Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Virtuální server spouštíme a ovládáme pomocí utility vserver. Její syntax je:
vserver [ options ] [vserver name] [options]
První položkou options mohou být:
build
- Pro vytvoření serveru name
, jak bylo popsáno výše.enter
- Pro vstup do virtuální serveru name
, pokud je spuštěn.exec
- Pro spuštění příkazu uvnitř serveru name
jako root. Příkaz je uveden včetně svých parametrů jako druhá položka options
.suexec
- Spouští příkaz uvnitř serveru name
pod určitým uživatelským číslem. Syntax je vserver name suexec userid command
, kde userid
je číslo uživatele a command
je příkaz včetně parametrů.service
- Ovládá služby uvnitř serveru name
. Příkladem může být: vserver name service httpd start
.start
- Spouští server name
.stop
- Ukončuje server name
.running
- Test, jestli server name
běží. Neněží-li server, příkaz vrací jeho návratový kód.status
- Vrací informace o serveru name
jako stav, uptime, počet procesů, ...restart
- Restartuje server name
.Takze Vserver na tom neni spatne ve srovnani se Xenem! Ale pozor, jde to udelat podstatne lepe: OpenVZ (www.openvz.org). Dynamicke sidleni funguje stejne jako u vserveru *a* limity je mozno menit za behu jako u Xenu.Zdá se, že z praxe znáte jak vserver, tak i OpenVZ. Jsou jestě nějaké další "zásadnější" rozdíly mezi vserver a OpenVZ ? Jedná se mi o to, že kernel s vserever je standardní součástí Debianu, kdežto pro používání OpenVZ v Debianu je zapotřebí ručně aplikovat patch (a to při každém security update). Díky za odpověď. Martin T
echo SECURE_MOUNT >> ccapabilities echo SECURE_REMOUNT >> ccapabilities echo BINARY_MOUNT >> ccapabilitiesSnadno ty vyznamy vygooglite. Nemuzete ve vserveru ani vytvaret specialni soubory zarizeni pomoc mknod atd, opet v defaultu chybi capability:
echo MKNOD >> bcapabilitiesPokud neni jasne, co za magicke soubory ze se tim vytvari, jsou to konfiguracni soubory te ktere vserverove instance, ktere sidli v /etc/vservers/jmeno-vserveru/ . Pro aplikovani techto nastaveni je vserver bohuzel potreba vzdy restartovat (i kdyz jsem v tom smeru zaznamenal nejake zachvevy snahy o zlepseni, konkurence to totiz umi, viz muj dalsi komentar). Ne ze bych vam tyhle zmeny standardne doporucoval, spis je pro me jednodussi vam to nakopirovat ze svych poznamek pro pripad, kdy jsem je vyjimecne udelat musel (neni to prilis dobry napad nechavat zapnute, obirate se potencialne o bezpecnost, pokud vserver davate nekomu jinemu nez kdo ma pristup k samotnemu fyzickemu stroji). Kdy se mi to hodilo? Kdyz jsem opravdu potreboval ve vserveru namountovat stazene ISO na loopback pro precteni souboru z nej. Nemuzete delat "raw sockety", takze zapomente na traceroute, nmap, wireshark, atd. Opet vsechno, co bylo v zajmu bezpecnosti vserver kontextu odebrano mu zase muzete zpatky pridat, pokud to opravdu potrebujete. Samotny disk vidite ve vserveru obvykle jako /dev/hdv1, "v" nejspis jako virtualni. Pokud je root vserveru jenom adresar na systemu, velikosti disku vidite jako velikost systemu. Pokud pouzivate vserverove kvoty, vidite velikosti podle kvot. Pokud pouzivate pro root vsereveru LVM oddily, vidite pochopitelne velikosti tech oddilu ;) Moznosti jak uzivatele ve vserveru omezit co se tyce vyuziti disku je cela rada..
Tiskni
Sdílej: