Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 20:42
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 14. 3. 2013: Přednosti SO_REUSEPORT pro síťové serveryAktuální verze jádra: 3.9-rc2. Citáty týdne: Ben Bell, Linus Torvalds a tým Pax. Overlayfs v 3.10. Volba SO_REUSEPORT u socketů.
Začínáme s Linuxem: Aplikace do začátkuNejen distribuce a desktopové prostředí rozhoduje o použitelnosti systému. Jsou to jen jakési základy vzhledem k tomu, že o reálném využití rozhodují aplikace a jejich kvalita. Podíváme se proto na několik základních kategorií, jako jsou kancelářský balík, multimediální přehrávač, hudební přehrávač, webový prohlížeč, správce souborů a prohlížeč fotografií. Prostě úplný základ.
Komiks xkcd 1181: PGPXKCD česky.
HW novinky: Nvidia "Volta", GPU pro rok 2015, ponese integrovanou RAMPo dlouhých letech, kdy se v roadmapě Nvidie nacházely generace „Fermi“ (GeForce 400 a 500), „Kepler“ (aktuální GeForce 600) a „Maxwell“ (tu teprve uvedení čeká), přidal kalifornský výrobce do timeline konečně i následníka. Nvidia „Volta“ se bude vyznačovat zajímavými novinkami, tou hlavní bude integrace vlastní paměti přímo do GPU. Podíváme se ale i na jiná témata…
Na serveru Fedora.cz bylo zveřejněno pokračování seriálu o integrovaných vývojových prostředích pro Linux. V druhém dílu se Pavel Tišnovský věnuje popisu dvou IDE: Geany a Code::Blocks. Zprávička a diskuse k 1. dílu.
V soutěži js1k jde o "aplikace" napsané v JavaScriptu, jejíž velikost nesmí přesáhnout 1 KiB, tj. 1024 bajtů. Přihlašování do letošního ročníku bylo ukončeno. Seznam přihlášených aplikací byl aktualizován. Která z aplikací letos vyhraje?
Potom, co byl minulý rok do gitu projektu systemd začleněn zdrojový kód udev daemona, je teď na řadě další podobný počin: Lennart Poettering na systemd-devel listu oznamuje plány na vytvoření nové implementace knihovny libc, která bude vyvíjena jako nedílná součást systemd. Bude tak možné opustit kompatibilitu s POSIX systémy a konečně vyřešit některé věčné problémy, jako např. nahrazení volání creat() za create().
Dnes, téměř po roce vývoje, byla uvolněna verze 1.3 strategické-transportní hry OpenTTD. Novinek a oprav je vskutku mnoho, viz changelog.
Po NetBSD i OpenBSD přichází s interpretrem (o hodně) vyššího jazyka přímo v jádře operačního systému! Vývojáři tak mají možnost psát pohodlněji než v suchém C, ale hlavně je pak "kódování" mnohem větší legrace. Pro začátek byl použit skriptovací jazyk LOLCODE, ale očekáváme, že brzy přibudou další. Na tuto zásadní událost upozornil OpenBSD Journal Undeadly.
GDG ČVUT se povedl husarský kousek - uspořádat variantu pořadu The App Clinic čistě pro aplikace českých vývojářů. Rozebírat aplikace bude Reto Meier, vysoce postavený Googler přímo z Android teamu. Čeští vývojáři tak mají možnost se zviditelnit a zvýšit své šance být zvýrazněni na hlavní stránce Google Play.
Vše se bude konat v úterý 9.4.2013 od 18 hodin na FIT ČVUT v Praze jako součást cyklu setkání Android vývojářů aDevMeetups. Můžete se zúčastnit osobně nebo přes vysílaný hangout přímo na stránce Android Developers. Na příkladu konkrétních aplikací se nejlíp dozvíte, jak tvořit lepší Android aplikace. Akce bude probíhat v anglickém jazyce. Po skončení se můžete zúčastnit networkingu v blízké restauraci.
- Registrace pro účastníky (vstup zdarma)
- Registrace aplikací
- Google+ událost
V PostgreSQL byl objeven vážný bezpečnostní problém. Oficiálně bude opraven ale až 4. dubna. Vývojáři se rozhodli o blížící se bezpečnostní aktualizaci informovat předem a dát tak správcům PostgreSQL možnost naplánování aktualizace systémů. Aktualizace by měla být provedena bezprostředně po vydání bezpečnostní záplaty. Více v příspěvku na blogu Magnuse Hagandera, jednoho z klíčových vývojářů PostgreSQL.
Příští vydání Ubuntu (13.04) bude možná bez instalátoru pro Windows zvaného Wubi. Je totiž nepravděpodobné, že by se ho do vydání podařilo uvést do provozuschopného stavu a ještě do něj přidat podporu Windows 8.
Konference Security Session se koná již tuto sobotu v Brně. Security Session je nekomerční konference zabývajíci se bezpečností, hackerspacy, lockpickingem, Bitcoinem, DDoS útoky, Intrusion activities a navíc si během workshopů můžete vyzkoušet lockpicking, biometrii (snímání otisků prstů, termokamera, snímání sítnice oka) a 3D tiskárnu.
Více informací a registrace zde: www.security-session.cz
Další slíbené pokračování je tu, tentokrát jsme se podívali na Lenovo ThinkCentre Edge 62z 2118-K8G a celý článek najdete již klasicky na Ubuntu blogu.
Mozilla slaví 15 let a vydává Firefox 20. Nejnovější verze Firefoxu přichází s novým správcem stahování, anonymním prohlížením v samostatných oknech a možností ukončení nestabilních zásuvných modulů. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy. Podrobnější informace v poznámkách k vydání. Vydána byla také verze Firefoxu s prodlouženou podporou 17.0.5.
V minulém týdnu dokončili správci propojovacího uzlu NIX.CZ upgrade páteřních propojení dvou přístupových switchů. V průběhu této změny, která se obešla bez odstávky celého systému, byly ve dvou uzlech navýšeny kapacity přípojek a to na dvojnásobek. Obě přípojky nyní fungují současně a dohromady disponují rychlostí 160 gigabitů za sekundu (2 x 80 gigabitů). Pokud ale dojde k přerušení jedné z tras, dokáže ta druhá bez jakýchkoliv překážek odbavit běžný provoz sama. K tomuto kroku došlo na základě vzrůstající kapacity přípojek členů a zákazníků a zároveň díky rostoucí důležitosti propojovacího uzlu NIX.CZ.
Vyšla nová verze 1.6 desktopového prostředí MATE založeného na GNOME 2. Hlavní novinkou je odstranění závislostí na zastaralých knihovnách a balíčcích, které bránily začlenění třeba do Debianu.
ErgoDox je open-source mechanická ergonomická klávesnice. V těchto dnech jsou sady pro sestavení ergodoxu doručovány účastníkům první hromadné objednávky. První obrázky a zkušenosti se objevují ve vláknech na Geekhacku a Deskthority. Současně byla na Massdropu (registrace je nezbytně nutná) spuštěna druhá hromadná objednávka. Objednávat lze do 22. dubna.
Laboratoře CZ.NIC dnes vydaly novou verzi autoritativního DNS serveru Knot DNS (1.2.0). Novinkami jsou mimo jiné podpora pro dynamické aktualizace (DDNS) a to včetně forwardingu na primární master server, podpora diskutovaného Response Rate Limitingu nebo aktualizovaná ovládací utilita, která nově umožňuje vzdálený přístup a nabízí přehled o stavu načtených zón v paměti. Více o konfiguraci nových vlastností a práci s ovládací utilitou najdou zájemci v manuálu na stránkách projektu. Kromě nových vlastností přináší toto vydání také opravy několika chyb. Více na stránkách projektu.
Svět se mění - AMD zprovoznila na Radeonech 4000 a vyšších HW akceleraci videa přes VDPAU. Patche do kernelu by se měly objevit ve verzi 3.10. Více na Phoronixu.
Aplikace postavené nad GTK+ mohou dnes jako backend používat X11, Wayland, nebo také Broadway. Broadway umožňuje zobrazování GTK+ aplikací pomocí HTML5 a WebSockets ve webovém prohlížeči. Aplikace mohou běžet jak lokálně, tak někde v cloudu. Alexander Larsson pracuje kromě backendu Broadway také na projektu openshift-broadway, jenž umožňuje běh GTK+ aplikací v cloudovém řešení OpenShift. Na svém blogu zveřejnil videoukázku aktuálního stavu.
Podle článku na serveru Arstechnica se Google rozhodl vytvořit fork Webkitu nazvaný Blink. Podle Googlu to všem stranám usnadní rychlejší vývoj. Google také pro vývojaře publikoval "často kladené otázky k Blinku".
Jak jsme již avizovali, 6. a 7. dubna se koná na půdě FEI STU v Bratislavě již 4. ročník konference Openmobility. Přijďte si poslechnout přednášky na témata okolo otevřených mobilních technologií a open-source hardware. Jmenovitě se můžete těšit na 2 přednášky o 3D tisku a RepRapu, dále přednášky o Firefox OS a Tizen 2, 3 přednášky o radiotechnice s důrazem na mobilní zařízení a 2 workshopy související s Qt a Blackberry, resp. Androidem. To není rozhodně vše, další přednášky naleznete v programu a můžete se těšit také na "Múzeum Mobilov".
Byly vydány nové verze relačního databázového systému PostgreSQL. Verze 9.2.4, 9.1.9, 9.0.13 a 8.4.17 řeší především vážný bezpečnostní problém CVE-2013-1899. Řešeny jsou ale i další čtyři bezpečnostní problémy CVE-2013-1900 až CVE-2013-1903. Aktualizace by měla být provedena co nejdříve. Podrobnější informace v poznámkách k vydání a často kladených otázkách (Security Release FAQ).
Herní studia Activision a Raven Software uvolnila zdrojové kódy počítačových her Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy a Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast. Zdrojové kódy jsou k dispozici na SourceForge pod licencí GNU GPLv2 (Jedi Academy, Jedi Outcast). [Slashdot]
Pořadatelé zveřejnili program Dne otevřených dveří v brněnské pobočce Red Hatu, který se koná ve středu 17. dubna. Pro návštěvníky je připraveno 40 přednášek a soutěží z projektů, kterými se týmy v brněnském Red Hatu zabývají (virtualizace, desktop, testování, cloud, utilities, middleware,...). Do prakticky zaměřené části programu patří i testovací den Fedory 19, který je zaměřený na power management, kam si mohou návštěvníci donést vlastní hardware a s odborníky na power management si otestovat, jak funguje v nadcházející Fedoře 19. Prostory Red Hatu se návštěvníkům otevřou v 13:00 a poslední přednáška končí v 18:50.
Google začal s "majiteli práv" uzavírat smlouvy, ve kterých se zjevně zavazuje k tomu, že bude na přání z YouTube odstraňovat videa, aniž by uploader měl možnost podat odpor. Tedy i v případě, že se tvrzení majitele práv nezakládá na pravdě. Motto Google "Don't be evil" zjevně definitivně ustupuje komerčním zájmům.
LinuxGizmos představuje dvoutunového šestinohého robotického pavouka (Mantis Hexapod Walking Machine) řízeného pomocí PC/104 s vestavěným Linuxem (X-Linux) vyvinutého ve společnosti Micromagic Systems. Po čtyřech letech vývoje konečně hexapod, ve kterém se lze svézt. Zatím pouze rychlostí 1 km/h.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
sata multiplex s msata - problém | 5 | 30.3. 10:55 |
Nahrazení routeru L3 switchem. | 14 | 3.4. 16:37 |
SSD disk po secure erase neni videt ani v biosu | 12 | včera 17:38 |
Box pro externi hdd | 2 | 4.4. 21:33 |
Zapojeni site - vsechno do switche vs vsechno do routeru vs kombinace | 12 | včera 15:59 |
SSD SP900 funguje TRIM, nebo ne? | 2 | včera 23:12 |
Jakou laserovou multifunkci pro bezproblémové používání v Linunxu? | 3 | včera 16:26 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Bash -Jjak zjistit klíč v array když znám jen prvek? | 4 | 31.3. 10:39 |
Arduino a snímač kyvadla | 20 | 3.4. 15:41 |
Jak spravne exportovat promene v bash | 6 | 2.4. 17:56 |
Hromadny skript v Perli | 10 | 1.4. 21:12 |
Python programování v grafickém okně | 1 | 1.4. 19:14 |
SIGSEGV v C++ linux | 23 | včera 20:39 |
Java - maximální velikost zásobníku a kompilátor Google Closure | 5 | včera 21:57 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Hledání řetězce v souborech | 17 | 3.4. 23:30 |
netbsd | 2 | včera 14:48 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.