Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Tak je běžně definovaná aplikace Gwenview. Oproti řadě alternativ však nabízí více funkcí a to, že je v podstatě výchozím prohlížečem obrázků pro grafické rozhraní KDE a nachází se tak v řadě distribucí (mimo jiné v Mandrivě, odkud také pochází všechny doprovodné snímky), hovoří zcela jasně o tom, s kým máme tu čest. To však nebrání v používání aplikace ani uživatelům s grafickým prostředím GNOME nebo Xfce, stejně jako v ostatních případech se však nainstalují přídavné knihovny, které chod umožní.
Pokud bychom měli Gwenview někam zařadit úplně na začátku, tak zřejmě mezi aplikace pro základní správu a úpravu fotografií pro méně náročné uživatele nebo uživatele, kteří jej hodlají doplnit výkonnějším, avšak na prohlížení zbytečně předimenzovaným grafickým editorem (tím nemyslím digiKam, jelikož to je sám o sobě správce, ale spíše GIMP a jemu podobné aplikace – poznámka autora). Gwenview tak patří do stejné kategorie jako například F-Spot nebo Shotwell, kterému byl věnován poslední článek. Oproti nim si troufáme říci, toho však nabízí o trochu více.
Instalaci Gwenview popisovat samostatně nebudeme, ta se pochopitelně liší distribuci od distribuce. Nicméně se jedná o výchozí prohlížeč pro grafické prostředí KDE 4.x, a proto je dostupný v modulu kdegraphics.
Při prvním spuštění se aplikace otevře v nemaximalizovaném stavu, ale to je vlastně úplně jedno, i když na druhou stranu dobře, protože to tak aplikaci sluší (ačkoliv se jedná do jisté míry o subjektivní pohled na věc). Nahoře naleznete klasické menu, jež je až na Nastavení a Nápovědu celé uzamčené do té doby, než si otevřete fotografii.
Šedivě vybarvený prostor se pak nenápadně dělí na dvě části. Vlevo si je možno přepínat na kartách Nedávno otevřené složky a Nedávno navštívené URL, zatímco po pravé straně jsou zase karty Místa a Značky. Právě v Místa jsou zobrazené základní složky (Domů, Síť a Kořen) společně s disky a připojenými výměnnými médii (jako například flask diskem nebo CD/DVD médiem).
Samozřejmě kliknutím na některou složku se do ní dostanete, čímž se v podstatě šedivě vybarvená plocha změní na jednoduchý správce souborů, ve kterém hledáte fotografie. Zpět se přitom vracíte jednoduše modrou ikonkou domečku vlevo v již odemknutém nástrojovém panelu.
Jakmile se jednoduše proklikáte do složky s fotkami, nabízí se základní možnosti prohlížení a úprav. Fotografie jsou seřazeny podle názvu a vedle náhledu s efektním bílým rámečkem a černým stínem je zobrazen bílým textem jejich název včetně přílohy. Jedná se tak o jednoduché, ale zároveň elegantní a dostačující řešení. Pomocí šipky v malém obdélníku vlevo nahoře v ploše s náhledy si naopak můžete skrýt anebo zase zobrazit levý strom souborů, což jde mimochodem i druhou ikonkou zleva v hlavním nástrojovém panelu.
Řazení a velikost náhledu nastavujete v lište vespod. Vlevo si je možno po rozkliknutí Přidat filtr měnit řazení a filtrovat na základě dále vložených hodnot. Naopak po pravé straně si posuvníkem měníte velikost náhledu. Přitom se objevuje obdélník s nápovědou, jakou velikost v obrazových bodech bude mít náhled. Tohle považuji za výbornou vychytávku a velikost jde měnit v rozmezí od 48 do 256 pixelů.
Samotné třídění pak probíhá klasicky do složek, do nich lze přesouvat jednotlivé fotografie přímo v Gwenview lze je zároveň po stisku pravého tlačítka myši také vytvářet. Další možností je pak přiřadit fotografii značku, a to přes Upravit značky.
Náhled fotografií na celou obrazovku je řešen standardní cestou a lze jej spustit jak v menu, tak klávesovou zkratkou. Procházení pak funguje pomocí klávesových kurzorových kláves nebo šipek po najetí do horní části obrazovky, kde se zobrazí takový nástrojový panel a po jeho pravé straně (vlastně už od levé půlky obrazovky) se pak zobrazují náhledy, mezi kterými se pohybuje pomocí nenápadného posuvníku.
Po jediném kliknutím levého tlačítka myši na náhled fotografie se otevře v jakémsi módu editace. V horním nástrojovém panelu jsou v podstatě stále jen dvě ikony, které se týkají editace nebo alespoň změny rotace. Nicméně vlevo dole stačí přepnout na kartu Operace a ve sloupci po levé straně se hned objeví celá řada vesměs základních možností editace. Na ně už později stačí jen kliknout, aby se změna provedla a nad obrázkem se vysune lišta, kde svou volbu tlačítkem buď potvrdíte, nebo se vrátíte o krok zpět.
S Gwenview tedy provedete následující operace s obrázkem:Všechna nastavení se ukrývají v menu pod Nastavení a prvním oknem je Nastavit klávesové zkratky. Stačí kliknout na danou operaci (text v levém sloupci s ikonkou také vlevo) a objeví se jakési okno, kde si přepínáte mezi Default a Custom. Pak už jen kliknete na Custom a zmáčknete vlastní klávesovou zkratku. Klávesovou zkratkou lze vyvolávat úplně všechny funkce, a protože jich je hodně, přidali vývojáři nahoru pole pro vyhledávání.
Dalším nastavení je Nastavit nástrojové lišty. Ta se dělí na levý a pravý sloupec, přičemž v levém je kompletní nabídka ikon a v pravém naopak ty, které se zobrazují v aplikaci. K přidání ikony jí tak jen stačí označit a šipkou přesunout, stejný (jen opačný postu) pak použijete pokud některou z ikon chcete z nástrojového panelu odstranit.
Bonusem navíc je pak možnost si dokonce upravit zobrazovaný text u dané ikony, což lze jen ocenit. Pokud však nechcete žádný text, pak je třeba v nastavení zaškrtnout možnost, smazání a absence jakéhokoliv textu není možná.
A nakonec posledním nastavení je Nastavit Gwenview, tedy konfigurace aplikace jako takové. V okně jsou k dispozici po levé straně tři karty. Na první Obecné si nastavujete, zda chcete zobrazovat mezi fotkami také videa a nastavujete si barvu pozadí (třeba jinou než výchozí tmavě šedou).
Pro mě osobně je Gwenview jasným favoritem v kategorii základních prohlížečů a správců fotografií. Uživatelské prostředí je jednoduché a působí komplexním a dořešeným dojmem. Prohlížení fotografií v něm vypadá prostě pěkně a možnosti editace odpovídají zařazení aplikace.
Pokud bych jej měl srovnat s naposledy recenzovaným Shotwellem, tak je o něco lepší, protože možnosti editace jsou širší (přesto nemůžeme říci, že je v něm jakákoliv zbytečná funkce) a zároveň působí dojmem, že je propojený s operačních systémem, respektive strukturou složek v něm, které si rovnou můžete vytvářet a používat jej tak jako jednoduchý souborový správce.
Ačkoliv se vždy snažím být objektivní a kritický, v tomto případě budu hledat zápory asi jen těžko. Je sice pravdou, že by zde mohly být funkce hodnocení fotek, jejich tagování (jako například právě ve zmíněném Shotwellu), ale to není žádná chyba, ale spíše otázka koncepce. Navíc Gwenview umožňuje uložit grafiku do 16 různých formátů (mimo jiné podporuje také RAW!).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
U aplikací z projektu KDE (Gwenview, Okular) se mi líbí, že při posouvání kurzorem v přiblíženém obrázku se kurzor po dosažení hrany obrazovky přesune na opačnou stranu jako na kouli, takže není třeba "přehmatávat".To by mě teda asi dovedlo na pokraj amoku - během dvou tří minut.
a jak toho docílim , nikde tento efekt neregistruji
Je sice pravdou, že by zde mohly být funkce hodnocení fotek, jejich tagování&ldots
Gwenview se umí integrovat s Nepomukem, takže pokud Nepomuk běží, hodnocení a tagování funguje.
kdelibs
je trošku onačejší závislost, takže pokud nepoužíváš Plasma Workspace (kde je Gwenview rozumně rychlý), leccos by se tím vysvětlovalo. Nebo můžeš mít problém s ovladači grafiky (pak je problém třeba s tím ořezem v Gwenview).
Na druhou stranu vykreslování skutečně je v Geeqie velmi rychlé, zvlášť pokud jde o RAW. Ale pak si jde pomoci (teda ne na RAW) tím OpenGL prohlížečem z KIPI.