Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 161 (pdf).
Po delší době vývoje vyšla nativní linuxová verze virtuálního bubeníka MT-PowerDrumKit 2 ve formátu VST3. Mezi testovanými hosty jsou Reaper, Ardour, Bitwig a Carla.
Desktopové prostředí Budgie bylo vydáno ve verzi 10.10. Dokončena byla migrace z X11 na Wayland. Budgie 10 vstupuje do režimu údržby. Vývoj se přesouvá k Budgie 11. Dlouho se řešilo, v čem bude nové Budgie napsáno. Budgie 10 je postaveno nad GTK 3. Přemýšlelo se také nad přepsáním z GTK do EFL. Budgie 11 bude nakonec postaveno nad Qt 6.
OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.
Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o open source AdGuard Home jako domácí ochraně nejen před reklamou. Adguard Home není plnohodnotným DNS resolverem, funguje jako DNS forwarder s možností filtrování. To znamená, že když přijme DNS dotaz, sám na něj neodpoví, ale přepošle ho na vybraný DNS server a odpovědi zpracovává a filtruje dle nastavených pravidel a následně posílá zpět klientům. Dá se tedy používat k blokování reklamy a škodlivých stránek a k rodičovské kontrole na úrovni DNS.
AI Claude Code od Anthropicu lépe rozumí frameworku Nette, tj. open source frameworku pro tvorbu webových aplikací v PHP. David Grudl napsal plugin Nette pro Claude Code.
Další slíbené pokračování je tu, tentokrát jsme se podívali na Lenovo ThinkCentre Edge 62z 2118-K8G a celý článek najdete již klasicky na Ubuntu blogu.
Tiskni
Sdílej:
V čem je kontroverzní Debian?
Kromě toho, myslím že třeba RHEL se svými backportovanými patchi bude vedle Debianu zapovězenou sférou temnot
No vzhledem k tomu, že to testuje parta lidí ze Sdružení Ubuntu pro ČR, tak je celkem předpoklad, že to bude Ubuntu :)
Dík za info.
Až se k tomu modelu znova dostanu tak pořádně prošmejdím bios, ale doufám že nebude řešení pouze softwarové pomocí Win aplikace. :(
http://forums.lenovo.com/t5/A-and-M-Series-ThinkCentre/How-to-set-function-keys-to-Standard-F1-F12-functions-with/ta-p/572397
výrobce, který udělá klávesnici tak, že F1-F12 je použitelné jen přes Fn, je u mě obyčejnej ču*ák.Když se na tu klávesnici dívám, tak celé to rozložení je takové nějaké, no … asi bych ji seznámil s kontejnerem na plasty a koupil si něco použitelného
(navíc z toho trčí dráty)
…Lenovo si změnu hardwaru hlídá v BIOSu…
To znamená, že v tomto notebooku nelze měnit komponenty za jiné? To je snad vtip!