podporovaný. To je samozřejmě ideální. Žádná nesmyslná CD nebo drivery na mass storage. Ale tak na druhé místo řadím produkty, na jejichž krabici to napsáno není a přesto fungují. Pokud je potřeba instalovat drivery, zavání to průserem.
…autor napíše „osobně bych to viděl na druhou jmenovanou variantu“, ale myslí tím první variantu…Zrovna tohle mi prijde jasne, prvni jmenovana je "jestli Intel nechá toto plavat", ale dal se mluvi o vymene za kvalitnejsi pastu...
GB to má vymyšlený hezky, když někdou koupí třeba 4 grafiky, tak vytahá komáry a může tam plácnout jednu velkou potvoru (větrák) pro všechny najednou
Spotřeba se dle AOC vejde do 10 W, co to v reálu znamená pro USB konektory počítače, to těžko říci.V realu je to nesmysl, protoze maximalni proud USB 2.0 je 500mA - tedy pri napeti 5V maximalni vykon 2.5W. Pro napajeni takoveho monitoru by bylo zapotrebi ctyr USB portu.