Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
25. bře - 3. dub
Artem B. Bityuckiy napsal:
Pracuji na pročišťování komprimačních věcí v JFFS3. JFFS3 obsahuje několik komprimátorů, které by tam vlastně neměly být, protože jsou obecné a nezávislé na platformě. Takže je chceme přesunout do obecné části jádra, místo aby byly uloženy ve fs/jffs2/. A chystali jsme se k přístupu ke komprimátorům použít CryptoAPI.
Ale narazil jsem na problém - komprimační metoda CryptoAPI pro nás není dostatečně pružná.
Volání API crypto_compress() buď zkomprimuje veškerý vstup, nebo vrátí chybu.
Pro JFFS2 potřebujeme něco flexibilnějšího, co by nám umožnilo poskytovat (to skutečně potřebujeme) větší vstupní vyrovnávací paměť a k tomu menší výstupní vyrovnávací paměť. Po komprimátoru bychom tak mohli chtít, aby zkomprimoval tolik dat, kolik se jich (ve zkomprimované formě) vejde do výstupní vyrovnávací paměti. Jinými slovy, často máme velký vstup a několik menších výstupních vyrovnávacích pamětí a vstupní data do nich chceme zkomprimovat.
Nabízím rozšíření CryptoAPI a přídání "rozšířeného komprimačního" API volání se zmíněnými schopnostmi. Také bychom prostě mohli změnit crypto_compress() a všechno, co to používá.
Alternativou by bylo vytvoření nějakého "komprimačního API", ale to se mi moc nezamlouvá...
Herbert Xu byl rád, že se obecný kód přesunuje do obecné části jádra, ale měl pocit, že API navrhované Artemem by bylo pomalé a těžkopádné. Ačkoliv byl ochoten rozhraní přidat, považoval by za lepší ponechat i stávající. Ti dva se chvíli bavili o implementaci, ale nakonec se svého nápadu musel Artem vzdát, protože nedokázal Herberta přesvědčit o tom, že by stál za to.
25. bře - 31. bře
Bruno Cornec hlásil:
Všiml jsem si, že v několika posledních verzích jádra už není možné používat zároveň nový i starý ovladač megaraid.
Vypadá to, že změna nastala s touto sadou změn: http://linux.bkbits.net:8080/linux-2.5/diffs/drivers/ scsi/megaraid/Kconfig.megaraid@1.1??nav=index.html|src/ .|src/drivers|src/drivers/scsi|src/drivers/scsi/megaraid |hist/drivers/scsi/megaraid/Kconfig.megaraid
Lidem, kteří vyvíjejí jádra pro distribuce, to ztěžuje život, protože jsou nuceni buď přestat podporovat starší hardware, který jinak s 2.6 normálně funguje, nebo svůj vlastní kernel patchovat. Také to zamezuje použití nových a starých karet v jednom systému.
Mohli byste zvážit zařazení následujícího patche, který navrhl Thierry Vignaud jako řešení pro hlavní 2.6 jádro v Mandraku?
James Bottomley doporučil promluvit si o tom se správci megaraid a v konferenci linux-scsi. Chvíli se diskutovalo o možných řešeních, ale vlákno vyznělo do ztracena bez jakéhokoliv jasnějšího rozuzlení.
30. bře - 5. dub
Randy Dunlap napsal:
Rád bych slyšel vaše názory: jde o probíhající úsilí, zatím nedokončeno.
Několika lidem se nelíbí. že menu Networking Options [možnosti síťování] je pod menu Device Drivers/Networking [ovladače zařízení/síťování]. Tento patch přesunuje menu Networking Options těsně před menu Device Drivers, přejmenovává jej na "Networking options and protocols" [možnosti síťování a protokoly] a přesouvá většinu protokolů na logičtější místa (podle mého názoru).
Důvody, proč to ještě není dokončené, jsou následující:
Jamal Hadi Salim řekl: Už bylo na čase, aby se toho někdo statečný ujal. A Chris Friesen, David S. Miller i Thomas Graf také práci chválili. Randy byl rád za podporu, ale požádal o specifické komentáře k některým klíčovým otázkám. Jednak se zeptal, jestli by bylo lepší ponechat IrDA and Bluetooth subsystem (s ovladači) tam, kde jsou, což je pod "Network options and protocols" (opravdu nechci oddělit ovladače od subsystému jen proto, abych je mohl dát do Network driver support.) Sam Ravnborg odpověděl: Souhlasím. Všechny věci kolem IrDA / Bluetooth patří k sobě. Prozatím je nech, kde jsou.
Randy chtěl také vědět, jestli by bylo správné ponechat SLIP, PPP a PLIP pod Network driver support, i když o sobě říkají, jsou to protokoly. Sam odpověděl: SLIP a PLIP nejsou tak běžné. PPP je častější pravděpodobně kvůli kabelovým a ADSL modemům. Ale i tak by bylo rozumnější vytvořit menu Misc protocols [různé protokoly] stejně jako máme menu Misc filesystems. Ale později si Randy povšiml, že SLIP, PLIP a PPP jsou závislé na NETDEVICES a používají nějaká netdev rozhraní, takže vypadají více jako síťová zařízení než jako protokoly - i když v textu Kconfig se jim říká protokoly - takže to zatím nechám být.
Sam poslal své vlastní doplňky a pokračovali v diskuzi o tom, jak by to bylo nejlepší. Sam přidal:
Nové menu Networking vypadá rozházeně. A soubor net/Kconfig obsahuje dost kousků, které tam nepatří. Takže jsem se do toho pustil a zaměřil se na:
Patch je teď o hodně větší. Ale také je teď vrchní net/Kconfig daleko méně zaneřáděný.
Randy odpověděl: Dobrá práce. Hlavně to přesunutí ATM, bridge, DECNET, ECONET atd. do samostatných Kconfig souborů, takže je snazší je spravovat. Ale dodal: Ale i tak se mi Networking více líbí před Device Drivers. Asi mi to tak lépe sedí z historického hlediska.
31. bře
Miklos Szeredi napsal:
Následující 3 patche mění uživatelské rozhraní. Není zachována zpětná kompatibilita; knihovnu je nutné upgradovat na 2.3-pre1 nebo novější. Knihovna bude podporovat jak novou, tak staré verze ABI. Souborové systémy, které jsou s libfuse dynamicky linkované, nemusí být rekompilovány.
Hlavním důvodem pro změnu bylo to, že současné rozhraní nebylo kompatibilní mezi 32 a 64bitovými režimy duálních architektur.
Patche:
1/3 - Dovyplní struktury, aby byly velikosti stejné na 32 a 64bitových architekturách.
2/3 - Přidává ke struktuře fuse_dirent offset. Rozhraní readdir tak bude pružnější.
3/3 - Mění hlavní verzi ABI z 5 na 6 a kontroluje, jestli uživatelský prostor nové rozhraní podporuje.
V další zprávě dodal, že testovací stroj pro počáteční testování prvního patche laskavě poskytl Franco Broi.
4. dub
H. Peter Anvin napsal:
Společnost HP byla tak velice laskava, že přispěla párem DL585 quad Opteron serverů, 24 GB RAM a 10 TB disků, které pro každý server používají dvojici polí MSA-30. První z těchto serverů byl oficiálně nasazen dnes. Druhý bude následovat příští týden. Každý ze serverů je v jiné ISC kolokaci a oba jsou připojeny k internetu gigabitovou optickou linkou.
Díky tomu bychom se od kernel.org měli dočkat mnohem lepšího výkonu. Společnosti HP za hardware mnohokrát děkujeme a stejně tak i ISC, kde nás nechali zabrat čtyřikrát více místa (z 5U na 2x10U). Ty linky budou vytížené co nevidět :).
V pozdější zprávě doplnil:
Pár dalších poznámek:
V originálu Kernel Traffic 306 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
PS: We don't need no education! to je nejaka divna veta, proc jsou tam dva zapory? to jako ne-vzdelanost?To je slang. A navíc ještě citát ze slavné písničky.