Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Praha, 7. února 2005
Projekt CZilla ve spolupráci s pražskou ZOO vyhlásil před Vánoci akci Adoptujte si svého Firefoxe. Cílem akce bylo vybrat dostatečné množství peněz a adoptovat jednu ze dvou pand v pražské ZOO. Uživatelé moderního webového prohlížeče Firefox, a nejen oni, mohli v průběhu sbírky přispívat pomocí dárcovských SMS a přímých převodů na účet ZOO. Konečné výsledky sbírky předčily všechna naše očekávání. Celkem bylo zasláno 831 dárcovských SMS (1 DMS = 27 Kč) a celková vybraná suma je 38 000 Kč.
Z vybrané částky je zřejmé, že sbírka byla úspěšná, a CZilla se spolu s ostatními přispívajícími stala oficiálním adoptivním rodičem jak samečka Minga, tak i samičky Mary Carmen. Projekt CZilla by tímto také rád poděkoval všem lidem, kteří v této sbírce přispěli, jelikož bez jejich podpory by se celá tato akce nemohla uskutečnit.
![]() |
Slovo Firefox je anglickým překladem čínského jména pro pandu červenou (Ailurus fulgens). Tento převážně vegetariánský medvídek žije v Himálajích v Číně, Bhutánu, Nepálu a Laosu. Většinu roku tráví osamoceně, výjimkou jsou matky s mláďaty. Panda se dožívá obvykle 13 let, váží od 4 do 6 kilogramů a je průměrně 55 cm dlouhá. Panda červená patří dle IUCN mezi ohrožené druhy. |
Přestože akce Adoptujte si svého Firefoxe již skončila, můžete svého Firefoxe v pražské ZOO podporovat i nadále. Stačí, zašlete-li svým mobilem na číslo 8 77 77 SMS zprávu ve tvaru DMS ZOO PANDA. Při odeslání dárcovské SMS bude k tarifní ceně za vaši SMS připočtena částka 30 Kč + DPH. Celkový stav došlých DMS, či seznam dalších zvířat, která můžete sponzorovat pomocí DMS, najdete na stránkách pražské ZOO.
Projekt CZilla se dlouhodobě zabývá lokalizací, propagací a podporou projektu Mozilla.org v České republice. Uživatelům pravidelně přináší české verze balíku internetových aplikací Mozilla, populárního prohlížeče Mozilla Firefox a výkonného poštovního klienta Mozilla Thunderbird.
Zoologická zahrada Praha se snaží o vytváření ekologicky vyváženého a esteticky účinného prostředí pro chov a prezentaci zvířat ze všech zoogeografických oblastí i pro pěstování rostlin. Její snahou je i pořádání osvětových přednášek, péče o kladný vztah veřejnosti k přírodě a mezinárodní chovatelská a pěstitelská spolupráce.
V současné době prochází ZOO převratným obdobím, kdy se jí po ničivých povodních v roce 2002 podařilo nejen zrekonstruovat všechny zničené pavilony a expozice, ale také postavit pavilony nové — Afrika zblízka a Indonéská džungle. Zejména díky tomu stoupl počet návštěvníků v roce 2004 k hranici jednoho milionu.
Kontakt: info@czilla.cz, http://www.czilla.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: