abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 788 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Magnony a skyrmiony

    3. 1. 2020 | Redakce | Různé | 3877×

    Rok 2019 v technologiích a astronomii. Jak vylepšit elektrolyty baterií. Bubliny ve zkumavce, ťukání na pivní lahve, přepočet psího a lidského věku, co se děje s Betelgeuze…

    Rok 2019 v technologiích: magnony, skyrmiony, dvouvrstvy, supravodivost, kvantová nadvláda

    Co bylo hlavními událostmi ve vědeckých oborech souvisejících s IT? Umělá inteligence, grafen, kvantové počítače nebo něco jiného? Twistronika, magnonika, skyrmiony… Sotva jsme si nějak zvykli na spintroniku, budeme zřejmě muset pochopit i tyto termíny. Všechno jsou to způsoby, jak kódovat, eventuálně přenášet data, v podstatě na principu exotických magnetických jevů.

    Rok 2019 v astronomii: Nejenergetičtější foton

    Obrázky černých děr, led na Enceladu, chybějící temná hmota, nejobyvatelnější exoplaneta a mise New Horizons. Jak se dnes jmenuje planetka Thule?

    Elektrolyty z iontových kapalin slibují zvýšení výkonu baterií

    Oproti vodným i organickým elektrolytům by iontové kapaliny měly dokázat zajistit rychlejší výměnu nábojů, tj. dát elektrochemickému článku vyšší výkon. Nově navržená třída iontových kapalin je chemicky příbuzná detergentům, kolem povrchu elektrod vytváří speciální dvojvrstvé struktury…

    Krátce

    Vědci z FZÚ přispěli k vývoji nového materiálu pro mobilní sítě 5. generace. V materiálu se střídají atomové vrstvy SrTiO3, BaTiO3 a SrO.

    Fosfan by mohl být markerem mimozemského života. Na Zemi fosforovodík produkují prakticky výhradně anaerobní organismy typu metanogenů.

    Rondely – vcelku nejasná záležitost. Mezi první archeologicky zkoumané rondely v Čechách patří Lochenice u Hradce Králové. (úryvek z knihy Pavel Burgert: Neolit ve východních Čechách)

    Bubliny plynu v tenkém svislém sloupci kapaliny nestojí. I v úzké zkumavce prý bublina ve skutečnosti vzhůru stoupá, i když jen velmi pomalu,

    Kolik lidských let má váš pes? Jde to i s logaritmy. Vědci se soustředili na různě staré psy a zkoumali postup methylace jejich DNA.

    Co se děje s Betelgeuze? Jednou vybuchne jako supernova. Byla by to astronomická událost století.

    ČEZ zahájil provoz 4MW baterie. Automatická regulace frekvence je jednou z klíčových podpůrných služeb řízení stability přenosové soustavy.

    Ťukat na víčko lahve není k ničemu. Šumivé nápoje v lahvi či plechovce mohou po otevření snadno vypěnit na konzumenta. Lze tomu předejít?

    Burzy Denebu Příznivý vliv upírů na stabilitu ekonomického prostředí. Silvestrovská povídka.

    Perlička: Retrográdní šachová analýza. Úloha (nejen) na překonání případné novoroční kocoviny.

    Čeká nás maximum meteorického roje Kvadrantidy a polostínové zatmění Měsíce. V noci na sobotu 4. ledna vyvrcholí každoročně aktivní meteorický roj Kvadrantidy, při jehož pozorování nebude rušit Měsíc. Ten se pak o necelý týden později, v pátek 10. ledna večer, naopak stane centrem pozornosti v době polostínového zatmění.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.