Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Linux-VServer je zástupcem virtualizace na úrovni jádra OS. Projekt byl založen Jacquesem Gélinasem a nyní jej vyvíjí skupina programátorů kolem Herberta Pötzla pod licencí GPL. Jednotlivé servery obsluhuje upravené jádro Linuxu. V souvislosti s Linux-VServerem se servery nazývají bezpečnostní kontexty (security contexts), zkráceně kontexty, v kterých je spouštěn a provozován virtuální server (VPS). Každý běžící VPS má svoji vlastní správu nezávislou na ostatních. Systém využívá a rozšiřuje již existující vlastnosti a služby jádra. Jsou to zejména Linux capabilities, omezení výpočetních zdrojů (resource limits), atributy souborů (file attributes) a chroot.
Autoři jádro rozšířili o podporu kontextů, v kterých jsou procesy spuštěny, izolovány a zneviditelněny pro jiné kontexty. Pro usnadnění administrace existuje hostitelský kontext (Host context), v němž běží vlastní systém, a pro přehled procesů všech VPS je vytvořen Spectator kontext. Oba tyto kontexty jsou v současnosti implementovány jako jeden administrátorský kontext nazývaný hostitelský.
Jádro obsahuje rozšíření pro virtualizaci síťového rozhraní. Linux-VServer nepoužívá virtuální zařízení, které by zvýšilo zátěž systému, ale speciální techniky umožňující přidělovat IP adresy procesům. Bližší popis nás čeká v kapitole zabývající se konfigurací síťových rozhraní.
Pro oddělení diskových oblastí projekt používá upravené původní rozhraní chroot. Pro každý VPS se při spuštění uchovává nejvyšší možný adresář (kořenový adresář serveru), čímž je zabráněno úniku z privátní diskové oblasti. V budoucnu by v Linux-VServeru tento mechanismus měl být nahrazen vhodnějším.
Systém vyžaduje instalaci upraveného jádra Linuxu a utilit sloužících k instalaci, správě a manipulaci s virtuálními servery. Kontexty jsou implicitně instalovány v adresáři /vservers
. Příprava samotného hostitelského systému je poměrně jednoduchá. Obtížné je sestavení, konfigurace a správa virtuálních serverů. Správce by si měl být od začátku vědom, k jakým účelům bude server sloužit a jaké vlastnosti od něj bude požadovat. Úprava chybného nastavení může být totiž velmi složitá.
Upravené jádro Linuxu vytvoříme tak, že na zdrojové kódy běžného jádra Linuxu řady 2.6, které je možné stáhnout z http://www.kernel.org ve formě komprimovaného souboru, aplikujeme patch Linux-VServeru odpovídající verze, který je k dispozici na http://linux-vserver.org v podobě diff
souboru. Můžeme zvolit z několika vývojových verzí.
Dále je třeba nainstalovat vserver-utils
, balíček utilit a pomocných programů potřebných ke správě a provozu virtuálních serverů. Tyto programy je také možné stáhnout z domovské stránky projektu.
Po instalaci a restartu systému by se měl spustit démon vprocunhide
, který se stará o viditelnost souborů v adresáři /proc
každého ze serverů.
Virtuální server vytvoříme pomocí utility vserver
. Například server test
postavený na distribuci Fedora Core 6 založíme příkazem:
# vserver test build -m apt-rpm \ > --hostname=servername.mydomain.tld \ > --interface eth0:1.2.3.4/24 --context=42 -- -d fc6
Přepínač -m
značí metodu, kterou bude virtuální server sestaven. Argumenty mohou být apt-rpm
, rpm
a yum
. Pak pro stažení potřebných balíčků z Internetu nebo jiného zdroje bude použit program apt-get
, rpm
nebo yum
. Pro server založený na distribuci Debian je možné aplikovat metodu s argumentem debootstrap
, která využije instalovaný balíček debootstrap nebo, pokud na systému instalován není, stáhne jej z Internetu. Metoda skeleton
založí pouze základní adresářovou strukturu a konfigurační soubory a příprava virtuálního serveru je dále ponechána na správci. Do adresářové kostry může zapsat předpřipravený server, který stáhne ze stránek projektu, nebo může vytvořit vlastní distribuci.
Argumentem přepínače --hostname
je síťové jméno virtuálního serveru.
Přepínač --interface
konfiguruje IP adresu virtuálního serveru s označením délky prefixu a síťového zařízení, které bude virtuální server využívat. Zařízení můžeme v serveru přidělit alias. Chceme-li, aby bylo síťové zařízení eth0 ve virtuálním serveru označeno například jako guest0
, pak použijeme argument přepínače --interface
ve tvaru guest0=eth0:192.168.0.1/24
. Tento přepínač je možné použít vícenásobně.
Přepínačem --context
vynutíme statický kontext tohoto virtuálního serveru a přidělíme mu číslo. Pokud přepínač není uveden bude kontextové číslo přidělováno dynamicky při startu virtuálního serveru.
Argument fc6
určuje, že virtuální server bude sestaven podle šablony operačního systému Fedora Core 6, které jsou uloženy v adresáři /etc/vservers/.distributions/
. Pro -m skeleton
nemá přepínač význam.
Přepínačem -d
určíme instalaci z Internetu, přepínač -b
určuje lokální zdroj. Pokud po přepínači uvedeme opět přepínač -m
s argumentem určujícím cestu k instalačním balíkům, bude virtuální server vytvořen z tohoto zdroje.
Síťové zařízení, které bude moci kontext využívat, určíme pomocí --netdev
(například --netdev eth0
).
Přepínačem --flags
nastavujeme speciální příznaky virtuálních serverů jako jsou sched
, nproc
, jednotlivé přepínače oddělujeme čárkou.
Přepsání již existujícího virtuálního serveru se stejným názvem vynutíme přepínačem --force
.
Při vytváření virtuálního serveru neboli kontextu můžeme zadat jeho statické kontextové číslo (volba --context
utility vserver
s přepínačem --build
). Číslo je využíváno při určování příslušnosti procesu nebo souboru k virtuálnímu serveru. Systém touto identifikací zajišťuje izolaci a bezpečnost serverů. Kontextové číslo je v terminologii Linux-VServeru označováno zkratkou xid
. Neuvedeme-li jej při vytváření virtuálního serveru, je generováno dynamicky při startu virtuálního serveru, avšak nevýhoda takového řešení spočívá v rozdílném čísle kontextu po každém spuštění.
Kontextové číslo je po jméně kontextu, které slouží ke snadnému zapamatování, nejdůležitějším identifikátorem virtuálního serveru. Využívají jej utility Linux-VServeru spravující běžící kontexty. Právě z tohoto důvodu by bylo vhodné, aby měl každý kontext svoje jedinečné statické číslo.
Pokud jsme nenastavili kontextové číslo při vytváření virtuálního serveru, můžeme tak učinit vložením zvoleného kontextové čísla do souboru /etc/vservers/<id_of_vserver>/context
. Zvolíme-li kontextové číslo, které bylo přiděleno už dříve jinému kontextu, pak utilita vserver nahlásí chybu.
Kontextová čísla běžících virtuálních serverů můžeme vypsat utilitou vserver-stat
.
Některé funkce a nastavení virtuálních serverů, například diskové limity Linux-VServeru, lze použít pouze se statickým kontextovým číslem.
Virtuální server spouštíme a ovládáme pomocí utility vserver
. Její syntax je:
vserver [ options ] [vserver name] [options]
První položkou options
mohou být:
build
- Pro vytvoření serveru name
, jak bylo popsáno výše.enter
- Pro vstup do virtuálního serveru name
, pokud je spuštěn.exec
- Pro spuštění příkazu uvnitř serveru name
jako root
. Příkaz je uveden včetně svých parametrů jako druhá položka options
.suexec
- Spouští příkaz uvnitř serveru name
pod určitým uživatelským číslem. Syntax je vserver name suexec userid command
, kde userid
je číslo uživatele a command
je příkaz včetně parametrů.service
- Ovládá služby uvnitř serveru name
. Příkladem může být: vserver name service httpd start
.start
- Spouští server name
.stop
- Ukončuje server name
.running
- Test, jestli server name
běží. Neběží-li server, příkaz vrací jeho návratový kód.status
- Vrací informace o serveru name
jako stav, uptime, počet procesů, ...restart
- Restartuje server name
.Ve dřívějších verzích Linux-Vserveru jsme dynamické přidělení a případnou změnu kontextu mohli provést utilitou chcontext
. Ta byla nahrazena několika utilitami, z nichž nejdůležitější jsou vcontext
, vattribute
a vuname
:
vcontext
– Vytvoří kontext a spustí v něm proces nebo změní kontext běžícího procesu. Nápovědu získáme zadáním vcontext --help
. Spuštění procesu ls
s přepínačem -l
v novém kontextu 1000
může vypadat takto:
# vcontext --create --xid 1000 -- ls -l
vattribute
– Nastavuje capabilities a příznaky pro procesy v daných kontextech. Nápovědu získáme po zadání vattribute --help
. Chceme-li vypnout capabilities nebo příznaky, uvedeme před jejich označení znak !
nebo ~
.vuname
– Nastavuje a zobrazuje identifikační údaje o kontextu, například hostitelské jméno, verzi kontextu a podobné záznamy ukládané v adresáři /etc/vservers/test0/uts
. Nápovědu získáme po zadání vuname --help
.Utitility vcontext
, vattribute
a vuname
je možné využít pro dynamické vytvoření nového kontextu pro proces, ale bez založení nového virtuálního serveru. Umožňují také migraci procesu z hostitelského uzlu do kontextu, což je jednou z největších předností Linux-VServeru nejen oproti ostatním zástupcům virtualizace na úrovni jádra, ale i ostatním virtualizačním nástrojům.
Virtuální server spouštíme a ovládáme pomocí utility vserver. Její syntax je:
vserver [ options ] [vserver name] [options]
První položkou options mohou být:
build
- Pro vytvoření serveru name
, jak bylo popsáno výše.enter
- Pro vstup do virtuální serveru name
, pokud je spuštěn.exec
- Pro spuštění příkazu uvnitř serveru name
jako root. Příkaz je uveden včetně svých parametrů jako druhá položka options
.suexec
- Spouští příkaz uvnitř serveru name
pod určitým uživatelským číslem. Syntax je vserver name suexec userid command
, kde userid
je číslo uživatele a command
je příkaz včetně parametrů.service
- Ovládá služby uvnitř serveru name
. Příkladem může být: vserver name service httpd start
.start
- Spouští server name
.stop
- Ukončuje server name
.running
- Test, jestli server name
běží. Neněží-li server, příkaz vrací jeho návratový kód.status
- Vrací informace o serveru name
jako stav, uptime, počet procesů, ...restart
- Restartuje server name
.Linux-VServer neobsahuje utilitu pro mazání virtuálních serverů. Musíme tedy smazat adresář s ukládanými soubory serveru, který je implicitně v adresáři /vservers
, a odpovídající konfigurační soubor a adresář v /etc/vservers
. Adresáře mají stejný název jako kontext, konfigurační soubor navíc s koncovkou .conf
. Virtuální server při mazání nesmí být spuštěný.
Tak už máme nainstalované jádro Linux-VServeru a umíme vytvořit virtuální server s jednoduchou konfigurací. Také víme, že každý kontext má své jedinečné číslo. Příště se podíváme na instalaci OpenVZ.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Virtuální server spouštíme a ovládáme pomocí utility vserver. Její syntax je:
vserver [ options ] [vserver name] [options]
První položkou options mohou být:
build
- Pro vytvoření serveru name
, jak bylo popsáno výše.enter
- Pro vstup do virtuální serveru name
, pokud je spuštěn.exec
- Pro spuštění příkazu uvnitř serveru name
jako root. Příkaz je uveden včetně svých parametrů jako druhá položka options
.suexec
- Spouští příkaz uvnitř serveru name
pod určitým uživatelským číslem. Syntax je vserver name suexec userid command
, kde userid
je číslo uživatele a command
je příkaz včetně parametrů.service
- Ovládá služby uvnitř serveru name
. Příkladem může být: vserver name service httpd start
.start
- Spouští server name
.stop
- Ukončuje server name
.running
- Test, jestli server name
běží. Neněží-li server, příkaz vrací jeho návratový kód.status
- Vrací informace o serveru name
jako stav, uptime, počet procesů, ...restart
- Restartuje server name
.Takze Vserver na tom neni spatne ve srovnani se Xenem! Ale pozor, jde to udelat podstatne lepe: OpenVZ (www.openvz.org). Dynamicke sidleni funguje stejne jako u vserveru *a* limity je mozno menit za behu jako u Xenu.Zdá se, že z praxe znáte jak vserver, tak i OpenVZ. Jsou jestě nějaké další "zásadnější" rozdíly mezi vserver a OpenVZ ? Jedná se mi o to, že kernel s vserever je standardní součástí Debianu, kdežto pro používání OpenVZ v Debianu je zapotřebí ručně aplikovat patch (a to při každém security update). Díky za odpověď. Martin T
echo SECURE_MOUNT >> ccapabilities echo SECURE_REMOUNT >> ccapabilities echo BINARY_MOUNT >> ccapabilitiesSnadno ty vyznamy vygooglite. Nemuzete ve vserveru ani vytvaret specialni soubory zarizeni pomoc mknod atd, opet v defaultu chybi capability:
echo MKNOD >> bcapabilitiesPokud neni jasne, co za magicke soubory ze se tim vytvari, jsou to konfiguracni soubory te ktere vserverove instance, ktere sidli v /etc/vservers/jmeno-vserveru/ . Pro aplikovani techto nastaveni je vserver bohuzel potreba vzdy restartovat (i kdyz jsem v tom smeru zaznamenal nejake zachvevy snahy o zlepseni, konkurence to totiz umi, viz muj dalsi komentar). Ne ze bych vam tyhle zmeny standardne doporucoval, spis je pro me jednodussi vam to nakopirovat ze svych poznamek pro pripad, kdy jsem je vyjimecne udelat musel (neni to prilis dobry napad nechavat zapnute, obirate se potencialne o bezpecnost, pokud vserver davate nekomu jinemu nez kdo ma pristup k samotnemu fyzickemu stroji). Kdy se mi to hodilo? Kdyz jsem opravdu potreboval ve vserveru namountovat stazene ISO na loopback pro precteni souboru z nej. Nemuzete delat "raw sockety", takze zapomente na traceroute, nmap, wireshark, atd. Opet vsechno, co bylo v zajmu bezpecnosti vserver kontextu odebrano mu zase muzete zpatky pridat, pokud to opravdu potrebujete. Samotny disk vidite ve vserveru obvykle jako /dev/hdv1, "v" nejspis jako virtualni. Pokud je root vserveru jenom adresar na systemu, velikosti disku vidite jako velikost systemu. Pokud pouzivate vserverove kvoty, vidite velikosti podle kvot. Pokud pouzivate pro root vsereveru LVM oddily, vidite pochopitelne velikosti tech oddilu ;) Moznosti jak uzivatele ve vserveru omezit co se tyce vyuziti disku je cela rada..