abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 816 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Fermiho paradox

    3. 1. 2021 | Redakce | Různé | 1891×

    Vyspělé civilizace si prý vytvářejí vlastní vesmíry. Podivný signál od Proximy Centauri. Jak rozkrájet dort. Antiferomagnetické materiály ve spintronice. Leptokvarky. Hyperventilace a alkohol. Nejrychleji rostoucí černá díra.

    Kde tedy všichni jsou – na Fermiho paradox odpovídá i hypotéza transcendence

    Vyspělé civilizace si vytvářejí „vlastní vesmíry“, nikoliv však ve virtuální realitě, ale v souvislosti s extrémními fyzikálními objekty, jako jsou třeba černé díry. Poblíž horizontu může pak inteligentní systém zkoumat a pozorovat vývoj celého vesmíru, sám prakticky nezranitelný a věčný. Optimalizuje svůj čas i prostor do nějakého optima, které umožňují fyzikální zákony. V souvislosti s černými dírami si pak lze představit leccos, včetně populárních teorií, že by mohlo jít i způsob vytváření nových vesmírů. Příslušné civilizace jsou natolik vyspělé nebo alespoň od nás odlišné, že je prostě nedokážeme detekovat tak primitivními prostředky, jako je SETI.

    Jak rozkrájet dort

    U svátečního stolu se často porcuje. Přitom obvykle pro více než 2 lidi, takže nevystačíme s jednoduchým nápadem, kdy jeden člověk dělí a druhý si vybírá, jakou ze dvou částí bude chtít. Konzum u stolu snad v roli potravy pro duši vhodně doplní následující úloha, ve skutečnosti docela obtížná…

    Ukládání informace v antiferomagnetických materiálech

    Ovládání spinů elektrickým proudem je mnohem účinnější než při použití vnějšího magnetického pole. Antiferomagnetické látky mají mít oproti feromagnetickým ve spintronice řadu výhod, zápis i čtení informace může být rychlejší.

    Nejčtenější na Sciencemagu: Kvantová fyzika, astrofyzika, astronomie…

    Již tradičně jsou na čele žebříčku články z fyziky, astforyziky, kvantové fyziky, astronomie. Je třeba dodat, že stejně jako jindy, i letos je čtenost výsledkem nejen zájmu samotných čtenářů, ale i preferencí algoritmů Googlu, především při výběru do Google News/Google API.

    Krátce

    Neviditelné elektrické sítě z bakterií. Bakterie Geobacter se dokáže zbavovat elektronů, které jsou produktem rozkladu organický látek, a to tak, že je pumpuje až na stonásobek svých vlastních rozměrů. Zkoumané struktury proto znamenají inspiraci i pro technologické aplikace.

    Ebersův papyrus. Ebersův papyrus patří mezi vzácně dochované lékařské texty z faraonského Egypta. (úryvek z knihy Břetislav Vachala: Ebersův staroegyptský lékařský papyrus)

    Leptokvarky opět nenalezeny. Leptokvarky jsou hypotetické částice, které by měly propojovat kvarky a leptony.

    Izomery vodíku za vysokého tlaku zanikají. Molekula vodíku H2 může existovat v podobě ortho (jádra atomu v molekule mají stejný spin) nebo para (opačný spin).

    Hliníkové nanočástice podobné chobotnici rozkládají vodík nejúčinněji. Tvar nanočástic ovlivňuje jejich schopnost katalyzovat chemické reakce, a to dokonce i když jde o fotokatalýzu, kdy hlavní roli hraje světlo.

    Speciální přístroj pro hyperventilaci má chránit při otravě alkoholem. Co dělat, když se člověk předávkuje alkoholem, eventuálně potřebuje rychle vystřízlivět? Až dosud se zde dalo těžko radit…

    Lovci mimozemských signálů zachytili velmi podivný signál od Proximy Centauri. Letošní rok byl z hlediska hledání mimozemských signálů trochu emotivní.

    Lama vytvořila proti koronaviru účinnou nanoprotilátku. Velbloudovití vytvářejí zvláštní verzi protilátek, které jsou mnohem menší než ty lidské. Označujeme je jako mini nebo nanoprotilátky.

    Při vzniku života sehrál významnou roli cystein. Dosud se soudilo, že cystein, jedna z 20 aminokyselin tvořících proteiny, může abiotickými cestami vznikat jen dost obtížně.

    Ultračistá pouzdra na vzorky z Marsu. Pod pojmem technický zázrak si můžeme představit každý něco jiného…

    Nejrychleji rostoucí černá díra jí Slunce denně. K astronomickým úlovkům letošního roku patří i dosud nejžravější černá díra J2157.

    Výtahy Eryxu. Silvestrovská povídka. (úryvek z knihy Pavel Houser: Sběratel měst)

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.