Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
ITBiz.cz: Týdenní souhrn 40/2018S IT jsou spojeny inovace v celém podniku, samotná oddělení IT ale často fungují zastarale.
Microsoft Office 2016 Professional Plus za méně než 570 korun!Letní prodej od Goodoffer24: Microsoft Office 2016 Professional Plus za méně než 570 a dodávka zdarma!
Týden na ScienceMag.cz: Baterie lithium-vzduchHiggsův boson a nová fyzika, superstruny a kvantová gravitace. Slabé síly umožňují optimalizovat propojení kovů a polovodičů. Grafen v lidském těle. Prstence Saturnu. Objev exoměsíce.
Byla vydána verze 1.1 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan a verze 0.81 knihovny DXVK pro překlad volání Direct3D 11 a Direct3D 10 na Vulkan. Hry pro Windows pojedou na Linuxu opět o něco lépe.
Byla vydána nová major verze 2.4.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videoukázkami na PIXLS.US.
V Praze v Dejvicích v prostorách FIT ČVUT probíhá o víkendu linuxová konference LinuxDays 2018. Na programu je řada zajímavých přednášek a workshopů. Přednášky lze sledovat online na YouTube. Aktuální dění lze sledovat na Twitteru.
Bloomberg informuje, že audit hardware od společnosti Supermicro odhalil na základní desce miniaturní čip, který v designu desky nebyl a byl přidán při výrobě u čínského partnera. Kromě Amazonu je pravděpodobně zasaženo minimálně 30 dalších společností včetně Apple. Funkce čipu jsou vzhledem k velikosti velmi omezené, prakticky funguje jako hardwarový trojský kůň, který dovolí do počítače nahrát škodlivý kód. Vyšetřování probíhá od roku 2015.
Byla vydána nová stabilní verze 18.09 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Jellyfish. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se stará správce balíčků Nix 2.1.
Organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) oznámila vydání nové verze 2018.10.3 a krátce na to verze 2018.10.3.1 rozšíření webových prohlížečů Privacy Badger (Wikipedie), jehož cílem je chránit soukromí uživatelů při brouzdání po internetu. Novinkou je blokování sledování klikání na odkazy (link click tracking) u služeb Googlu. Nejenom při kliknutí na výsledek vyhledávání Google je Google o tomto kliknutí informován. V prohlížeči Chrome je k tomu využíván nový HTML atribut ping. Ve Firefoxu je po kliknutí změněn odkaz. Květnová aktualizace Privacy Badgeru přinesla blokování stejného sledování u služeb Facebooku.
Ve středu, 17. října od 17:00 do 20:00, se uskuteční druhý Avast C++ Meetup. Přednášet bude Tony van Eerd na téma „C++ Memory Model & Lock-Free Programming“ a Ladislav Zezula na téma „Under the Hood: An Insider’s Look at Antivirus“. Registrace zdarma na Meetup.
Byly vyhlášeny výsledky letošního ročníku soutěže js13kGames. Hry naprogramované v JavaScriptu musí mít velikost do 13 kB.
Byla vydána nová verze 1.28 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Představení novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 0.3 svobodného multiplatformního hudebního přehrávače určeného nejenom pro KDE s názvem Elisa. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vývoj lze sledovat na Phabricatoru. Elisa je k dispozici také ve formátu Flatpak a instalovat ji lze přímo z Flathubu.
Byl publikován nový exploit pojmenovaný By the Way umožňující zneužít již v dubnu opravenou zranitelnost MikroTik routerů CVE-2018-14847 novým způsobem, konkrétně pro vzdálené spuštění kódu. Díky tomu může vzdálený útočník získat shell s právy uživatele root. Společnost Tenable Research, která exploit uvolnila, objevila i několik dalších zranitelností, které byly opraveny v srpnu. Ačkoliv byly záplaty uvolněny před více než měsícem, je na internetu stále 70 procent MikroTik routerů zranitelných.
Vyšlo desktopové prostředí KDE Plasma ve verzi 5.14. Mezi novinky patří nové widgety pro nastavení obrazovek, globální menu i pro aplikace používající GTK, zlepšení podpory Waylandu ve správci oken KWin, podpora aktualizace firmwaru (fwupd) v Plasma Discover aj.
Dle příspěvku Jupyter, Mathematica a budoucnost vědeckých článků na svém blogu používá Paul Romer, držitel Nobelovy ceny za ekonomii, Jupyter a Python.
V Orlandu probíhá konference AstriCon 2018 věnovaná Asterisku (Wikipedie), tj. svobodné softwarové implementaci telefonní ústředny (PBX). Při té příležitosti byla vydána nová verze 16 Asterisku a nová verze 15 webového rozhraní k Asterisku FreePBX. Dění na konferenci lze sledovat na Twitteru.
Diskusi vyvolala stránka Flatpak - bezpečnostní noční můra (flatkill.org) popisující bezpečnostní problémy technologie Flatpak [reddit, Hacker News].
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) v Klecanech experimentálně zjistili (publikace v BioMed Research International), že používání GPS navigace v chytrých brýlích mění strukturu mozku. U testované skupiny došlo už po třech měsících ke snížení počtu spojení mezi hipokampem a ostatními částmi mozku.
Microsoft se připojil k organizaci Open Invention Network, zkráceně OIN, založené v roce 2005 za účelem vytvoření a správy portfolia patentů, jeho sdílení a použití v patentových sporech k ochraně Linuxu a open source softwaru. Portfolio patentů se tím rozšířilo o více než 60 000 patentů.
Bradley M. Kuhn se v příspěvku na blogu Software Freedom Conservancy zamýšlí nad připojením Microsoftu k Open Invention Network. Žádá Microsoft, aby jako gesto dobré vůle a jako důkaz, že to myslí opravdu vážně, sám commitnul zdrojové kódy proprietárního patentovaného souborového systému exFAT pod licencí GPLv2+ do upstreamu Linuxu.
Nadace Free Software Foundation (FSF) zveřejnila na svých stránkách prohlášení k připojení Microsoftu k Open Invention Network (OIN): Je to krok správným směrem. Problematiku softwarových patentů to ale neřeší. OIN pokrývá pouze část svobodného softwaru. Smlouvu s OIN lze vypovědět s 30 denní lhůtou. FSF vyzývá Microsoft, aby 1) jednoznačně potvrdil, že ukončil všechny patentové spory související s Linuxem v Androidu, 2) s členy OIN rozšířil pokrytí na všechny balíčky nacházející se v systémech GNU/Linux, 3) peníze získané z licenčních poplatků za používání svobodného softwaru použil na zrušení softwarových patentů. Bez těchto kroků hrozí, že se vše vrátí zpět po změnách ve vedení Microsoftu nebo i OIN.
V rámci projektu PRIM (Podpora rozvíjení informatického myšlení), jehož cílem je "podporovat změnu orientace školského předmětu informatika z uživatelského ovládání ICT směrem k základům informatiky jako oboru", byly na stránkách iMyšlení (informatické myšlení) představeny volně stažitelné učebnice a výukové materiály pro výuku informatiky. Videozáznam z tiskové konference na Facebooku.
Byla vydána nová verze 2018-10-09 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software). Z novinek je nutno upozornit na odstranění programu Wolfram Mathematica.
Po třech letech od vydání verze 5.0 byla vydána nová major verze 6.0 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Přináší celou řadu novinek. Zdůraznit lze možnost otevírání oken, dveří nebo skříněk. Zmínit lze také novou figurínu s otočnými klouby.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
MB pod AMD Epyx - Storage | 3 | 10.10. 00:04 |
MA ASUS a hw RAID1 | 3 | včera 22:12 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Pře s vývojářem - java jdbc padá v produkci a jeho vývojovém prostředí nikoliv | 12 | včera 07:48 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Píšeme jinde | 5 | včera 19:01 |
Neplatný certifikát abclinuxu.cz v chrome 70 | 0 | včera 23:09 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: