Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Blíží se svátek IPv6 a s ním i konference IPv6 Day. Na návštěvníky této akce čeká nejen bohatý program, ale také jedna speciální nabídka – v průběhu setkání bude možné získat se slevou 66 procent třetí vydání knihy IPv6 vysokoškolského pedagoga a publicisty Pavla Satrapy, tedy za 105 korun.
Pavel Satrapa je vysokoškolský pedagog a publicista, kterého není třeba příliš představovat. Řadu jeho článků věnovaných tématům okolo IPv6 najdete v internetových i tištěných médiích. Jeho prezentace a jejich záznamy potom třeba na webech jednotlivých ročníků konference Internet a Technologie. Pavel Satrapa se samozřejmě zúčastní i akce, která proběhne v Národní technické knihovně první červnovou středu. Z toho plyne, že pokud si knihu IPv6 na akci koupíte, můžete si ji nechat na místě rovnou i podepsat. Publikaci Pavla Satrapy, stejně jako jakoukoliv jinou publikaci z nabídky knižní edice CZ.NIC, je možné také zdarma stáhnout ze stránek knihy.nic.cz jako e-book.
Tiskni
Sdílej:
Lol ... Nevim jak tvoje widleWindows jsem měl naposledy někdy před dvanácti lety nebo tak nějak. Naštěstí tyhle představy, že jsme 100% nejaktuálnější tuší
XP IPv6 temer neumi (napr na IPv6 nejde spustit zadna systemova sluzba - rdp a dalsi)Jasně, argumentace XPčkama v roce 2012? Kdy že vyšly?
w7 jakz takz, ale taky zadna slava ... (napr nacist z ra dns server neumi ani w8) ...Jo. Linux umí přečíst seznam DNS serverů, ale už neumí přečíst seznam domén (search v /etc/resolv.conf). Naštěstí, viz výše, to bude umět předat Linux 3.5. NetworkManager v aktuálních verzích selže v tolika situacích, že to vůbec není hezké. Třeba když jsem udělal co nejtriviálnější test na DHCPv6, tak nejenom že nezískal adresu, ale ještě jádru poslal místo gateway adresu ze samých nul (::). Nevím jak ostatní služby pro konfiguraci sítě, ale tuším, že to taky nebude žádná slává. Podle mě je čas přestat si nalhávat, jací jsme borci, a dohnat, co jsme zanedbali. Ale tak jako tak, reaguješ úplně mimo smysl příspěvku. Důležitá byla ta první věta:
To dost těžko, když IPv6 agresivně prosazuje momentálně snad pouze Microsoft.A ta je jednoznačná. Microsoft je v současné době jediný velký „distributor“, který se rozhodl, že IPv6 prostě prosadí. Linuxoví distributoři, i ti komunitní, jdou konzervativní cestou a snaží se, aby se uživatele zavedení IPv6 nijak nedotýkalo.