Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Po nedávném prvním pokusu o zavedení cenzury pomocí přílepku k loterijnímu zákonu a jeho smetení ze stolu díky 14 000 podpisům na petici chystá koalice pokus druhý. Odpovědí komunity je druhá verze petice.
Tiskni
Sdílej:
Vedel bych o lepsi variante. Zjistit, ktery debil se tam ty totalitni praktiky zase snazi nacpat a dat mu pres hubu at da konecne pokej.
Tím docílíte leda toho, že dotyčný získá status mučedníka, takže mu média a veřejnost nadšeně odkývají i to, za co by byl jinak pranýřován. I kdyby toho nakrásně nechal, najde se dost jiných, kteří nastoupí na jeho místo.
A kupodivu to tam nikomu nevadilo, zatímco na Letné jsou z toho všichni na větvi…Nemůžu souhlasit ani nesouhlasit, a hlavně vůbec netuším, jak jsi k tomuhle srovnání dospěl, odkud bereš informace o tom, že to v itálii nikomu nevadilo, či že to tady v porovnání každému vadilo. Ale jak už jsem říkal, architekta, který nedokáže dodržet ani základní body zadání, bych z každé soutěže rovnou vyřadil a byl by klid.
Letná je krásné historické centrum? Ale no tak…
Doporučuji zamyslet se i nad tím, kolik z těch památek, kterými se oháníte, by dnes stálo, kdyby byli v době jejich vzniku lidé tak konzervativní jako vy.
3. Stejně bouřlivě byly ve své době odsuzovány i mnohé z těch památek, které dnes považujeme za nedílnou součást kulturního dědictví.Mám podezření, že si pouze přeješ, aby to tak bylo. Já na kaplického „výtvoru“ nevidím ani nic uměleckého, ani nic moderního, ani nic zvlášť zajímavého.
V tomhle konkrétním případě uznávám, že ty formální námitky byly závažnější než obvykle, ale
1. Porota, o které je řeč, posuzovala návrhy z architektonického ("uměleckého") hlediska, tedy přesně toho, o kterém Ravensun mluví. Pokud některý z návrhů neměl být vůbec připuštěn, byl za jeho (ne)vyřazení zodpovědný někdo jiný. Nejvíc mi na tom vadí, že to formální nesplnění podmínek soutěže dlouho nikomu nevadilo, teprve až když se do věci vložil hradní pán a jeho klika, vytáhlo se to jako klacek na nepohodlného vítěze.
2. Vyřazování nabídek pro ryze formální nesplnění někdy až absurdních a naprosto zbytečných požadavků je jedním z hojně využívaných triků, jak obejít zákon o zadávání veřejných zakázek. (Ano, už výše jsem napsal, že jsem si vědom toho, že v tomto konkrétním případě byly ty námitky trochu závažnější, než je v podobných případech obvyklé.)
Obávám se, že v estetickém hodnocení jednotlivých budov prostě nemůžeme shodnout. Mne osobně většina těch baráků na nábřeží nijak esteticky nepovznáší. Inu, jak říká doktor Vlach, názory jsou od toho, aby se různily…
Ale Tančící dům aspoň opravdu je v centru. Oproti tomu Letná není žádné historické centrum, to je jako kdybyste za historické centrum prohlašoval Karlín nebo Nusle.
Prohlašovat Václava Klause za arbitra vkusu, to je na mne trochu moc.
Co se týká Luštěnic, viděl jste ten zámek někdy v reálu?
To co chtěl pan Kaplický postavit na Letné je kýč a honění si ega. … To prostě Kaplického knihovna nesplňuje.
Což je váš názor a já vám ho neberu. Můj názor je ovšem úplně jiný a názor poroty také.
podstatné je, že ministerstvo financí a koaliční partneři jsou ochotni přistoupit i na některé experimenty, abychom si mohli sáhnout na to, jak to bude a nebudeBrr, z představy s čim vším by je mohlo napadnout experimentovat na mě jde mrtvice