Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Skyrmiony lze vytvořit i elektrickým proudemModifikovaná gravitace a česká kosmologie. Webbův dalekohled našel méně aktivních galaktických jader, než se čekalo. Tajemná temná skvrna na Neptunu. Uhlíkové tečky. Daly by se geny pro dlouhověkost rypošů přenášet? Další podivnosti kolem grafenu.
Týden na ITBiz: Část médií odmítá dát umělé inteligenci přístup ke svým textům jako zdroji datČást médií odmítá dát umělé inteligenci přístup ke svým textům jako zdroji dat. Web v éře, kdy obsah vytváří umělá inteligence. Dell NativeEdge zjednoduší implementaci a správu edge prostředí. Získat přístup k Active Directory trvá útočníkům v průměru den. Salesforce: Každý šestý nakupující využil generativní umělou inteligenci. Kvantové tečky v mřížce dobře vedou elektrický proud.
Distribuční novinky 31-33/2023Přes léto pokračoval přechod četných distribucí založených na Debianu na vydání „Bookworm“. Týkalo se to mj. MX Linuxu, Devuanu nebo Window Maker Live, zatímco Maemo Leste je nově teprve u Debianu „Bullseye“ a Tails či siduction dostaly jen průběžné aktualizace. Nové obrazy dostalo Ubuntu 22.04 LTS a první vydání na Ubuntu založený, průběžně aktualizovaný Rhino Linux. Vyšly také nové specializované FreeBSD distribuce OPNsense a XigmaNAS.
Týden na ScienceMag.cz: Spinové vlny a skyrmiony mohou vytvářet fraktální sítěDokázali existenci supermasivních černých dvojděr. Po temné hmotě mohou pátrat i detektory gravitačních vln. Prozkoumali kvantovou podobu Mpembova jevu, u kvantových teček funguje.
Článek na Pulse Security informuje, že do Ubuntu 20.04 ze zašifrovaným diskem (TPM v kombinaci s Clevis, dracut a systemd) se lze dostat rychlým mačkáním klávesy Enter. Velmi rychlým. V článku je to 50x za sekundu. Pomocí mikrokontroléru emulujícího klávesnici.
Organizátoři konference LinuxDays ukončili veřejné přihlašování přednášek. Teď je na vás, abyste vybrali nejlepší témata. Hlasovat můžete do pátku 8. září. Poté podle výsledků hlasování organizátoři sestaví program pro letošní ročník. Konference proběhne 7. a 8. října v Praze.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, byl vydán ve verzi 23.08. Přehled novinek v Changelogu.
V červenci Intel oznámil, že končí s malými počítači Intel NUC (Next Unit of Computing) a jejich výrobu, prodej, podporu i další vývoj přebírá ASUS. Ten o víkendu na X oznámil, že je začíná prodávat, viz stránka s přehledem NUC.
Balík nástrojů uutils coreutils, tj. nástrojů z coreutils (GNU Core Utilities) napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.0.21. Představena byla webová stránka projektu.
Vennův diagram porovnávající nástroje curl a wget.
Jubilejní 30. Virtuální Bastlírna přichází ještě před LinuxDays, kde budete moct strahovské bastlíře spatřit naživo. Nepromarněte proto příležitost vysondovat předem kdo na LinuxDays přijede a přijďte na Virtuální Bastlírnu prozradit téma Vašeho příspěvku! Samozřejmě, pokud si chcete nechat svoje téma až na LinuxDays jako překvapení, připravili si strahováci i zásobu novinek a zpráviček, o kterých si lze popovídat. Slyšeli jste třeba už o novém samozhášivém filamentu, MMU3, nové továrně TSMC v Evropě, Chameleonu Ultra, novém foťáku se SPAD senzorem nebo nových levných 12bitových osciloskopech?
Ze světa HW je tady bezdrátové kontaktní pole (ano, nejde o protimluv), nástroj pro montáž zápustných matek do plastu, USB-C tester, nové pokyny pro výrobu ENIG na plošných spojích či ukázka, jak vypadá výrobna flex plošných spojů.
Jako obvykle mají také bastlíři připravena témata nevážná. Vykopnout tuto rubriku lze postupem pro optimalizaci nadzvukového katapultu, ale mají i předražené chytré zámky od Applu, které otevře i batole, úsměvné varování před Flipper Zero (a jak se lidé baví tím, že RFID zařízení se považuje za více nebezpečné než samopal), sebevraždy tiskáren od Bambu Labs nebo Python v Excelu. Jako třešničku strahováci ukáží, jak došlo k "teroristickému" útoku na vlaky v Polsku (rychlokurz "jak nedělat zabezpečovací zařízení").
Příští Virtuální Bastlírna se pod taktovkou projektu MacGyver studentského klubu SiliconHill bude konat ve středu 6. září od 20:00 minimálně do 22:00 (ale obvykle končí o dost později). Odkaz na konferenci se před samotnou akcí objeví na bastlířské wiki.
Byla vydána nová verze 5.17 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.3. Thunderbird na verzi 102.15.0.
GGtag je jmenovka z elektronického papíru (e-paper badge) o velikosti 3,52 palce. Aktuálně běží kampaň na Crowd Supply a jmenovku lze předobjednat za 45 dolarů. Konfigurovat ji lze pomocí webového rozhraní a data do ní posílat také zvukem. Jedná se o open source.
Byla vydána nová verze 23.0 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Uranos. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 19 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Librum je nový svobodný software pro čtení e-knih a správu knihovny. Využívá architekturu klient-server. Klient používá Qt a je distribuován pod licencí GNU GPL 3.0, server používá .NET Core a licence je GNU Affero GPL 3.0.
Android má nové logo a několik novinek. Logo nově začíná s velkým A a maskot bugdroid je ve 3D a může nabývat různých podob.
Nadace Mozilla v rámci iniciativy Privacy Not Included prozkoumala, jak 25 značek automobilů (ne)respektuje soukromí (přepravovaných) uživatelů, a shledala, že jde o zdaleka nejhorší kategorii doposud recenzovaných produktů. Více ve shrnujícím článku, článcích o bezpečnostních rizicích či sběru dat, případně v jednotlivých recenzích. Téma provází online petice za omezení sběru dat.
Leandro Moreira udržuje na GitHubu několik zajímavých a docela podrobných dokumentů. Doporučit lze Průvodce laděním výkonu sítě, Praktický úvod do technologie videa nebo Tutoriál na FFmpeg.
Bluetuith je TUI (Text User Interface) správce Bluetooth pro Linux. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Go pod licencí MIT jsou k dispozici na GitHubu. Před týdnem byla vydána verze 0.1.7.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2023.9. O 10 dní, 17. září, oslaví Home Assistant 10 let od svého vzniku.
Společnost Epic Games vydala verzi 5.3 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývoj exa skončil. Pokračováním této alternativy k příkazu ls je fork s názvem eza (GitHub). Dalším barevnějším ls je například lsd (GitHub).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) připravil ve spolupráci se Státní pokladnou Centrem sdílených služeb (SPCSS) podpůrný materiál Průvodce řízením dodavatelů ve vztahu k hodnocení rizik kybernetické bezpečnosti, který navazuje na dříve vydaného Průvodce řízením aktiv a rizik dle vyhlášky o kybernetické bezpečnosti.
Ubuntu 23.10 přinese experimentální podporu šifrování celého disku s využitím TPM (Trusted Platform Module). Řešení je založeno na architektuře použité v Ubuntu Core s využitím snap balíčků.
Byla vydána srpnová aktualizace aneb nová verze 1.82 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.82 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
GoldenCheetah je open source software pro záznam a analýzu sportovních výkonů. Vhodný je pro cyklisty, běžce, triatlonisty a trenéry. Představení novinek v nejnovější stabilní verzi 3.6 na GitHubu a ve videu na Vimeu.
Bun, běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript, alternativa k Node.js a Deno, dospělo do verze 1.0. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
přidělení root práv | 10 | 4.9. 13:00 |
Midnight commander | 5 | 3.9. 13:06 |
Použianie NTFS fs v Linuxe, pár otazok? | 36 | včera 00:21 |
gsmartcontrol - NVMe disk - podpora | 2 | 5.9. 10:44 |
Dva internetové uplinky na linuxu | 5 | 6.9. 13:14 |
dovecot thunderbird píše pravděpodobně jste překročili maximální počet spojení | 11 | 7.9. 09:44 |
Program Corectrl bez práva roota | 7 | 7.9. 00:09 |
Vyrazne spomalenie chrome (niektory z poslednych updatov ubuntu) | 6 | včera 08:16 |
hibernacia fedora 38 luks lvm | 2 | včera 16:27 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Lazarus - Zvuky | 8 | 4.9. 17:31 |
HTML/CSS zarovnané fotky side-by-side | 16 | včera 21:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: