abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 817 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Proč měříme různé rychlosti rozpínání vesmíru

    22. 3. 2020 | Redakce | Různé | 1104×

    Uspořádaná voda na grafenu. Chytrý asfalt pro komunikaci s vozidly. Tisk podchlazených kovů i na živou hmotu. Magnetické pole Země bylo dřív silnější. Věda a koronavirus. Led na Merkuru vs. led na Měsíci. Železný déšť. Fúze neutronových hvězd vs. černých děr.

    Bublina kolem Mléčné dráhy má vysvětlit různé rychlosti rozpínání vesmíru

    Nacházíme ve speciální oblasti vesmíru? Mléčná dráha a několik tisíc sousedních galaxií podle nové hypotézy totiž existuje v jakési bublině, „kosmické prázdnotě“, která má průměr asi 250 milionů světelných let a hustotu v porovnání se zbytkem vesmíru asi poloviční. Proto pak při měření Hubbleovy konstanty (rychlosti rozpínání vesmíru) nemusí výsledky získané různými metodami sedět.

    Tajemství vody – na povrchu grafenu může být i kapalina uspořádaná

    Monokolekulární vrstva vody na grafenu se uspořádá do mnohoúhelníků o různém počtu stran, přičemž molekuly vody (vrcholy) budou propojovat vodíkové vazby. Přidáme-li druhou vrstvu, obě vrstvy se přeuspořádají na pravidelné čtyřstěny. Tyto pyramidy s podstavou o tvaru trojúhelníku budou ale seskládány téměř všechny špičkou dolů…

    Chytrý asfalt má řešit problémy nejen s koloběžkami

    Různé elektrické koloběžky, skútry, segwaye a jak se všem těmto zařízením říká, se stále stávají bezpečnostním problémem. Výzkumníci University of Granada v reakci na postupující trend navrhují chytrý asfalt z magnetických materiálů; taková věc by mohla mít i celou řadu dalších aplikací, nejen co se týče bezpečnosti, ale obecně v rámci infrastruktury chytrých měst.

    Tisk podchlazených kovů i na živou hmotu

    Tisk z kapalných kovů obvykle vyžaduje překročit teplotu jejich tání, což zase omezuje paletu materiálů, na které lze kovy nanášet. Nyní se ale podařilo jednoduše nanášet součástky z kapalných kovů (například elektroniku, ale zdaleka nejen ji) i na takové materiály, jako je želatina, stavební hmoty, papír nebo dokonce květiny či jiná živá hmota.

    Magnetické pole Země bylo dřív silnější

    V australských zirkonech starých až 4,2 miliardy let nacházíme malé magnetické částice, které svědčí o tom, že magnetické pole Země existovalo už tehdy. Muselo ale fungovat na jiném principu, protože zemské jádro v současné podobě existuje jen nějakých 565 milionů let. Jako možný mechanismus vzniku dřívějšího magnetického pole se uvádějí procesy spojené se srážením oxidu hořečnatého v nitru dávné Země.

    Krátce

    Vícepatogenové epidemie – modely naznačují, že na pořadí záleží. Důležitost pořadí se týká jak osudu jedince, tak i šíření patogenů v populaci jako celku.

    Jediná pilulka proti HIV: zrození cidofoviru, tenofoviru a adefoviru. Příčinou úspěchu HAART byl objev, jak zablokovat dva z klíčových enzymů viru, reverzní transkriptázu a proteázu (úryvek z knihy Loeckxová, Renilde: Trojúhelník studené války).

    Je glukosa odpovědná za šíření kvasinkové infekce v organismu? Fungální infekce představují vzrůstající problém v medicíně zejména u pacientů léčených imunosupresivní terapií.

    Sibiř se v době ledové ode dneška tolik nelišila, rostl tam i les. Podoba krajiny v době ledové zrekonstruována z mamutích žaludků.

    Po stopách komety staré 12 800 let. Prudké ochlazení klimatu na samotném konci poslední doby ledové známé jako mladší dryas mohlo mít podle jedné z významných hypotéz původ v impaktu mimozemského tělesa.

    Další velkomoravské hroby objeveny ve Starém Městě. Záchranný archeologický výzkum ve Starém Městě (okr. Uherské Hradiště) v lokalitě „Na Valách“ jihovýchodně od památníku Velké Moravy.

    Podivnou prehistorickou rytinu z Íránu identifikovali jako kudlančího muže. Hmyz se v prehistorickém umění objevuje výjimečně, ovšem kudlanka se spojovala s nadpřirozenými schopnostmi prokazatelně už od starověku.

    Na exoplanetě prší železný déšť. Pomocí dalekohledu ESO/VLT vědci pozorovali extrémní extrasolární planetu.

    Mise ExoMars se odkládá o dva roky. Vozítko pojmenované Rosalind Franklin bude pátrat po stopách dávného života…

    Paradox: Pekelné vedro na Merkuru přispívá k tvorbě ledu. Aneb proč je (asi) na Merkuru více vody než na Měsíci.

    Dosud nejpřesnější měření neutronových hvězd: mají poloměr asi 11 km. Jak se liší fúze neutronových hvězd a černých děr?

    Astrofoto: Hvězdokupa Vánoční stromeček. Souhvězdí Jednorožce je poměrně novodobým označením části oblohy jižně od nebeského rovníku…

    Velké úhyny včelstev jsou v Česku stále častější. Příčinou mohou být nejen nemoci včel, ale také změny klimatu či charakter krajiny v okolí včelích úlů.

    Zjednodušená simulace Ramanových spekter umožní lépe porozumět sacharidům. Analytické techniky, které se hodí pro většinu biomolekul (jako např. nukleární magnetická rezonance, spektroskopie v UV a viditelné oblasti nebo rentgenová difrakce), v případě sacharidů často selhávají.

    Věda a koronavirus

    Teplo koronavirus zastavit nemusí. Chřipkové epidemie řádí hlavně v zimě a protože koronavirus je „něco jako chřipka“, mnozí spoléhají na to, že koronaviru nás zbaví jaro nebo v nejhorším léto.

    Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT vyvíjí prototyp respirátoru pro distribuovanou výrobu. CIIRC ČVUT zvolil zcela novou technologii 3D tisku MJF.

    AV poskytne laboratoře a vyškolený personál pro testování koronaviru. Zázemí dobře vybavených biologických laboratoří i kapacity vědeckých pracovníků a jejich znalosti nabízejí společně vládě výzkumné instituce Akademie věd, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.