V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
O kvalitě této knihy hovoří už jméno autora. Bruce Momjian je totiž ve světě IT velmi známou osobností. On a ještě několik dalších osobností založilo před několika lety PostgreSQL core-team.
Je tedy jednou z několika osobností, které tomuto systému rozumí naprosto dokonale. A on to dává v této publikaci až okatě najevo.
Kniha je velmi čtivá, rozdělená do několika kapitol, bohatě prokládaná příklady a velmi často se odkazuje na Oracle databázi, se kterou možnosti a schopnosti PostgreSQL autor srovnává. Velkým plusem je referenční příručka, která zabírá téměř polovinu knihy. Čtenář tak nemusí stále hledat na internetu. Otázkou je, zdali v praxi nebude kombinaci google+dotaz rychlejší než zasvěcené listování.
Kniha má 20 kapitol a onu výše zmiňovanou referenční příručku, celkem 402 číslovaných stran. Projděme jednu po druhé, vždyť čtenáři to přeci chtějí :-).
První kapitola - Historie PostgreSQL - zde snad není ani co dodat. Dozvíme se o začátcích databázových systémů, o univerzitě v Berkeley, o vzniku open source databází a podobně.
Druhá kapitola - Databázové příkazy - nám zodpoví otázky ohledně připojení se k databázi, výběru pro nás vhodného rozhraní a o tom, jak se v PostgreSQL pokládá dotaz.
Základní příkazy jazyka SQL - to je název třetí kapitoly. Naučí nás databázově myslet v příkazech INSERT, SELECT, WHERE, DELETE, UPDATE a ORDER BY. Kdo o SQL něco ví, nepotřebuje slyšet víc. Vy ostatní začněte hltat stránky knihy . S těmito znalostmi už můžete udělat nějakou triviální databázi.
Čtvrtá, podle mne nelogicky pojmenovaná kapitola - Přizpůsobování dotazů - nám prozradí taje jazyka v kombinaci s regulárními výrazy, AND/OR logických výrazů, LIKE, mnohonásobného větvení CASE a mnohé další.
Pátá kapitola, zde již značně přituhuje! Agregační funkce jazyka SQL - seskupování GROUP BY, klauzule HAVING a agregační funkce. Malinko mě polilo horko :-).
V kapitole 6 se probírá spojování a práce s tabulkami. Podle mne ne moc zajímavá část knihy. Příkazy zde zmíněné vám vyrobí každý alespoň trochu rozumný RL modelář. Pojďme tedy dál.
Kapitola 7 probírá označování řádků pro následnou práci s nimi. Má znovu podivný název - tentokrát Číslování řádků.
V osmé kapitole autor seznámí čtenáře s klauzulemi typu UNION, EXCEPT, INSERT a poddotazy a jejich klauzulemi NOT IN, ANY, ALL a další. Tady začíná kniha být zajímavá i pro profesionály, protože přehlednou formou shrnuje probíranou látku a přehledný sumář se přeci vždy hodí.
Devátá kapitola se zabírá typy dat a jejich podporou v PostgreSQL. Dále nabízí souhrn a ukázky podpory funkcí, operátorů, proměnných a nezůstává jen u nich. Podpora polí a binárních objektů jistě také potěší :-).
To, co dělá PostgreSQL skvělou databází, je podpora Transakcí a zámků. Popis je zde na 8 stran. Ať každý sám rozhodne, zdali to je hodně, či málo.
Následující tři kapitoly probírají postupně nastavování PostgreSQL na maximální výkon, řízení výsledků přes klauzule LIMIT a správu tabulek. Zde leží dle mého názoru největší plus celé knihy. Neprobírá jen SQL jako takové, ale i jeho bezpečnost.
Kapitola 14 - Omezení - zde se dozvíme o klauzulích NOT NULL, UNIQUE, CHECK, co je primární klíč a cizí klíč a jejich reference.
Kapitoly 15 a 16 spolu úzce souvisí. Je v nich obsaženo téměř vše o Importu a exportu dat do a z databáze a jednotlivé databázové dotazovací nástroje. Možná je mohl autor raději spojit a zbytečně nedrobit knihu do tolika kapitol.
Sedmnáctá kapitola - Programová rozhraní - pro mne byla nezajímavá. Každý má přeci to své a o jiném pokud možno nechce moc slyšet :-).
A je tu osmnáctka. Tady jistě zaplesá srdce pana inženýra Halašky aneb semestrálky z jazyka SQL obsahující funkce a triggery :-).
Rozšíření PostgreSQL pomocí céčka je trochu na začátečníky moc "hutné" téma. Začátečníci přeskakují, databázoví specialisté také, C programátoři to nepotřebují :-).
V poslední kapitole je probrána Administrace databáze od A do Z. Naleznete tam opravdu vše. Já alespoň při čtení této kapitoly nenašel věc, která by chyběla.
Kniha je opravdu dobrá. Má světlá i zbytečná místa, ale ne špatná. Její výhodou je, že se nezabírá jen PostgreSQL, ale i dalšími databázemi obecně. Je čtivá a nabízí plno praktických příkladů. Jistě se o ní vyplatí uvažovat.
Název | PostgreSQL - Praktický průvodce |
Autoři | Bruce Momjian |
Vydal | Computer Press |
Datum vydání | 2003 |
Počet stran | 424 |
Doporučená cena | 447 Kč / 669 Sk |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: