Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Jak snadné je identifikovat autora textuÚlohy na obřích šachovnicích ukazují sílu kvantových počítačů. Feroelektrické materiály pod lupou. Syntestézie, barvy samohlásek a falešné vzpomínky. Smartphony vs. chytré brýle pro rozšířenou realitu. Budoucnost sond Voyager.
Klíče pro Windows, Office a antivirus s až 30% slevou. Užijte si prázdninovou nabídku.Kdo by nechtěl koupit víc produktů a platit za ně podstatně méně? Teď je velká příležitost. Máte 25% slevu na software za licence Windows a Office. Kromě toho ještě na antivirus a bezpečnostní programy pro Windows, Mac a další zařízení, které mají také zvláštní bonus 30 %.
Týden na ScienceMag.cz: Molekulární elektronické obvodyMohou být feromagnetické materiály kapalné? Nejnovější trendy v bezdrátových technologiích. Co to jsou temné hvězdy? Co se stane ve světě tvořeném pouze fotony? Kompresní algoritmy, terraformace Marsu, vznik exoměsíců, kanibalismus a archeologie THC.
Byla vydána verze 0.72 populárního telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu změn. Řešeno je také několik bezpečnostních chyb. Jejich nalezení bylo sponzorováno Evropskou komisí.
Byla vydána verze 1.5.0 emulátoru terminálu Terminology (GitHub) postaveného nad EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Článek Cheat: když je manpage příliš dlouhá na MojeFedora.cz představuje v Pythonu napsaný nástroj cheat pracující s cheatsheety aneb tím nejdůležitějším z manuálových stránek. Příkaz cheat místo dlouhé manuálové stránky zobrazí krátký seznam příkladů použití daného příkazu.
Byla vydána nová verze 12.1 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu.
Po sedmi měsících vývoje od vydání verze 4.9 byla vydána nová verze 4.10 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na vývoji se podílelo 198 vývojářů. Provedli 2538 změn. Přidána byla podpora pro 28 mainboardů. Podpora pro 7 mainboardů byla odstraněna. Aktualizována byla také dokumentace.
V Brazílii ve městě Curitiba probíhá DebConf19, tj. konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian. Na programu je celá řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze také online. Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Na blogu Darlingu byla publikována čtvrtletní zpráva o jeho vývoji. Podobně jako Wine umožňuje na Linuxu spouštět aplikace pro Windows, tak Darling umožňuje na Linuxu spouštět aplikace pro macOS.
CTO Red Hatu Chris Wright (u/kernelcdub) odpovídal na dotazy v reddit AMA (Ask Me Anything).
Na stránkách Fedora Magazinu byla představena první preview verze Fedory CoreOS. Stalo se tak rok a půl poté, co Red Hat koupil CoreOS, a rok poté, co byl tento podprojekt Fedory představen.
V posledních dnech byla na internetu publikována celá řada článků informujících o vážné bezpečnostní chybě CVE-2019-13615 ve svobodném multiplatformním multimediálním přehrávači VLC. Často byl zmíněn také konkrétní tiket #22474 s tím, že chyba je již na 60 % opravena. Všechno je ale jinak. Bezpečnostní chyba ve VLC je ve skutečnosti chybou ve staré verzi knihovny libebml. Viz vlákno na Twitteru.
Společnost Jolla vydala Sailfish OS Seitseminen aneb verzi 3.1 operačního systému Sailfish OS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Sailfish OS je portován například také na PinePhone. Dle nejnovějších informací by měl být PinePhone v prodeji od březnu 2020 za 149 dolarů.
Mozilla v rámci svého projektu WebThings, tj. platformy pro monitorování a řízení webu věcí (WoT), vydala novou verzi 0.9 distribuce WebThings Gateway (GitHub). Z novinek lze zdůraznit podporu open source routeru od CZ.NIC Turris Omnia.
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| Jaky tablet zvolit? | 12 | včera 21:25 |
| Nevidím externí USB disk v Ubuntu | 4 | 23.7. 23:39 |
| Probuzení spícího počítače | 9 | 24.7. 07:43 |
| Proč jsou přídavné karty vzhůru nohama? | 4 | včera 18:02 |
| Grafický tablet | 4 | včera 16:17 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| Jak ziskat OSM date pre leaflet max do zoomu 6 | 3 | 22.7. 10:09 |
| Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
| Ansible - aktualizace Debian serverů | 12 | včera 14:36 |
| Výběr Linuxové verze | 29 | včera 07:32 |
| Hľadá sa Pi-Hole QEMU image - jednoduchý deployment | 1 | 24.7. 12:27 |
| Icinga - kontrola NPT servera | 3 | včera 07:27 |
| Red hat 7.6 nefunguje odchozi SSH spojeni v Perlovem scriptu cronovano pod apache userem s nologin shellem | 14 | 25.7. 22:46 |
| UDP redirect? Jak to udělat zdarma | 5 | 25.7. 21:48 |
| Připojení samba adresáře | 1 | 25.7. 11:41 |
| Cloud disk s FTP? | 8 | včera 23:40 |
| strih videa | 1 | včera 15:27 |
| .profile a .bash_profile enviroment variables | 1 | včera 21:07 |
| Debian 10 a VirtualBox 6.0 | 3 | včera 22:45 |
| Spustit grafickou aplikaci z terminálu tak, aby pokračovala i po jeho uzavření | 0 | včera 23:44 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: