Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Praha, 7. února 2005
Projekt CZilla ve spolupráci s pražskou ZOO vyhlásil před Vánoci akci Adoptujte si svého Firefoxe. Cílem akce bylo vybrat dostatečné množství peněz a adoptovat jednu ze dvou pand v pražské ZOO. Uživatelé moderního webového prohlížeče Firefox, a nejen oni, mohli v průběhu sbírky přispívat pomocí dárcovských SMS a přímých převodů na účet ZOO. Konečné výsledky sbírky předčily všechna naše očekávání. Celkem bylo zasláno 831 dárcovských SMS (1 DMS = 27 Kč) a celková vybraná suma je 38 000 Kč.
Z vybrané částky je zřejmé, že sbírka byla úspěšná, a CZilla se spolu s ostatními přispívajícími stala oficiálním adoptivním rodičem jak samečka Minga, tak i samičky Mary Carmen. Projekt CZilla by tímto také rád poděkoval všem lidem, kteří v této sbírce přispěli, jelikož bez jejich podpory by se celá tato akce nemohla uskutečnit.
![]() |
Slovo Firefox je anglickým překladem čínského jména pro pandu červenou (Ailurus fulgens). Tento převážně vegetariánský medvídek žije v Himálajích v Číně, Bhutánu, Nepálu a Laosu. Většinu roku tráví osamoceně, výjimkou jsou matky s mláďaty. Panda se dožívá obvykle 13 let, váží od 4 do 6 kilogramů a je průměrně 55 cm dlouhá. Panda červená patří dle IUCN mezi ohrožené druhy. |
Přestože akce Adoptujte si svého Firefoxe již skončila, můžete svého Firefoxe v pražské ZOO podporovat i nadále. Stačí, zašlete-li svým mobilem na číslo 8 77 77 SMS zprávu ve tvaru DMS ZOO PANDA. Při odeslání dárcovské SMS bude k tarifní ceně za vaši SMS připočtena částka 30 Kč + DPH. Celkový stav došlých DMS, či seznam dalších zvířat, která můžete sponzorovat pomocí DMS, najdete na stránkách pražské ZOO.
Projekt CZilla se dlouhodobě zabývá lokalizací, propagací a podporou projektu Mozilla.org v České republice. Uživatelům pravidelně přináší české verze balíku internetových aplikací Mozilla, populárního prohlížeče Mozilla Firefox a výkonného poštovního klienta Mozilla Thunderbird.
Zoologická zahrada Praha se snaží o vytváření ekologicky vyváženého a esteticky účinného prostředí pro chov a prezentaci zvířat ze všech zoogeografických oblastí i pro pěstování rostlin. Její snahou je i pořádání osvětových přednášek, péče o kladný vztah veřejnosti k přírodě a mezinárodní chovatelská a pěstitelská spolupráce.
V současné době prochází ZOO převratným obdobím, kdy se jí po ničivých povodních v roce 2002 podařilo nejen zrekonstruovat všechny zničené pavilony a expozice, ale také postavit pavilony nové — Afrika zblízka a Indonéská džungle. Zejména díky tomu stoupl počet návštěvníků v roce 2004 k hranici jednoho milionu.
Kontakt: info@czilla.cz, http://www.czilla.cz
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: