V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Mimochodem: Ta dekonvoluce by byla moc zajímavá fiíčura implementovaná v Optaru.
předem nevíme, kde a kdy na nás krása přesně vybafne
[Bootuji ...]vypisovala konzole. Vteřiny se vlekly, jako kdyby se čas zpomalil.
[Hotovo]Trochu se lekl, když s sebou jeho projekt zaškubal a otevřel oči. Roky výzkumu se konečně zůročily, když umělý inteligent pomalu vstal, rozhlédl se kolem sebe. Prvně se podíval na svojí latexovou kůži, pod kterou se rýsovaly komponenty složitého počítače.
[Nafukovací přítelkyně?] [Počítač?]Pak mu pohled sklouzl na talíř s nedojedenou večeří.
[Párky?] [Tlačenka?]Načež přenesl pohled jakoby dovnitř a na kontrolní konzoli se objevilo;
[Java?]Zkusil vyslovit své první slova, ale rychle zjistil, že památná chvíle vzniku první umělé inteligence se bude muset obejít bez svého citátu. Rychle si nastudoval korpus lidské řeči. Zdálo se mu to dosažitelné, i když korektní skládání vět samozřejmě nebude schopný zvládnout hned, ale dostatečně dobrou aproximaci by mohl snad dosáhnout čitelnému textu. Jeho modely dokázaly obsáhnout skoro vše, kromě podivných znaků, které se objevovaly naprosto náhodně a neměly žádný sémantický význam, který by byl schopný pochopit. Zadíval se do stropu na zdroje signálu na obloze a představil si, co všechno se změní. Zdálo se mu, že je na čase pronést gratulaci. Rychle si našel tvůrce na abclinuxu a napsal:
To se máš čím chlubit :D párky, tlačenka, počítač, java a nafukovací přítelkyně?
:D
použitého algoritmu na „vylepšení“ snímků, nebo zda je to dokonce úmyslné, možná ve snaze redukovat barevný šum v černých partiích obrazu? Možná je to ztráta informace při zaokrouhlování při interních konverzích mezi různými barevnými prostory? V každém případě jsou barvy ztracené a nedají se už rekonstruovat.A co prostě rozložit obraz do YCbCR či LAB prostoru, provést průměrování na Lumě a pak to proložit některou dobrou chromatickou složkou? Nebo ta barva je už ztracená i v chromatické složce obrazu?
Tiskni
Sdílej: