Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jsem autorem svobodného/open-source programu Twibright Registrator, který existuje od roku 2009 mezi ostatními zhruba jedenácti svobodnými/open-source softwarovými produkty Twibright Labs. Nejznámější z těchto produktů je grafický a textový prohlížeč Links.
Účelem Registratoru je vyrobit fotografii s nižším šumem, případně dokonce s vyšším rozlišením, z malého či velkého množství fotografií identické scény, které mohou být mezi sebou o něco posunuty nebo otočeny, jejich zoom změněn nebo mohou mít také odlišný jas.
Co registrace více obrazů neodstraní, je posuv jednotlivých částí obrazu vůči sobě navzájem vlivem posuvu (přemístění) fotografa mezi jednotlivými snímky. Tento problém nastává pouze při blízkém popředí. Nedá se vykompenzovat ani posuvem, ani rotací, ani přiblížením obrázku. Pokud nastane, některá část obrázku bude v detailu rozmazaná nebo rozdvojená, roztrojená atd. Ve velmi temných partiích obrazu také můj digitální fotoaparát Panasonic Lumix DMC-TZ1 ztrácí barvu a produkuje černobílý obraz. Není mi jasné, zda je to artefakt použitého algoritmu na „vylepšení“ snímků, nebo zda je to dokonce úmyslné, možná ve snaze redukovat barevný šum v černých partiích obrazu? Možná je to ztráta informace při zaokrouhlování při interních konverzích mezi různými barevnými prostory? V každém případě jsou barvy ztracené a nedají se už rekonstruovat.
V jakých situacích tedy potkáme podmínky sníženého světla, které bez stativu způsobuje šum?
Toto budou naše cíle:
Příště si řekneme, jaké prostředky můžeme k dosažení těchto cílů použít.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Mimochodem: Ta dekonvoluce by byla moc zajímavá fiíčura implementovaná v Optaru.
předem nevíme, kde a kdy na nás krása přesně vybafne
[Bootuji ...]vypisovala konzole. Vteřiny se vlekly, jako kdyby se čas zpomalil.
[Hotovo]Trochu se lekl, když s sebou jeho projekt zaškubal a otevřel oči. Roky výzkumu se konečně zůročily, když umělý inteligent pomalu vstal, rozhlédl se kolem sebe. Prvně se podíval na svojí latexovou kůži, pod kterou se rýsovaly komponenty složitého počítače.
[Nafukovací přítelkyně?] [Počítač?]Pak mu pohled sklouzl na talíř s nedojedenou večeří.
[Párky?] [Tlačenka?]Načež přenesl pohled jakoby dovnitř a na kontrolní konzoli se objevilo;
[Java?]Zkusil vyslovit své první slova, ale rychle zjistil, že památná chvíle vzniku první umělé inteligence se bude muset obejít bez svého citátu. Rychle si nastudoval korpus lidské řeči. Zdálo se mu to dosažitelné, i když korektní skládání vět samozřejmě nebude schopný zvládnout hned, ale dostatečně dobrou aproximaci by mohl snad dosáhnout čitelnému textu. Jeho modely dokázaly obsáhnout skoro vše, kromě podivných znaků, které se objevovaly naprosto náhodně a neměly žádný sémantický význam, který by byl schopný pochopit. Zadíval se do stropu na zdroje signálu na obloze a představil si, co všechno se změní. Zdálo se mu, že je na čase pronést gratulaci. Rychle si našel tvůrce na abclinuxu a napsal:
To se máš čím chlubit :D párky, tlačenka, počítač, java a nafukovací přítelkyně?
:D
použitého algoritmu na „vylepšení“ snímků, nebo zda je to dokonce úmyslné, možná ve snaze redukovat barevný šum v černých partiích obrazu? Možná je to ztráta informace při zaokrouhlování při interních konverzích mezi různými barevnými prostory? V každém případě jsou barvy ztracené a nedají se už rekonstruovat.A co prostě rozložit obraz do YCbCR či LAB prostoru, provést průměrování na Lumě a pak to proložit některou dobrou chromatickou složkou? Nebo ta barva je už ztracená i v chromatické složce obrazu?