Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na serveru GNU.org vyšel článek Richarda Stallmana Nesvobodné hry s DRM na GNU/Linuxu: dobro či zlo?. Reaguje tak na oznámení společnosti Valve, která se chystá vydávat svoje (nesvobodné, DRM postižené) hry i pro GNU/Linux. V závěru mj. odkazuje na zajímavou soutěž svobodných her Liberated Pixel Cup.
Jedná se o společný projekt Creative Commons, Mozilly, OpenGameArt a FSF. V první fázi (během června) si klade za cíl shromáždit dostatek materiálu pro tvorbu her (textury, grafika, zvuky, hudba) pod svobodnou licencí. V druhé fázi (v červenci) pak vytvoření samotných her postavených z tohoto materiálu.
Tiskni
Sdílej:
Ak by sme vedeli predvídať budúcnosť, nebol by žiaden problém. Takto sa môžme len dohadovať, či takto získaná prípadná popularita GNU/Linuxu v dlhodobom pohľade pomôže alebo poškodí. A ani tu to nebude jednoznačné, pretože iný názor na to bude mať pán Stallman a iný názor na to bude mať pán Franta, B. U.
Každopádne, nezáleží len na Valve, pretože v GNU/Linuxe už teraz sa dá nainštalovať množstvo problematického kódu, takže tomuto GNU/Linux čelí už veľmi dlho.
Osobne som skôr optimista. GNU/Linux nemôže zabrániť používaniu takýchto vecí, avšak ako platforma v základoch postavená na GNU-slobode, môže túto šíriť a propagovať. Je len na aktívnych stúpencov tejto slobody, ako to využijú pre šírenie svojich myšlienok. Možno raz k zostave s nvidia grafikou nedostanete inštalačné CDčko, ale lístoček s postupom inštalácie z Main repozitárov Ubuntu a niekoľkých ďalších populárnejších distribúcií a s odkazom na stránku, kde nájdete postup kompilácie pre ten zvyšok.
Sémanticky je to špatně, to uznávám1. Co se týče čitelnosti, není to povinné číst – je to jen doplňující informace a závorka by moc prodlužovala komentář… Každopádně zkusím radši víc používat poznámky pod čarou2.
1) bylo by fajn tu mít třeba CSS třídu pro span, která by dělala podtržení, aby bylo vidět, že tam je title
2) u nich by se hodila nějaká pohodlná a typograficky správná možnost zadávání
To jse slovo do pranice! Vcelku by me zajimalo, jestli si to same rikal pred par lety, kdyz si se nemohl z Linuxu dostat do internet bankingu...Když jsem před necelými 7 lety nahodil Linux na desktop, neměl jsem s internet bankingem žádný problém :-P
Svobodu mam rad, ale nelze ji nikomu vnucovat.Já si nejsem úplně jistý jestli ji chce Stallman někomu úplně vnutit (pravda - článek jsem zatím nelouskal). Ale ať už ano nebo ne, stejně je to (alespoň z mého hlediska) naprosto šumák. Beru to většinou tak, že prostě řekl svůj názor a pohled na věc - dobře beru v potaz. Ale jak se k dané věci postavím já, to už je věc naprosto jiná. V tomto případě se jedná o můj systém, můj kompl - a případně o moje problémy a do těch (i taková celebrita jako je RMS ) nemá co kecat
Gentoo makes it easy to install a number of nonfree programs through its primary package system.Tak me vzdy napada co by Gentoo melo delat. Jako blokovat kazdy pokus o instalaci softwaru ktery neni OSI approved? Nebo jeste lip pouze {L,}GPL-{2,3}...
OpenBSD and perhaps other BSD distributions (called “projects” by BSD developers) ??? Je to prostě akorát prudící, nohyžeroucí, namyšlený blb. :D
To learn more about the GNU/Linux systems that we do endorse, check out our list of free GNU/Linux distributions.BTW: před časem jsem z nich zkoušel Trisquel na jednom notebooku a funguje to perfektně – grafika, zvukovka, wifi, bluetooth, webkamera… všechno je funkční hned po spuštění, aniž bys musel něco doinstalovávat nebo konfigurovat.
No, ale to abych si nakreslil … schéma motherboardu, severního a jižního můstku, plošňáku atd atd. Pak to dal někam vyleptat a osadit.Nebo použít už hotový: BeagleBoard, TouchBook, PandaBoard… Více najdete již teď na
Popravdě řečeno nechápu, proč mi píšete, že to nechápu.Prosím nevykat. Je to z důvodu, že to, co píšeš, podle mě ten dojem jednoznačně vyvolává.
Jen jsem se trošku podivoval nad tím, že například Fedora, která si dává moc velký pozor na to, co obsahuje, je zařazena na blacklist pana Stallmana.Takže se jedná o uraženou ješitnost milovníka Fedory? Taky jsem nevěděl, proč je Fedora zařazena, ale najít zdůvodnění mi trvalo méně než minutu:
Fedora Fedora does have a clear policy about what can be included in the distribution, and it seems to be followed carefully. The policy requires that most software and all fonts be available under a free license, but makes an exception for certain kinds of nonfree firmware. Unfortunately, the decision to allow that firmware in the policy keeps Fedora from meeting the free system distribution guidelines.Podle mě je to zdůvodnění jasné a výstižné. Pokud by (už) nebylo pravdivé, myslím, že by stálo za to po fedořím způsobu předpokládat raději omyl než zlý úmysl a Richarda Stallmana na aktuální situaci ve Fedoře upozornit. Pokud je toto vysvětlení pravdivé, tak se opravdu není o čem bavit, a není jediný důvod, proč by měla být Fedora zařazena. A opět to neznamená, že ji máš přestat používat, naopak, stačí jen přestat jednat pokrytecky a říci si vše na rovinu.
Se divím, že si ještě nevymyslel a nevyrábí si vlastní (Free)CPU, protože používat ty od Intelu či AMD by mělo odporovat jeho náhledu na svět.Pokud máš pocit, že má RMS něco proti open hardware, rád tě nechám ho citovat. Pokud ne, tak mi nezbývá než ti připomenout, že RMS je člověk z masa a kostí, ne Ježíš. A nemám žádný zdroj, kde by tvrdil, že nikdy nesáhl na žádný proprietární software či hardware. P.S.: Používám RPM Fusion.
Tak me vzdy napada co by Gentoo melo delat.To samé. Nechápu, čemu na tom nerozumíš. Gentoo jako distribuce/projekt má tři možnosti. 1) Distribuovat pouze free software a neúčastnit se (pomocí skriptů) distribuce non-free software. 2) Distribuovat pouze free software a skripty, které zprostředkovávají stažení non-free software. 3) Distribuovat free i non-free software. Nevím, jestli Gentoo patří do kategorie 2 nebo 3, ale každopádně nevidím důvod ho uvádět v seznamu distribucí kategorie 1. FSF se rozhodlo doporučovat pouze distribuce kategorie 1, což je jejich volba. Moje volba je, jakou distribuci budu používat. Tvoje volba je, jakou distribuci budeš používat ty.
Z cehoz alespon me vychazi ze jim proste vadi ze editaci jedne promenne…A jaké je výchozí nastavení?
Ale je treba rict ze pred peti lety…Je klidně možné, že je ten seznam už zastaralý – ale když se nikdo neozve, tak je celkem nepravděpodobné, že by ho sami změnili (obávám se, že nemají kapacitu na to, aby nepřetržitě zkoumali všechny distribuce a hned si všimli každé změny), v tom případě by bylo dobré napsat FSF/GNU…
Tak znovu pro pomalejsi se podivame na guidelines z pohledu Gentoo:Pomalejší pro pomalejší? Toho se účastnit nemusím :).