Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
PayPal zmrazil účet decentralizované sociální síti Diaspora založené na svobodném software. Podobně v minulosti postupoval např. proti WikiLeaks. Diaspora na twitteru prosí o přeposlání výzvy k odblokování účtu a doporučuje mezitím posílat dary přes Flattr.
Tiskni
Sdílej:
Peter Schurman of Diaspora* tells LAUNCH via email that the company found out their account was blocked when they tried to withdraw some of the more than $45K that has been donated. Friday morning, they learned that their withdrawal had been reversed. "We immediately made several phone calls, and were told they needed additional documentation, such as our certificate of incorporation, which we supplied," Peter says. "It proves we're legitimate. Yet this morning they emailed us that our "appeal" was denied and that our money is locked up for 180 days(!). We called them again and were told that they had now blocked all incoming donations."A proto nepoužívejte PayPal, jestli vám na vašich penězích záleží...
Pro ilustraci bych doplnil, že například u jedné z bank, kde mám účty, stojí převod do zahraničí přes 200 Kč a trvá občas i týden. To je nepřijatelné. Platbu přes PayPal vyřídím okamžitě a přes debetní kartu zaplatím nějakou poměrně rozumnou částku založenou na aktuálním měnovém kurzu, bez extrémních poplatků navíc.
A mimochodem, ono je v podstatě jedno, co kdo „doporučuje“ místo PayPalu. Jde o to, co který obchodník podporuje. Bez PayPalu si člověk v drtivé většině zahraničních transakcí vůbec neškrtne.
Je samozřejmě škoda, že se PayPal chová jako prase. Kdykoliv to bude možné, upřednostním jiný ekvivalentní způsob platby.
A proto nepoužívejte PayPal, jestli vám na vašich penězích záleží...
Co přesně má tohle znamenat? Jako příjemce peněz PayPal nepoužívám, ale z pohledu plátce velmi často nemám jinou možnost. Bankovní převod do zahraničí je drahý a trvá extrémně dlouho. Přes PayPal jsem vyřídil desítky a desítky plateb na DealExtreme, eBay, v zahraničních E-shopech a dokonce poslední dobou i v českých E-shopech. Z tohoto pohledu si na něj nemůžu stěžovat.
Je jasné, že po tomto incidentu začnu dávat přednost jiným ekvivalentním způsobům platby, kdykoliv to bude možné. Nicméně výkřiky do tmy typu „nepouživejte PayPal“ jsou poněkud dětinské. To je podobné jako křičet „nepoužívejte Windows“. Já je nepoužívám, protože nemusím. Někdo ale nemá na výběr.