Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Přepínané zrcadlo z roztaveného kovuČerná díra vyžrala hvězdu. Nanotechnologie s černým oxidem titaničitým. Život v atmosféře subneptunů. Maličké hory na neutronových hvězdách.
Týden na ITBiz: Komunikace má zvyšovat produktivitu vývojářůHlavní trendy umělé inteligence: Malá a rozprostřená data. Nový typ kybernetických útoků – zneužívání proxyware platforem. Roboti, kteří udělají přesnou díru do hlavy, zachraňují životy. O vstupu do nebe rozhoduje sv. Petr, pro síť je tu ClearPass. Kouzla zbavené? Nepravděpodobné řešení hrozící personální krize ve finančních službách. Honeywell u nás investuje do R&D. Komunikace má zvyšovat produktivitu vývojářů.
Týden na ScienceMag.cz: Planety v centru Mléčné dráhyMoudrost davu. Dokážeme úspěšně předpovědět, kdy k nám dorazí světlo supernovy? Kvasary jako standardní svíčky. Neutron má na povrchu záporný náboj. Proč se zlato vyskytuje vedle arsenu.
Český LibreOffice tým vydává překlad příručky LibreOffice Impress 7.0. Tato příručka je určena pro začátečníky i pokročilé uživatele aplikace Impress, prezentační komponenty v LibreOffice. S její pomocí můžete vytvářet snímky, které obsahují text, číslované a odrážkové seznamy, tabulky, grafy, videoklipy, kliparty a další objekty. Impress přichází s předdefinovanými textovými styly a předlohami snímků; můžete si také vytvořit vlastní. Příručka je ke stažení na stránce dokumentace. Tým nyní pracuje na překladu příruček Draw a Base.
Byla vydána nová stabilní verze 2.10.28 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Verze 2.10.26 byla přeskočena. Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Vývojáři zdůrazňují opravu několika chyb ve verzi pro Windows. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Foreman (Wikipedie), nástroj pro kompletní správu životního cyklu fyzických i virtuálních serverů, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Jolla oznámila vydání verze 4.2.0 s kódovým názvem Verla mobilního operačního systému Sailfish OS (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Chafa (GitHub) je utilita a knihovna pro zobrazování libovolných obrázků v terminálu. Novinky v nejnovější verzi 1.8 v příspěvku na blogu.
Od 23. do 25. září bude probíhat online konference LibreOffice 2021. Během tří dnů je připraveno okolo padesáti přednášek, workshopů a komunitních setkání s tématy týkající se kancelářského balíku, komunity a open source. Program je k dispozici na stránce konference. Konference se bude konat na komunikační platformě Jitsi a je zdarma. Připravuje se také YouTube přenos. Registrace je dostupná na stránce konference.
Byla vydána nová verze 1.9.10 multiplatformního frontendu k emulátorům, herním enginům a multimediálním přehrávačům RetroArch (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. RetroArch je nově k dispozici také na Steamu.
MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 35: Lepší podpora Waylandu pod ovladačem od NVidie, režim pro kiosky, myši s vysokým rozlišením, PipeWire, podpora zatemňovacích obrazovek, OpenGL nad Vulkanem a profily napájení.
Prohlížeč obrázků nsxiv (Neo (or New or Not) Simple (or Small or Suckless) X Image Viewer) byl vydán ve verzi 27.1. Jedná se o fork již nevyvíjeného prohlížeče obrázku sxiv. Přehled novinek v CHANGELOGu.
Do pátku probíhá konference vývojářů Linuxu aneb linuxových instalatérů Linux Plumbers Conference 2021 (LPC 2021). Přednášky lze sledovat online.
Byla vydána nová verze 5.5 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 16.04, Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, CentOS 7, CentOS 8 a Amazon Linux 2.
Byla vydána verze 3.12 prohlížeče obrázků gThumb (Wikipedie, GitLab). Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory AVIF, HEIF a JPEG XL.
Bjorn Stahl v obsáhlém zápisku rozebírá architekturu alternativního grafického frameworku a serveru Arcan z pohledu návrhu operačního systému.
Konsorcium Linux Foundation oznámilo, že bude hostovat projekt PaSh. Cílem PaSh je automatizovaná paralelizace skriptů v POSIX shellech.
Canonical prodloužil podporu Ubuntu 14.04 LTS (Trusty Tahr) a 16.04 LTS (Xenial Xerus) na 10 let. Ubuntu 14.04 je tedy podporováno do dubna 2024 a Ubuntu 16.04 do dubna 2026.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch (seznam podporovaných zařízení), vydala Ubuntu Touch OTA-19. Nejnovější verze je pořád založena na Ubuntu 16.04. Pracuje se na přechodu na Ubuntu 20.04.
Google Chrome 94 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 94.0.4606.54 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit lze WebCodecs a WebGPU. Opraveno bylo 19 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Nově lze nastavit preferovaný jazyk.
Mobilní Datovka, tj. svobodná mobilní aplikace pro přístup k datovým schránkám, byla vydána ve verzi 1.13.0. Existuje-li více možností platby za poštovní datovou zprávu, je nově uživateli při odesílání datové zprávy umožněn výběr způsobu platby.
Po půl roce vývoje od vydání verze 40 bylo vydáno GNOME 41 (YouTube). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.
Po třech letech byl restartován vývoj a vydána nová verze 3.1.12-1 desktopové aplikace JupyterLab App postavené na frameworku Electron. Jedná se o distribuci JupyterLabu v jednom balíku.
Byla vydána verze 2.2.0 webového prohlížeče Nyxt (GitHub). Dle vývojářů se jedná o prohlížeč pro pokročilé uživatele požadující ovladatelnost pomocí klávesnice.
Lennart Poettering se v příspěvku na svém blogu podrobně věnuje bezpečnému bootování a šifrování disků v linuxových distribucích. Začíná kontroverzně: "Linux již dlouho podporuje šifrování disků a technologie jako UEFI SecureBoot a TPM. Jejich nastavení ale ve většině linuxových distribucí pokulhává. Ve skutečnosti jsou data pravděpodobně bezpečněji uložena na zařízeních s ChromeOS, Android, Windows nebo MacOS než v běžných linuxových distribucích".
Byl vydán The Official Raspberry Pi Handbook 2022 (pdf), tj. oficiální dvousetstránková příručka k Raspberry Pi se spoustou nápadů, typů, projektů a recenzí.
Waydroid (GitHub) umožňuje spouštět aplikace pro Android na běžných linuxových distribucích. Běhové prostředí vychází z LineageOS. Jedná se o alternativu k Anboxu.
Společnost Epic Games v souvislosti s přenosným herním PC Steam Deck se SteamOS oznámila, že její Epic Online Services nově nabízí Easy Anti-Cheat také pro vývojáře her pro Linux. Podporováno je Wine i Proton.
Evropská procesorová iniciativa (European Processor Initiative, EPI) oznámila, že obdržela 143 testovacích vzorků procesoru EPI EPAC1.0 RISC-V. Cílem EPI jsou nízkoenergetické výkonné evropské procesory.
Byla vydána finální beta verze Ubuntu 21.10 s kódovým názvem Impish Indri. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 21.10 mělo vyjít 14. října 2021.
Čínská centrální banka prohlásila transakce kryptoměnami za nezákonné.
MojeFedora.cz představuje nový editor pro GNOME s názvem Text Editor. Text Editor je postavený na GtkSourceView (komponenta pro zobrazování zdrojového kódu v GNOME Builderu). Instalovat jej lze z Flathubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Po roce a půl od vydání poslední stabilní verze 8.32 byla vydána nová stabilní major verze 9.0 balíku základních nástrojů Coreutils (GNU Core Utilities). Nová verze přináší celou řadu novinek: příkaz cp má ve výchozím stavu povoleno copy-on-write (CoW), příkaz wc používá AVX2 instrukce k počítání řádků, příkaz cksum má volbu -a pro výběr hašovací funkce, …
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak zašifrovat disky? | 19 | 23.9. 09:29 |
pam_ccreds a kešování hesel.. funguje až na jednu výjimku | 8 | včera 13:09 |
SSH Weak Encryption Algorithms Supported | 5 | 19.9. 20:41 |
RPI3 (debian) pomaly Wireguard | 3 | 20.9. 08:46 |
Jak spustit script bash jako root? | 5 | 21.9. 14:57 |
caste vypadky wifi konektivity | 8 | 23.9. 14:57 |
Oprava zápisu printf | 6 | 23.9. 20:41 |
Oprava zápisu printf v BASH | 6 | včera 13:10 |
Postfix přeposílání mailů - SPF | 8 | včera 12:22 |
NUT a SHUTDOWNCMD | 6 | včera 20:28 |
aplikacia disky - spojenie diskov | 10 | včera 23:45 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak smazat řádek v souboru pomocí BASH | 9 | 20.9. 20:09 |
Jak si odskočit ze scriptu v bash do jiného okna a spustit příkaz | 11 | včera 19:15 |
Problém s funkcí declare | 10 | včera 16:58 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Grafický tablet pro NB s Linuxem? | 1 | 18.9. 13:25 |
Najlepsi cheap router na OpenWRT | 22 | 22.9. 20:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: