Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.16.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nově je pro překlad aplikace potřeba použít knihovnu libdatovka. Ta byla vydána ve verzi 0.1.0.
Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)
OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Po nedávném prvním pokusu o zavedení cenzury pomocí přílepku k loterijnímu zákonu a jeho smetení ze stolu díky 14 000 podpisům na petici chystá koalice pokus druhý. Odpovědí komunity je druhá verze petice.
Tiskni
Sdílej:
Vedel bych o lepsi variante. Zjistit, ktery debil se tam ty totalitni praktiky zase snazi nacpat a dat mu pres hubu at da konecne pokej.
Tím docílíte leda toho, že dotyčný získá status mučedníka, takže mu média a veřejnost nadšeně odkývají i to, za co by byl jinak pranýřován. I kdyby toho nakrásně nechal, najde se dost jiných, kteří nastoupí na jeho místo.
A kupodivu to tam nikomu nevadilo, zatímco na Letné jsou z toho všichni na větvi…Nemůžu souhlasit ani nesouhlasit, a hlavně vůbec netuším, jak jsi k tomuhle srovnání dospěl, odkud bereš informace o tom, že to v itálii nikomu nevadilo, či že to tady v porovnání každému vadilo. Ale jak už jsem říkal, architekta, který nedokáže dodržet ani základní body zadání, bych z každé soutěže rovnou vyřadil a byl by klid.
Letná je krásné historické centrum? Ale no tak…
Doporučuji zamyslet se i nad tím, kolik z těch památek, kterými se oháníte, by dnes stálo, kdyby byli v době jejich vzniku lidé tak konzervativní jako vy.
3. Stejně bouřlivě byly ve své době odsuzovány i mnohé z těch památek, které dnes považujeme za nedílnou součást kulturního dědictví.Mám podezření, že si pouze přeješ, aby to tak bylo. Já na kaplického „výtvoru“ nevidím ani nic uměleckého, ani nic moderního, ani nic zvlášť zajímavého.
V tomhle konkrétním případě uznávám, že ty formální námitky byly závažnější než obvykle, ale
1. Porota, o které je řeč, posuzovala návrhy z architektonického ("uměleckého") hlediska, tedy přesně toho, o kterém Ravensun mluví. Pokud některý z návrhů neměl být vůbec připuštěn, byl za jeho (ne)vyřazení zodpovědný někdo jiný. Nejvíc mi na tom vadí, že to formální nesplnění podmínek soutěže dlouho nikomu nevadilo, teprve až když se do věci vložil hradní pán a jeho klika, vytáhlo se to jako klacek na nepohodlného vítěze.
2. Vyřazování nabídek pro ryze formální nesplnění někdy až absurdních a naprosto zbytečných požadavků je jedním z hojně využívaných triků, jak obejít zákon o zadávání veřejných zakázek. (Ano, už výše jsem napsal, že jsem si vědom toho, že v tomto konkrétním případě byly ty námitky trochu závažnější, než je v podobných případech obvyklé.)
Obávám se, že v estetickém hodnocení jednotlivých budov prostě nemůžeme shodnout. Mne osobně většina těch baráků na nábřeží nijak esteticky nepovznáší. Inu, jak říká doktor Vlach, názory jsou od toho, aby se různily…
Ale Tančící dům aspoň opravdu je v centru. Oproti tomu Letná není žádné historické centrum, to je jako kdybyste za historické centrum prohlašoval Karlín nebo Nusle.
Prohlašovat Václava Klause za arbitra vkusu, to je na mne trochu moc.
Co se týká Luštěnic, viděl jste ten zámek někdy v reálu?
To co chtěl pan Kaplický postavit na Letné je kýč a honění si ega. … To prostě Kaplického knihovna nesplňuje.
Což je váš názor a já vám ho neberu. Můj názor je ovšem úplně jiný a názor poroty také.
podstatné je, že ministerstvo financí a koaliční partneři jsou ochotni přistoupit i na některé experimenty, abychom si mohli sáhnout na to, jak to bude a nebudeBrr, z představy s čim vším by je mohlo napadnout experimentovat na mě jde mrtvice