Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Další kouzla s grafenem, může být supravodič i izolant hned vedle sebeStřídavý Josephsonův jev a kvantové tečky. Strojové učení mělo podpořit hypotézu o vesmíru jako simulaci. Drony by mohly hasit požáry v mrakodrapech. V Bulharsku se spouští nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě. Historie čísla Pí.
Týden na ITBiz: Centra služeb míří do ČR kvůli lidem a polozeDell má nízkonákladové úložiště PowerStore 500. Sophos představil XDR řešení pro synchronizované zabezpečení. Hackerské gangy jsou efektivnější. Pračka síťového provozu Cloudflare. Centra služeb míří do ČR kvůli lidem a poloze.
Týden na ScienceMag.cz: Potvrdili spinon, elektron se má skládat ze 2 částicA další fyzikální podivnosti, třeba WARPový pohon. Inovace baterií. Vzdálené zaplétání qubitů. Jak naučit umělou inteligenci poznat mimozemský život. Elektromagnetická levitace. Mandelbrotova mapa. Měli bychom kvůli oteplování sypat do oceánů hliník?
Byla vydána nová verze 12.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
V prosinci loňského roku byl představen Rizin, fork frameworku pro reverzní inženýrství a analýzu binárních souborů radare2 (r2). Vývojáři Rizinu si vzali s sebou Cutter, do té doby grafickou nadstavbu nad radare2 (r2). Vývojáři radare2 (r2) tedy přejmenovali svou nadstavbu na r2cutter. Dnes je to už ale iaito. Vývojáři se vrátili ke jménu projektu (iaito), ze kterého vznikl Cutter.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu květnový souhrn novinek (YouTube). Zmínit lze například prototyp klávesnice k PinePhonu, vybraný název PineDio pro PINE64 LoRA ekosystém nebo Fedora Linux na Pinebooku Pro.
Byl představen projekt Lima aneb Linux-on-Mac ("macOS subsystem for Linux", "containerd for Mac"). Cílem projektu je přinést možnosti WSL (Windows Subsystem for Linux) na macOS [Hacker News].
V dubnu loňského roku přešla společnost Cloudflare z reCAPTCHA na hCAPTCHA. Dalším krokem by mělo být úplné zrušení CAPTCHA. Dle aktuálního příspěvku Lidstvo promrhá na CAPTCHA zhruba 500 let denně. Je čas toto šílenství ukončit na blogu Cloudflare by řešením mělo být použití kryptografických tokenů (YubiKey) nebo například rozšíření webových prohlížečů Privacy Pass a systému "Cryptographic Attestation of Personhood" vycházejícího z Web Authentication (WebAuthn) Attestation. Vyzkoušet lze na stránce Cloudflare Challenge.
Byla vydána verze 9.2 open source unixového operačního systému NetBSD (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Humble Bundle nabízí balík knih o programování v Pythonu od vydavatelství No Starch Press v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Akce Humble Book Bundle: Learn You More Python by No Starch Press trvá do 7. června. Znovu je možné rozdělit cenu mezi vydavatele, provozovatele a charitu dle vlastního výběru poté, co se zvedla vlna nevole, když provozovatel tuto možnost omezil. Podobná nabídka proběhla v letech 2020 (Learn You Some Python by No Starch Press), 2019 (Python Programming by No Starch Press) a 2017 (Python presented by No Starch Press).
Na Startovači běží kampaň Bulánci se vrací aneb kampaň na podporu vývoje nové verze 2.0 dnes již dvacetileté počítačové hry Bulánci (Wikipedie, YouTube). Požadováno je 500 000 Kč. Aktuálně je vybráno 1 205 835 Kč.
Byl spuštěn prodej vývojové desky Arduino Nano RP2040 Connect. Jedná se o Arduino Nano s mikrokontrolérem RP2040 z Raspberry Pi Pico, Wi-Fi, Bluetooth, IMU (Inertial Measurement Unit) a zabudovaným mikrofonem. Cena je 21 nebo 22 eur.
Google zveřejnil seznam 1 292 studentů přijatých do letošního, již sedmnáctého, Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 199 organizací (Debian, openSUSE Project, Gentoo Foundation, Linux Foundation, GNOME Foundation, KDE Community, …) a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Dnes v 19:00 začíná třídenní vývojářská konference Google I/O 2021. Na programu je řada zajímavých přednášek a workshopů. Sledovat je lze online. Záznamy budou k dispozici na YouTube na kanálu Google Developers. Dění na konferenci lze sledovat také na Twitteru.
Mozilla na svém blogu věnovaném bezpečnosti informuje o lepší izolaci webů ve Firefoxu. Více na Mozilla Hacks a Project Fission. Různé weby budou na úrovni operačního systému zpracovávány různými procesy. Vyzkoušet lze již i ve stabilním Firefoxu nastavením fission.autostart na true v about:config a sledovat v about:processes.
Proprietární správce hesel 1Password (Wikipedie) byl oficiálně vydán také pro Linux. Představení 1Password a ukázka možností v příspěvku na blogu a na stránce podpory.
Pracovní skupina GPU for the Web mezinárodního konsorcia W3C zveřejnila první veřejné pracovní verze standardů WebGPU a WebGPU Shading Language (WGSL) aneb API pro přístup z webu na GPU.
Navzdory přicházejícímu rozvolnění jsme se s MacGyver SiliconHill rozhodli uspořádat další Virtuální Bastlírnu! Opět se sejdeme v prostředí videokonference Zoom, abychom se navzájem pochlubili svými výtvory, podělili se o novinky z elektrotechnického světa a postěžovali si na nedostatek součástek a integrovaných obvodů. Virtuální Bastlírna se bude konat v pondělí 24. 5. od 20:00 minimálně do 22:00. Ať už nám něco chcete ukázat nebo máte jenom téma k diskuzi, vyplňte nám prosím náš dotazník. Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Z důvodu změn na freenode byla spuštěna nová nezávislá IRC síť Libera.Chat.
Jakub Vrána vydal Adminer ve verzi 4.8.1. Z novinek je nutno zdůraznit opravu XSS, které je ale naštěstí ve většině případů zastaveno díky Strict CSP ve všech moderních prohlížečích.
NoiseTorch byl vydán ve verzi 0.11.0 a krátce na to 0.11.1. Jedná se o aplikaci, která vytváří virtuální mikrofon pro potlačení šumu nejenom při hlasové komunikaci. Nejnovější verze přináší podporu PipeWire.
Společnost TUXEDO Computers prodávající počítače s Linuxem představila nový TUXEDO InfinityBook Pro 14 s displejem 16:10 a grafikou Intel Iris Xe.
Byla vydána verze 2.0.0 webového prohlížeče Nyxt (GitHub). Dle vývojářů se jedná o prohlížeč pro pokročilé uživatele požadující ovladatelnost pomocí klávesnice.
Po téměř 11 měsících vývoje od vydání verze 5.32 byla vydána nová stabilní verze 5.34 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 78 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 2 100 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
K dispozici je nová verze českého slovníku pro Hunspell, sloužícího pro kontrolu pravopisu. Jde o největší aktualizaci za posledních deset let, přibyly tisíce nových slov, u mnoha byly doplněny či opraveny tvary a jiná, řídce používaná, byla odstraněna, aby kontrola odhalila s nimi totožné překlepy. Nová verze je ke stažení na blogu autora, překladatele Miroslava Pošty. V přiloženém README najdete podrobný popis změn. Chystá se začlenění této verze do LibreOffice 7.2.
Mobilní Datovka, tj. svobodná mobilní aplikace pro přístup k datovým schránkám, byla vydána ve verzi 1.12.0. Přidána byla podpora pro typy datových schránek soudních znalců, tlumočníků a překladatelů. V seznamu zpráv se nově zobrazují barevné piktogramy u zpráv, které byly smazány na serveru ISDS, nebo které budou v dohledné době na serveru smazány.
Byla vydána nová velká verze textového editoru Sublime Text 4. Mezi novinkami figuruje např. vylepšené uživatelské rozhraní, doplňování kódu podle kontextu, vykreslování na GPU aj.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 8.4. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Raspberry - SSH | 9 | 18.5. 09:58 |
MINT 20.1 xfce a zrcadlení touchscreenu | 15 | včera 11:49 |
Dostupnost služby www za modemem LTE | 9 | 19.5. 11:21 |
SaMBA 4 FileServer (ActiveDirectory) | 6 | 20.5. 12:18 |
Streaming z OBS studia na více platforem současně (2x Facebook, 3x YouTube) | 0 | 19.5. 10:47 |
WireGuard do bridge | 25 | včera 21:14 |
Jak na AS2 | 6 | včera 13:16 |
Čo so starým archívom? | 2 | včera 22:17 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
C++ Clang-formatter konfigurácia | 0 | 16.5. 13:40 |
LibraOffice writer nečte RTF dokumenty vytvořené Gnostice eDocEngine V5.0.0.548 | 10 | 17.5. 21:31 |
libc.so a stat() | 10 | 19.5. 21:39 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Dotaz UPS cyberpower a nulový load | 3 | včera 20:16 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: