Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Omlouváme se za zhoršenou dostupnost AbcLinuxu.cz a ostatních portálů. Občasný vysoký packet loss je zapříčiněn DDoS útokem (přes 20 Gbps) proti síti našeho serverhostingu.
Tiskni
Sdílej:
Aké porty alebo na čo konkrétne útočili.
Sú to nejaké sofistikované útoky alebo obyčajne ?
Osobne bych tipoval spis konkurenci.Konkurenci koho?
Pokud teda dany serverhosting verejne neprohlasuje podporu ACTA, cenzuru na internetu apod. pak bys mohl mit pravdu.Vidíš. A právě proto považuju Anonymous za tlupu puberťáků. Ze začátku to mělo nějaký smysl jako taková demonstrace, ale pak už útočili na každého, kdo má jiný názor. I kdyby serverhosting veřejně podporoval ACTA, komunisty a cikány, tak to nevidím jako obhajitelný důvod pro útok.
Už hosting dal ban na tie IP, ktoré spôsobujú útok ?
NIe je obmedzené posielanie ICMP správ o nedostupnosti ?
Útoky však častěji bývají cíleny na jiné (slabší) cíle za routeremTo by ale nebylo nazváno útokem na síť, ne? I když je možné, že to je Lubošova formulace a někde cestou od techniků hostingu došlo ke zkreslení.
Dost často jsou ale zdrojů spíše jednotky až desítky a to už se dá.Tomu se říká DDoS? Já tedy DoS/DDoS rozlišuju podle toho, zda jde o neidentifikovatelné množství zdrojů (DDoS), nebo zda množství zdrojů je omezené a dají se identifikovat (včetně případného přibývání útočících zdrojů) – pak je to „jen“ DoS.
Utok probuha v UDP paketech na ruzne cilove adresy a porty subnetu ve kterem je mimo jine i abclinuxu.cz. Prubezne blokujeme hlavni zdroje DDoS utoku
Tomu se říká DDoS? ..Každý tomu říká jinak a teoreticky, pokud je již cílů více než jeden.. Ale v zásadě souhlasím s tebou.
Kdyby se jednalo o opravdu distribuovaný ddos z tísíců zrdojů po celém světě, odfiltrujeme ho těžko
Když útok ucpe hraniční linku provozovatele, tak se to řeší vypropagováním prefixu z jiných autonomních systémů, tak aby se provoz rozdělil podle lokalit, tam se packety přefiltrují a co lze považovat za regulérní požadavky, se přepošle domů tunelem.