Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 96: PoštaXKCD česky.
Jaderné noviny – 6. 10. 2011: Kernel.org se postupně vracíAktuální verze jádra: 3.1-rc9. Citáty týdne: Alan Cox, Chris Mason, Ted Ts'o, Valdis Kletnieks. Lepší jádra s pluginy GCC. Na cestě kernel.org k uzdravení.
Gwenview: jednoduchý správce fotek s celou řadou funkcíV dnešním článku z volného seriálu věnovanému aplikacím pro správu a úpravu fotografií se budeme věnovat Gwenview, který je jakýmsi základním nástrojem této kategorie pro grafické rozhraní KDE. Ačkoliv je prezentován jako jednoduchý prohlížeč, nabízí celou řadu zajímavých funkcí a bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co pod Linuxem v této kategorii nalezneme.
Komiks xkcd 966: Tryskové palivoXKCD česky.
HW novinky: AMD Bulldozer, průšvih kalibru Pentium 4 od Intelu?Hlavním tématem tohoto dílu bude to, co jsem přislíbil před týdnem. AMD po mnoha letech uvedla zbrusu novou architekturu Bulldozer i na desktopy, a tak se víceméně můžeme podívat na to, co je nového, jak si Bulldozery stojí oproti konkurenci a jak to ovlivní trh procesorů pro příští rok…
Waldemar Pawlak, polský vicepremiér a ministr hospodářství, prohlásil svobodný software za největší úspěch 20. století. Je to podle něj příklad, jak svobodná výměna myšlenek vede k produktům, které ohromují a mění svět. Uvedl příklady polských institucí, které FLOSS používají — jeho ministerstvo a Varšavská burza. Také řekl, že by vláda v budoucnu měla doporučovat a prosazovat svobodná řešení.
Před pár dny byl vydán Sabayon 7. Přináší Linux 3.0, GNOME 3.2, KDE 4.7, Xfce 4.8, LibreOffice 3.4, XBMC 10.0, vylepšení práce s balíčkovacím systémem Entropy, poloautomatické aktualizace, vylepšení lokalizace, opravy chyb a další. Pokud vás zajímá, jak nová verze vypadá, podívejte se na snímky obrazovky, které přináší LinuxBSDos.com.
Vývoj webkitového prohlížeče pro KDE, rekonq, dospěl do verze 0.8.0. K novinkám patří například blokování reklam pomocí filtrů třetích stran, vylepšení adresního řádku jako „vlož a hledej“, prohlížení kódu stránek pomocí KParts, správa oblíbených stránek, volitelná navigace ala vi nebo vylepšená prezentace SSL. Toto vydání také opravuje mnoho chyb, které komunita nahlásila.
Quentin Clark, viceprezident Microsoftu pro databázové systémy, oznámil na letošním Pass Summitu, že Microsoft pracuje na linuxovém ovladači ODBC pro Microsoft SQL Server. Součástí linuxového ovladače, který bude vytvořen na základě ovladače z Windows, budou i nástroje BCP a SQLCMD. Uvodní sestavení bude podporovat Red Hat Linux 5 x64, RTM verze bude již podporovat i Red Hat Linux 6 a 32bitová verze ovladače bude dostupná později.
The Document Foundation na LibreOffice konferenci (12.–15. října, Paříž, Francie) představila své pokročilé vývojové projekty. Těmi jsou online verze LibreOffice a porty pro zařízení s Androidem a iOS. K dispozici je i video s prototypem online edice LibreOffice běžící přímo ve webovém prohlížeči. To je možné díky novým knihovnám GTK+ 3.2 obsahujícím experimentální podporu HTML5. Na portech pro chytrá zařízení s Androidem a iOS pracuje finský vývojář SUSE Tor Lillqvist. Největší výzvou v tomto projektu prý bude vytvořit uživatelské prostředí pro ovládání doteky prstů. Vydání výsledků obou projektů je předběžně plánováno na přelom roků 2012 a 2013.
Přímo z Kanceláře prezidenta republiky Paraguay přišla zpráva, že všechny vládní úřady by do roku 2012 měly plně přejít na open source. Důvodem jsou prý úspory v rozpočtu. Jen samotné Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí by takto mělo ušetřit 4 mil. dolarů. Výdaje poté budou omezeny jen na školení zaměstnanců v práci s novým open-source softwarem.
Díky IANA (Internet Assigned Numbers Authority) je databáze časových zón používaná v unixových systémech zpět online a bez výraznějších změn. Databáze byla před týdnem odstraněna kvůli obvinění z ilegálního použití dat z ACS Atlas. Nutno podotknout, že Arthur Olson a Paul Eggert i nadále tomuto obvinění čelí.
The Linux Foundation oznámila, že získala sedm nových evropských členů. Společnosti Codethink, britská KeyPoint Technologies, Lanedo, německá Meinberg Funkuhren, Picochip, Puzzle ITC a RPA RusBITech se spojily se stávajícími členy a spolupracují na historicky první konferenci LinuxCon v Evropě, která bude probíhat 26. až 28. října v Praze. Na konferenci promluví viceprezident Red Hatu pro technický rozvoj Linuxu Tim Burke, viceprezident Oracle pro Linux a virtualizaci Wim Coekaerts, Intel’s Chief Linux and Open Source Technologist Dirk Hohndel, výkonný ředitel The Linux Foundation Jim Zemlin a tvůrce Linuxu Linus Torvalds.
Vyšlo nové sestavení open source emulátoru terminálu pro HTML5 prohlížeče Gate One 0.9. Jedná se o beta verzi před prvním stabilním vydáním 1.0. Gate One nyní podporuje https připojení z prohlížeče na server s autentizací pomocí kerberu a díky svým vlastním doplňkům (psané v Pythonu, CSS nebo Javascriptu) nabízí i SSH klienta, session recording a playback a správce záložek pro ukládání terminálových sezení. Projekt je hostován na GitHubu a vychází pod licencí AGPLv3. Dostupné je i demonstrační video.
Další díl násilné počítačové hry Postal III se jen tak linuxové verze nedočká. Navzdory předchozím slibům to s portováním této hry na bázi Source Enginu nevypadá dobře.
Vyhledávač Google Code Search, který umožňoval prohledávat obrovskou knihovnu open source zdrojových kódů, bude vypnut. Stane se tak už 15. ledna 2012. Google se chce soustředit na služby, které lidé používají aspoň dvakrát, třikrát denně. Dále jsou mezi „postihnutými“ službami Buzz, Jaiku a University Research Program for Google Search. Za své bere i řada sociálně zaměřených vlastností na iGoogle. Dnes byly také vypnuty stránky Google Labs.
Johnathan Nightingale oznámil, že vývojáři androidí verze Firefoxu plánují obohatit aplikaci o nativní GUI. Důvodem jsou vyšší paměťová náročnost a nižší výkon XULu oproti nativnímu prostředí. Vývoj nového GUI již započal, není však známo, kdy by se upravený Fennec měl objevit.
Vyšla nová verze oblíbené minimalistické distribuce Puppy Linux 5.2. Přináší kernel 2.6.32.45 a všechny základní balíčky nově rekompilované v T2 System Development Environment. Nové vydání tak bylo označeno za „masivní upgrade“ pro starší verze 5.1.x. Mezi další novinky patří PupCamera nahrazující gtkam, upgradovaný PuppyPhone a množství oprav. Z výchozí instalace byl Puppy Linuxu byl odebrán flash player.
Vyšel Linux 3.0.7. Přináší řadu důležitých oprav a také varování ohledně možných problémů s bootováním. Greg K-H si však není jistý, zda je způsobuje kernel, nebo něco jiného.
Vývojáři Linuxu Mint údajně v GNOME 3.2 zahlédli potenciál „něčeho lepšího“, než je GNOME 2.3x a rozhodli se, že budoucí „Lisa“ (Linux Mint 12) bude dostupná i s GNOME 3.2, přičemž plná podpora klasického GNOME desktopu bude zachována. Pro každou verzi GNOME bude totiž dostupné samostatné instalační médium. Vývojáři si sami nejsou jisti, kam budoucnost Linux Mint zanese, a proto spolupracují i s projektem MATE, forkem klasického GNOME 2.3x.
Vývojáři poštovního klienta Mozilla Thunderbird plánují implementovat funkci, která usnadní zasílání velkých souborů e-mailem. Tato činnost obvykle narazí na limit SMTP serveru, který velkou zprávu nepřijme. Thunderbird by měl tento problém řešit tak, že soubor, který chete poslat, nahraje na server, příjemce obdrží odkaz a soubor si může stáhnout. Zatím není jasné, ve které verzi se funkce objeví. Zdroj: mozilla.cz.
Vývojáři FreeNAS (network-attached storage) vydali novou verzi svého systému. Verze 0.8.2 přináší důležitou opravu pro e-mailový subsystém, který měl problémy s odesíláním elektronické pošty. Kompletní seznam změn a oprav v oznámení o vydání.
Centreon, grafická webová nadstavba nad monitorovací systém sítě a serverových řešení nagios, byl konečně po dlouhé době vypuštěn ve verzi 2.3 a hned vzápětí vyšla také opravná verze 2.3.1. Novinek je mnoho — např. synchronizace s LDAP serverem, šablony uživatelů, nové grafy, generování konfiguračních souborů na pozadí atd., více viz changelog. Demo stránka demo.centreon.com zatím bohužel obsahuje starší verzi 2.2.0.
Dnes oficiálně vyšla nová verze fps hry postavené na quake-enginu Alien Arena s označením 7.52. Mezi viditelné novinky patří např. nové modely některých zbraní, nové textury a mapy a nový systém statistik. Více info na oficiální diskuzním fóru nebo na českém webu o této hře. Odkazy ke stažení najdete na oficiálním webu.
Dnes měla být podle plánu vydána první RC verze nového openSUSE 12.1. Vývoj však nabírá další zpoždění a vydání je posunuto na pátek 21. října. Posunuto je i datum vydání RC 2 i finální verze. Celkové zpoždění by však mělo činit pouhých 5 dnů. RC 2 se dočkáme 3. listopadu a ostrého vydání 16. listopadu.
Free Software Foundation spustila kampaň (součástí je petice) vyzývající výrobce hardwaru, aby i při použití SecureBoot byla zachována svoboda uživatele instalovat svůj oblíbený systém. SecureBoot je technologie zajišťující, aby nemohl být nabootován neautorizovaný systém. Microsoft požaduje, aby výrobci hardwaru tuto technologii implementovali. Pokud tak neučiní, nemohou se pyšnit nálepkou potvrzující kompatibilitu s Windows 8. FSF má obavu, aby tato technologie nebyla implementována tak, že zabrání instalovat svobodné operační systémy.
Vyšla nová verze otevřené vysoce škálovatelné NoSQL databáze Cassandra s číselným označením 1.0. Tato facebookem vyvinutá a pod svobodnou licencí vydaná databáze v nové verzi přináší kompresi dat, lepší využití paměti a diskového prostoru, podporu multithreadingu a mnoho dalšího.
Ve středu 2. listopadu se koná další setkání Czech JBoss User Group. Tentokrát jsou na programu: IDE, buildovací nástroje, testování, nasazení v produkčním prostředí a údržba, dokumentace,... Setkání se koná v místnosti A107 v prostorách Fakulty Informatiky Masarykovy University od 18:00.
Raphaël Hertzog oznámil přesunutí GNOME 3 z Debianu experimental do větve unstable. Dále píše, že je v plánu dostat GNOME 3 do aktuálního testingu, ze kterého vzejde Debian 7 „Wheezy“. Na závěr svého oznámení zmiňuje, že možnost přepnout do fallback režimu bude k dispozici při přihlašování. Zdroj: Debian-linux.cz.
Phoronixu se podařilo získat SSH přístup ke stroji s čtyřjádrovým CPU AMD FX-4100, takže mohl otestovat jeho výkon v Linuxu. Ten se pohybuje mezi Llano A8-3850 a Core i3 2120. Core i3 je v některých testech i značně výkonnější, výjimečně pak o něco pomalejší.
Zveme vás v pátek 21. října od 9 hodin do Auly na Vyhlídce (Slezská univerzita) v Karviné, kde se koná další ročník odborné konference Open source řešení v sítích, zaměřené na řadu témat souvisejících s nasazováním otevřených technologií v síťovém prostředí.
Na programu je řada zajímavých přednášek a workshopů, například o IPv6, výpočetních clusterech, penetračních testech VoIP, streamování z DVB, neuronových sítích apod. Registrace účastníků probíhá do 19. října. Mediálním partnerem konference je LinuxEXPRES.
Po dvou letech práce vypustili vývojáři do světa první verzi OpenMediaVault, na Debianu Squeeze založenou předělávku systému FreeNAS. Mezi podporované protokoly v OpenMediaVault patří SSH, FTP, TFTP, NFS, SMB/CIFS, Bittorrent a další. Systém je modulární a lze ho tak rozšířit instalací pluginů(v současti jsou dostupné 3). Vzhledem k filozofii "simple and easy to use out-of-the-box" je k administraci možno využít webové rozhraní. Použitá licence je GNU GPLv3, více o OpenMediaVault na stránkách projektu.
PayPal zmrazil účet decentralizované sociální síti Diaspora založené na svobodném software. Podobně v minulosti postupoval např. proti WikiLeaks. Diaspora na twitteru prosí o přeposlání výzvy k odblokování účtu a doporučuje mezitím posílat dary přes Flattr.
Společnost Gigabyte přišla s řešením problému s vysokou spotřebou posledních kernelů na některých platformách. S ohledem na to, že produkty Gigabyte prý podporují jen Windows, je doporučením řešením pro Linux … přejít na Windows. Podrobnosti přináší Phoronix.
Dnes byl představen telefon Galaxy Nexus s operačním systémem Android 4.0. Více o možnostech obojího na blogu Google ČR. Pokud přemýšlíte, jaký nový senzor v telefonu je, tak je jím barometr.
Vyšel Blender 2.60. Mezi hlavními novinkami je možnost zařadit do scény zdroje zvuku, vylepšení UI pro tvorbu animací, modifikátory skupin vertexů, možnost přepnout aplikaci do jiného jazyka než angličtiny a vylepšení se dočkal i herní engine. Opraveno bylo 165 chyb.
Právě probíhá v Praze na ČVUT FEL 13. ročník Real-Time Linux workshopu. Nejzajímavější část bude pravděpodobně kernel developers track v pátek. Pro zájemce je možná registrace na místě. Studenti ČVUT to mají zdarma (invited). Přednášky jsou streamovány! (místnost 209 a místnost 309).
Součástí programu 13. ročníku Real-Time Linux workshopu je dvouhodinová večerní plavba účastníků a přednášejících lodí Čechia po Vltavě, spojená s večeří. Z kapacitních důvodů byla zamluvena větší loď, proto je tato akce otevřená i pro další zájemce. Máte-li zájem o osobní setkání a případně i neformální seznámení s vývojáři, co se podílejí na vývoji linuxového kernelu přímo v Praze, máte jedinečnou příležitost.
Vyplouváme z náplavky na Františku v pátek 21. 10. ve 20:00.
Cena lodního lístku, včetně večeře je 500 Kč/os. Nápoje si platí každý sám. Loď je pro 200 pasažérů a volná kapacita je cca kolem 60 míst.
Xen.org ohlásil verziu 1.1 otvoreného virtualizačného riešenia Xen Cloud Platform (XCP) vychádzajúceho z komerčného produktu Citrix XenServer 5.6 SP2. Okrem opráv funkčných a bezpečnostných chýb zaujme aj rozšírená podpora pre OpenStack (jadro s ebtables a širšou funkcionalitou netfilter), podpora pre Red Hat Enterprise Linux 6, či implementácia IntelliCache umožňujúca použiť lacnejšie lokálne úložiská na zmiernenie záťaže zdielaného dátového úložiska. Obraz inštalačného média i zdrojové kódy sú sprístupnené na stránke projektu.
Po nedávném prvním pokusu o zavedení cenzury pomocí přílepku k loterijnímu zákonu a jeho smetení ze stolu díky 14 000 podpisům na petici chystá koalice pokus druhý. Odpovědí komunity je druhá verze petice.
Canonical se rozhodl od verze 12.04 prodloužit dobu podpory desktopové verze Ubuntu LTS. Desktopové systémy tak budou podporovány stejně dlouho jako serverové instalace, a to 5 let. Canonical se tak snaží zatraktivnit Ubuntu pro firemní nasazení.
Vyšlo IcedTea 2.0, nová verze prostředí pro překlad OpenJDK, tentokráte postavené na OpenJDK 7 a bez CACAO. OpenJDK 7 totiž neobsahuje rozhraní HPI, bez kterého se virtuální stroj CACAO neobejde. Vývojář Andrew Hughes k tomu však dodal, že by se funkcionalita měla navrátit v budoucí verzi.
Bylo oznámeno vydání první opravné verze GNOME 3.2.1. Ta opravuje pády Empathy, gnome-settings-daemona a dalších komponent. Dále přináší také aktualizované překlady. Na live.gnome.org je dostupný i seznam diskutovaných novinek, které by se mohly objevit v budoucích verzích GNOME 3.x.
Tuto neděli (23. 10.) začíná v Blansku pravidelný nedělní klub pro všechny příznivce IT – amatéry i profesionály. Program bude rozdělen mezi krátké přednášky s besedami na zvolená témata a workshopy s řešením praktických problémů.
Kdo se chcete něco nového dozvědět, máte o čem povídat, nevíte si s něčím rady nebo naopak rádi někomu poradíte, určitě přijďte!Po více než dvou a půl letech vývoje vyšel OpenELEC 1.0, minimalistický operační systém pro multimediální centra. Stejně jako mnoho dalších „podobných“ systémů obsahuje XBMC, avšak není založen na Ubuntu. Vývojáři postavili „Open Embedded Linux Entertainment Center“ od píky a díky tomu jsou k dispozici i speciální sestavení pro HTPC Intel, NVIDIA ION a AMD Fusion. Plná instalace OpenELEC si vyžádá údajně pouze 5 minut, nabootování systémů trvá jen 10 sekund a distribuce zabere od 80 do 130 MB diskového prostoru (V závislosti na počtu pluginů). Verze 1.0 „Dharma“ obsahuje kernel 3.1 (RC10), X.org 1.10.4, Mesa 7.11, podporu SSH, NTP, SMB/CIFS, NFS, SFTP. Více na stránkách projektu.
Nokia oznámila přechod projektu Qt pod otevřenou správu. Do Qt projektu tak mohou přispívat jak firmy, tak jednotlivci a zároveň mohou tito vývojáři ovlivňovat směřování projektu. „KDE Free Qt Foundation“ pak zajišťuje, že Qt bude vždy dostupné jako svobodný software s licencemi LGPL 2.1 a GPL 3. KDE tento vývoj vítá.
Vyšla Samba 3.6.1. Prináša viacero opráv chýb. Zlepšená je stabilita, kompatibilita s niektorými klientami i podpora protokolu SMB2, ktorý zatiaľ ale zostáva vo východzej konfigurácii naďalej deaktivovaný. Viac v oficiálnom oznámení.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
kam zapojit monitor ? | 6 | 15.10. 22:41 |
Android - zdieľanie internetu | 9 | 17.10. 22:19 |
Webkamerka se Skype 64bit | 3 | 18.10. 11:11 |
Úsporná sestava (výběr zdroje) | 20 | včera 14:09 |
Jak přimountovat Sony Ericsson Xperia Mini Pro do Linuxu? Android 2.3.3 | 13 | včera 22:33 |
Mikrotik: Agregace odchozich OSPF route do supernetu | 5 | včera 23:53 |
Sun Fire v240 - problem se serial spojenim | 0 | včera 15:16 |
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
nezdařený upgrade Ubuntu - nepřístupné soubory | 37 | 17.10. 16:34 |
Gnome2 pro Ubuntu 11.10? | 1 | včera 10:16 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Design Patterns | 11 | 16.10. 14:25 |
Logovací systém - porovnávání výsledků z formuláře s údaji v databázi | 11 | 18.10. 19:10 |
PERL jednopapírová reference | 4 | 19.10. 18:03 |
PHP - Jak na zápis sql dotazu z array | 5 | 20.10. 19:35 |
GitHub: výběr commitů pro pull request | 1 | včera 23:36 |
Jak zmenšit mezeru (html) | 4 | 19.10. 21:16 |
Java: uses unchecked or unsafe operations | 6 | včera 18:38 |
DLL process viewer | 2 | 20.10. 08:13 |
Načtení souboru.txt ze souboru v GUI aplikaci Qt | 2 | včera 22:18 |
surfovani pomoci programu | 2 | včera 08:16 |
php nedá sa nastaviť setlocale(LC_ALL, 'de_DE.UTF8'); | 2 | včera 20:26 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: