Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky 28-30/2019V průběhu července byla aktualizována řada linuxových a BSD distribucí: FreeBSD, na Debianu založené Tails, Sparky, Clonezilla Live, Q4OS, Proxmox Virtual Environment a deepin, gNewSense naopak hledá nového správce, Mageia, Network Security Toolkit, OPNsense, alternativní sestavení RHEL Oracle Linux, PCLinuxOS, Slackel, alternativní sestavení Citrix Hypervisor XCP-ng a Project Trident.
Byla vydána verze 1.0 grafického nástroje KernelShark. Nově se místo GTK používá Qt. KernelShark pracuje s výstupem příkazu trace-cmd, který zase pracuje s frameworkem pro trasování a ladění linuxového jádra ftrace (Function Tracer). Screenshoty a popis práce s nástrojem KernelShark v dokumentaci.
Craig Loewen se v příspěvku na blogu Microsoftu věnuje novinkách ve WSL (Windows Subsystem pro Linux) ve verzi 2 ve Windows 10 Insider Preview Build 18945. Linuxové síťové aplikace běžící ve WSL 2 lze nově z Windows adresovat pomocí localhostu, tj. není nutné používat IP adresy. Rozšířeny byly možnosti konfigurace WSL. Používat lze vlastní linuxové jádro.
USA dlouhodobě udržují nepřátelské vztahy s Íránem, a to mj. v podobě sankcí. Trumpova administrativa před rokem jednostranně odstoupila od dohody o íránském jaderném programu a snaží se napětí eskalovat. Sankce nyní výrazně dopadly na uživatele GitHubu (vlastněného Microsoftem), kterým jsou na základě íránské národnosti blokovány účty, jak upozorňují ve svém vzkazu provozovateli. V médiích to zmiňuje např. ZDNet, zároveň s kauzou blokace vývojáře spouštěče her GameHub, Anatolije Kaškina, který žije na Krymu anektovaném Ruskem.
Po bezmála čtyřech letech vyšla verze 2.3.0 a vzápětí 2.3.1 projektu GNU Stow, správce odkazů (symlink) v systému, což se hodí ke správě konfiguračních souborů nebo softwaru nainstalovaného mimo správce balíčků. Jedná se o udržovací vydání s převážně interními technickými změnami, ale také se změnila licence z GNU GPLv2 na GPLv3.
V Los Angeles probíhá SIGGRAPH 2019, tj. konference věnována počítačové grafice. Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group na ní oficiálně představilo verzi 1.0 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu).
Na Humble Bundle byla spuštěna akce Humble Book Bundle: Data Analysis & Machine Learning by O'Reilly. Za 1 dolar a více lze koupit 5 elektronických knih, za 8 dolarů a více lze koupit 10 elektronických knih a za 15 dolarů a více lze koupit 15 elektronických knih věnovaných datové analýze a strojovému učení od nakladatelství O'Reilly Media. Peníze lze libovolně rozdělit mezi nakladatelství O'Reilly, neziskovou organizaci Code for America a Humble Bundle.
Vyšla nová verze (1.5) prohlížeče obrázků Geeqie, založeného na GTK. Zlepšuje např. podporu zobrazení přes více obrazovek, obrazovek s vysokým rozlišením, možnosti rozšíření (skripty, zásuvné moduly) nebo regulární výrazy při vyhledávání.
Společnost Purism zveřejnila finální parametry chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů. Ještě dnes a zítra jej lze předobjednat za 649 dolarů. Od srpna by měl být telefon o 50 dolarů dražší.
Byla vydána (YouTube) verze 2019.2 multiplatformního herního enginu Unity (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.
Vyšel finální XCP-ng 8.0 – alternativní sestavení distribuce Citrix Hypervisor (dříve XenServer) obsahující hypervizor Xen, CentOS v privilegované doméně a administrační toolstack XAPI. Projekt XCP-ng založil vývojář administračního prostředí Xen Orchestra v reakci na omezení bezplatných vydání XenServeru Citrixem.
Po čtyřech letech byla vydána (YouTube) nová major verze 2.80 svobodného 3D softwaru Blender. Podrobný přehled novinek v oznámení o vydání. Zcela přepracováno bylo uživatelské rozhraní.
Společnost Collabora v článku Přesun linuxového desktopu do jiné reality představuje nový projekt s názvem xrdesktop. Jedná se o knihovnu umožňující pracovat s klasickým linuxovým desktopem ve virtuální realitě. Aktuálně je podporováno GNOME a KDE. Projekt xrdesktop je sponzorován společností Valve a zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí MIT.
Google Chrome 76 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 76.0.3809.87 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 43 bezpečnostních chyb.
Byla vydána nová vývojová verze datového formátu a souvisejících nástrojů Relational pipes. Novinkou verze v0.13 je vstupní filtr XMLTable, který umožňuje (podobně jako stejnojmenná funkce v SQL) načíst libovolné XML a pomocí XPath dotazů ho převést na jednu nebo více relací. Dále přibyla SQL transformace, která umožňuje filtrovat, spojovat (JOIN) a agregovat relační data nebo nad nimi provádět výpočty – a to v rámci shellové roury bez potřeby databázového serveru. Drobnou změnu zaznamenal i vstupní filtr pro souborový systém, který nyní kromě metadat umožňuje načítat i textový obsah souboru. Na stránce s příklady nově nalezneme ukázky zpracování Atom formátu nebo konfigurace Libvirt pomocí XMLTable a ukázku SQL rozhraní pro verzovací systém Mercurial (hg).
Byla vydána verze 6.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 84 (pdf), HackSpace 21 (pdf) a Wireframe 17 (pdf) a 18 (pdf).
Společnost Valve oznámila vydání Protonu 4.11 a publikování patchů do linuxového jádra pro zvýšení výkonu Linuxu při hraní počítačových her. Proton je fork Wine integrován v Steam Play umožňujícím v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry dosud běžící pouze ve Windows. Patche do Linuxu přinášející FUTEX_WAIT_MULTIPLE byly předloženy vývojářům Linuxu. Valve informuje, jak nové, pro hraní počítačových her optimalizované, jádro otestovat v Arch Linuxu a Ubuntu.
Na trhu se pohybuje desítek poskytovatelů VPS s mnoha různými parametry, odlišnou kvalitou i odlišnými typy služeb. Co je při výběru virtuálních serverů důležité právě pro Vás? Odpovězte na 10 otázek, které Vám zaberou maximálně 2 minuty a my Vás oceníme dárkem, který si na konci dotazníku sami vyberete!
Po půl roce od vydání verze 2.29 byla vydána verze 2.30 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešeny jsou také dvě bezpečnostní chyby: CVE-2019-7309 a CVE-2019-9169.
Byl vydán Linux Mint 19.2 s kódovým jménem Tina. Na blogu Linux Mintu jsou hned tři oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon, druhé o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a třetí o vydání Linux Mintu s prostředím Xfce. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (Cinnamon, MATE, Xfce) a přehled novinek s náhledy (Cinnamon, MATE, Xfce). Linux Mint 19.2 bude podporován až do roku 2023.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy přednášek z konference příznivců programovacího jazyka Julia JuliaCon 2019 konané minulý týden v Baltimoru.
GNOME oficiálně představilo svůj tým pro inkluzi a diverzitu. Dle cílů týmu by letošní konference Guadec měla být inkluzivnější než konference v minulých letech.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
AHCI kontrolér (ASM1062) přestal fungovat | 15 | 1.8. 22:31 |
Open WRT 18.06 - DVB-T - Pinnacle PCTV Hybrid Pro Stick 340e | 9 | 30.7. 08:21 |
LaCie Mobile Drive | 19 | včera 23:09 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Mysql dotaz vezme 100% vykonu SQL serveru | 11 | 31.7. 22:38 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Objektové jazyky podporujúce posielanie správ | 9 | včera 17:41 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
nvidia zvukova karta | 4 | 27.7. 19:16 |
Raspberry Pi 3B - raspbian stretch | 6 | 27.7. 19:16 |
Devuan Beowulf | 2 | 28.7. 17:00 |
BIOS disk vidi ale system o nem nevi | 6 | 30.7. 10:42 |
Linux Mint - power on notebook pomocou externej klavesnice | 5 | včera 17:02 |
Guide pre začiatočníka. | 23 | 30.7. 10:13 |
Linux Terminal server | 11 | 31.7. 22:07 |
wayland a screen sharing (to windows user) | 4 | včera 15:34 |
OpenVPN nebo jiné řešení | 7 | včera 17:03 |
HA cluster 2 serverov | 5 | 1.8. 11:00 |
Maily doručované na servery outlook.com | 11 | včera 09:34 |
Planovani servisnich oken | 0 | 1.8. 15:39 |
Ubuntu - nefunkční wifi | 12 | včera 19:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: