Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 17:09
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 963: X11XKCD česky.
Jaderné noviny – 13. 10. 2011: Bezpečné mazání na ext4Aktuální verze jádra: 3.1-rc9. Citáty týdne: Matthew Garrett, Andrew Morton. Co si údržbáři přejí v Linuxu. Bezpečné mazání souborů na ext4.
Thunderbird a propojení s Microsoft ExchangeThunderbird je většinou lidí vnímán jako plnohodnotná konkurence Outlooku, ovšem jen za předpokladu komunikace s klasickými službami jako POP3/IMAP/SMTP. Jak je na tom ale s podporou Exchange, na to se nyní podíváme.
Oil Rush – staň se i ty petrolejovým princem!1961 – $11/barel; 1971 – $13/barel; 1981 – $83/barel; 1991 – $39/barel; 2001 – $42/barel; 2011 – $86/barel; ... 2111 – $2134/barel. Že nebude v budoucnu vůbec možné vyjet si autem třeba jen do sousední vesnice? Nebojte se, tahle myšlenka lidstvo trápit nebude. Třeba už jen proto, že veškeré pozemní komunikace budou v té době pod vodou...
Komiks xkcd 958: HotelyXKCD česky.
OpenAFS – prakticky o volumech a replikaciZákladní znalosti o AFS nám již umožňují, abychom si vyzkoušeli nějaký ucelenější blok příkazů. Dokončíme práci na kořenovém volumu tak, abychom se mohli podívat, jak vypadají ostatní AFS buňky ve světě. Přitom využijeme jednu z nejpoužívanějších vlastností AFS – replikaci volumů. Na závěr si ukážeme jak by měly vypadat konfigurace firewallu a NATu pro AFS.
Zorin OS – Linux pro windowsákyNejeden potenciální „linuxák“ se před svým přechodem na Linux poohlížel po distribuci co možná nejvíce připomínající Windows. Dnes není problém si poměrně slušnou napodobeninu Windows 7 nebo Windows XP vytvořit svépomocí, ať už pomocí rozličných transformačních „balíků“, upravených motivů plochy nebo Emeraldu.
W3C, organizace zodpovědná za standardizaci webových technologií, získala své první korporátní sponzory. Jsou jimi Google, který daroval $ 100 000 a stal se tak zlatým členem, a Adobe, které svým příspěvkem $ 50 000 dosáhlo na pozici stříbrného člena. Obě organizace navíc zaplatí ještě $ 68 500 ročně jako členský příspěvek.
Pokud se chcete odreagovat, možná vás zaujmou stránky http://aichallenge.org, kde programujete mravence v mraveništi.
Hra funguje tak, že si stáhnete balíček obsahující zdrojové kódy obecného mravence. Zdrojové kódy upravíte a nahrajete je zpět na server, kde ovládají vaše mravence. Cílem hry je zničit soupeře, čehož dosáhnete sbíráním jídla na mapě, jenž vám umožní vytvářet nové mravence kterými pak útočíte na vaše protihráče. K dispozici je podpora jazyků C, C#, C++, Clojure, CoffeeScript, Common Lisp, D, Erlang, Go, Groovy, Haskell, Java, JavaScript, Lua, OCaml, Pascal, Perl, PHP, Python (i verze 3), Ruby, Scala a Visual Basic.Phoronix přináší linuxový test procesoru AMD FX-8150 architektury „Bulldozer“. Konstatuje, že díky připravenosti většiny open-source softwaru na vícevláknový běh je CPU dobře použitelné, stejně tak tuto architekturu již umí využít třeba GCC a Open64.
Greg Kroah-Hartman v diskusním listu LKML oznámil, že linuxová jádra a patche lze z kernel.org opět získat pomocí protokolů http a ftp (prioritou bylo obnovení git repozitářů). Nově nejsou podepisovány komprimované tar archivy (tar.{bz2,gz,xz}.sign) ale pouze vlastní tar archiv (tar.sign). Stabilní linuxová jádra a patche jsou nyní podepisovány klíčem 6092693E (Linux kernel stable release signing key).
Nezisková organizace Wikimedia Foundation, která stojí za Wikipedií vyhlásila programátorskou soutěž. Úkolem soutěžících je vytvořit rozšíření do MediaWiki, přičemž na výběr je ze tří možností — upload fotografií z chytrých telefonů, nový slideshow formát pro prohlížení obrázků a lepší rozhraní pro zobrazování změn ve článcích. Vítěz v každé kategorii získá plně hrazený přístup na jednu z událostí plánovaných na rok 2012. Soutěžní práce je možné zasílat do 7. listopadu.
Na kernel.org se objevilo nové linuxové jádro 3.1. To přináší např. vylepšenou podporu Btrfs nebo zvýšení výkonu KVM a XENu. Podrobný seznam novinek naleznete v Jaderných novinách z 28.7.2011. Kvůli prolomení bezpečnosti kernel.org trvalo vydání Linuxu 3.1 zhruba o měsíc déle, než vydání jeho předchůdce.
Vyšla „Release Candidate“ verze chystaného FreeBSD 9.0. Součástí je nový instalační program, podpora NUMA a USB 3.0, stejně jako aktualizace v implementaci ZFS. Před finální verzí by měly následovat ještě další dvě RC verze.
Týmům Mer (nástupce MeeGo) a basysKom se podařilo nabootovat Plasmu Active na platformě Tegra 2. Ta obsahuje dvojjádrový procesor ARM Cortex-A9 a úspornou grafickou kartu GeForce. Nyní probíhá dolaďování obrazů pro širší testování a do budoucna se chystá zprovoznění Plasmy Active i na Tegra 3.
Poslední nightly build budoucího Google Chrome 17 dostal základní podporu pro HTTP Pipelining, neboli zřetězení http požadavků. Prohlížeč tak v jednom http spojení vysílá hned několik požadavků najednou, díky čemuž odpadá zdlouhavé čekání na odpověď ze serveru. To vede ke zkrácení doby potřebné pro načtení stránky. Funkci je třeba povolit v chrome://flags.
Setkání na téma Redis vs. PostgreSQL se koná již dnes večer - od 19:00 na MFF (Malostranském náměstí 25, posluchárna S4). Na programu jsou dvě přednášky: v první "Redis – The AK-47 of Post-relational Databases" představí Karel Minařík zajímavou NoSQL databázi, ve druhé "PostgreSQL vs. Redis" budou formou coding-session demonstrovány některé rozdíly mezi relačními a NoSQL databázemi.
Ve věku 84 let zemřel John McCarthy. Jeho jméno je spojeno především s výzkumem umělé inteligence (za což byl oceněn Turingovou cenou) a např. programovacím jazykem LISP.
Neznámým hackerům se podařilo kontaminovat instalační balíček MyBB 1.6.4 škodlivým kódem. Útočníci zneužili chyby v redakčním systému webových stránek projektu a do instalačního balíčku MyBB vložili phpBB obsahující backdoor. Vývojáři si nejsou jisti ani tím, kdy k prolomení bezpečnosti jejich webových stránek došlo. Na blogu alespoň zveřejnili postup, jak zkontrolovat věrohodnost instalace MyBB.
Vyšla opravná verze Linuxu 3.0.8. Greg K-H i tentokrát použil notorickou větu „Všichni uživatelé řady 3.0 musí aktualizovat.“
Minitunes, v Qt napsaný hudební přehrávač od tvůrce „Youtube desktopového přehrávače“ Minitube, byl přejmenován na Musique. S novým jménem přišla i nová verze. Největší novinkou je edice pro MS Windows. Otevřený přehrávač Musique je tak plně multiplatformní.
Vyšel Puppy Linux 5.3 „Slacko“, nová vlajková loď této distribuce. Jak napovídá název, vychází ze Slackwaru 13.37, jehož repozitáře jsou přímo z Puppy Linuxu dostupné, obsahuje kernel 2.6.37, Frisbee Network Manager a vestavěnou podporu mnoha multimediálních formátů.
Phoronix provedl testy škálování výkonu na AMD Bulldozer v Linuxu. Dle očekávání se ukázalo, že Bulldozer škáluje s přibývajícími vlákny o něco hůře než procesory s plnohodnotnými jádry a zároveň výrazně lépe, než jak škáluje hyperthreading.
Na webu LvB byly zveřejněny videozáznamy všech přednášek zářijové akce Tower Talks autumn 2011 & Software Freedom Day 2011. Berte to jako malý předkrm i pozvánku na LinuxAlt 2011.
Canonical oznámil partnerství s Pearson Technology Group a Linux New Media, v jehož rámci bude v Ubuntu Software Center nabízet ebooky a linuxové magazíny. Momentálně jsou dostupné tituly „The Official Ubuntu Book“ a „Ubuntu Unleashed: 2011 Edition“, magazíny, jako je např. „Ubuntu User“ a „Linux Magazine“, by měly přibýt v nejbližší době za cenu necelých 7 dolarů.
Po nějaké odmlce vydal Bruno Cornec beta verzi zálohovacího softwaru MondoRescue a vydal i krátké prohlášení o změně číslování: MondoRescue moving to 3.0.0. Proložil to vtipnou hláškou: "Když může kernel, můžu i já.;)" Stránky projektu: Mondo Rescue Home Page
V sobotu 5.11.2011 sa v budove FEI STU (miestnosti BC150 a BC300) v Bratislave uskutoční prvý BSDDay na Slovensku. Celodenný program akcie nájdete tu. Počas dňa sa v miestnosti BC150 uskutoční BSDA certifikácia od BSD Certification Group. Záujemci sa musia zaregistrovať na webe. Akciu Vám prinašajú Martin Matuška (mm@, blog) a Gábor Páli (pgj@), vývojári FreeBSD, v spolupráci s projektom How-Know.
Edice CZ.NIC bude na konci tohoto roku bohatší o další publikaci. Konkrétně se jedná o již třetí vydání populární knihy vysokoškolského pedagoga a publicisty Pavla Satrapy s názvem IPv6. V tuto chvíli je hotová pracovní verze knihy. Autor ale nabádá zájemce o problematiku IPv6, aby mu v případě, že objeví nějakou chybu nebo budou mít pocit, že jde kniha v některých místech vylepšit, napsali. Podněty sbírá Pavel Satrapa na mailové adrese pavel.satrapa@tul.cz do pátku 4. listopadu. Knihu o IPv6 bude poté opět možné stáhnout zdarma nebo si její tištěnou verzi objednat na stránkách Edice.
Vedení GitHubu se rozhodlo vydat chatovacího robota jménem Hubot pod svobodnou licencí. Hubot, který je napsaný v CoffeeScript a Node.js, obsahuje množství skriptů pro automatické naslouchání a reakce na specifické řetězce. Obsahuje podporu obrázků a Google Maps, dokáže překládat i jazyky. Uživatelé ho mohou o libovolně doplňovat o další skripty. Použitá licence je MIT.
Navštivte web LinuxAltu a vyzkoušejte si, jak letošní program chutná vašemu mobilu. Pomůžete-li nám při té příležitosti s propagací, budeme jen rádi, ale nejvíc nás potěšíte svou účastí.
Věci Veřejné ustoupily tlaku petice Internet bez cenzury 2.0 a prohlásily, že návrh cenzury Internetu (kvůli online hazardu) již předkládat nebudou. Více viz tisková zpráva České pirátské strany a článek na iDNES.
Patnáctková řada webového prohlížeče Google Chrome byla prohlášena za stabilní. Dle oznámení bylo ve verzi 15.0.874.102 opraveno 28 bezpečnostních chyb. Jejich nálezcům bylo vyplaceno dohromady 26 511 dolarů. Sergej Glazunov z nich získal více než polovinu, přesně 13 674 dolarů. Deset bezpečnostních chyb bylo detekováno pomocí nástroje AddressSanitizer. Nejviditelnější změnou této řady je nová úvodní obrazovka (Nová karta).
S verzí 15.0.874.102 se nebylo možné přihlásit na Barrons Online a The Wall Street Journal, problém je vyřešen v nejnovější verzi 15.0.874.106.
Phoronix zveřejnil první tisícovku komentářů, které uživatelé zaslali do nezávislého průzkumu GNOME User Survey 2011. Pokud se chcete zúčastnit, stále máte možnost — průzkum bude uzavřen až koncem listopadu. Vzhledem k vysokému očekávanému počtu odpovědí bylo rozhodnuto uvolňovat je postupně. Nyní máte možnost přečíst si odpovědi na otázky „Kdybyste mohli na GNOME změnit tři věci, které by to byly?“ a „Máte nějaké návrhy nebo připomínky pro GNOME tým?“.
Na blogu flossstuff.wordpress.com se objevil tip na hledání ve Wikipedii pomocí CLI nástroje dig, který slouží k vyhledávání v DNS (na tom je tento „trik“ také založen). V diskusi se pak objevil odkaz na zajímavý projekt Surfraw. Jedná se také o CLI nástroj, díky kterému můžete přistupovat asi ke stovce různých webů.
Bylo oznámeno vydání nové verze otevřeného redakčního systému TYPO3. Nová verze opravuje správce rozšíření, zvyšuje výkon cachování a optimalizuje backend vyhledávání. Mezi dalšími novinkami jsou nativní podpora XLIFF (XML Localisation Interchange File Format) a nový nástroj pro generování formulářů.
H-Online informuje, že Jono Bacon zveřejnil výsledky svého průzkumu v komunitě kolem Ubuntu (přesněji mezi členy). Z 681 lidí se jich průzkumu zůčastnilo 377, přičemž 263 z nich odpovědělo na všechny otázky. Z výsledků mimo jiné vyplývá například to, že témeř polovina přispěvatelů žije v Evropě, zhruba třetina v USA, které jsou následovány Jižní Amerikou, nebo to, že hlavní věcí, kterou by členové komunity vylepšili, je komunikace mezi nimi a společností Canonical — přispěvatelé by se rádi více podíleli na rozhodování.
Podrobné výsledky si můžete prohlédnout v PDF o 117 stranách. Najdete v něm nejen shrnutí odpovědí s přehlednými grafy, ale také všechny odpovědi účastníků. Jono Bacon hodlá výsledky průzkumu komentovat také v sérii blogpostů — zatím vyšly dva (1, 2).Byl spuštěn prodej malých a velkých samolepek. Nabídka byla rozšířena i o přívěšky. Více informací naleznete v blogu.
X.Org upozorňuje na dva bezpečnostní problémy CVE-2011-4028 a CVE-2011-4029. Lokální uživatel je může zneužít k nastavení přístupových práv k libovolnému souboru nebo adresáři na 444, tj. čtení pro všechny. Může si tak přečíst například soubor /etc/shadow, konfigurační soubory obsahující citlivé informace nebo si vypsat obsah zakázaného adresáře. Problémy jsou řešeny v X.Org repozitáři jednořádkovými záplatami (CVE-2011-4028 a CVE-2011-4029). Nadace X.Org děkuje osobě jménem vladz za nalezení problémů a pomoc s testováním.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Jaký levnější SSD disk do notebooka | 9 | 27.10. 15:20 |
podporovany cpu u intel dosiek | 3 | 25.10. 18:09 |
Lze pripojit SATAIII HDD do SATAII desky? | 3 | 25.10. 11:02 |
Hotspot reseni Linux + mikrotik AP | 1 | 25.10. 16:05 |
Herní poradna | Reakcí | Poslední |
Nefunguje zvuk | 0 | včera 18:28 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
write() zpusobi stale vyvolavani SIGIO | 2 | 22.10. 14:41 |
jak oddělit view od logiky app? (java) | 4 | 23.10. 19:35 |
Konverze string -> integer | 10 | 24.10. 15:12 |
Algoritmus na 2D triangulaci v C | 5 | 22.10. 23:07 |
Dokumentace | 4 | 24.10. 22:03 |
Esmska GUI | 4 | 25.10. 09:08 |
Realizace časové expirace hesla u webové aplikace | 12 | 26.10. 14:36 |
PHP a problém se session | 6 | včera 16:46 |
c# změna velikosti okna podle process id | 3 | 26.10. 12:44 |
Jak lokalizovat formát data a času | 8 | 26.10. 23:50 |
Octave - trojúhelníková matice | 8 | včera 10:52 |
Wireshark jako demon v CLI | 2 | 27.10. 12:37 |
php mysql select into outfile - nevytvori se soubor | 1 | 27.10. 15:28 |
MySQL jak nastavit unikatní sloupce | 3 | 27.10. 23:36 |
Vyvoj pro iPhone | 1 | včera 21:42 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeBSD a práva uživatelů | 10 | včera 12:22 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.